Reklama

Piecyk na drewno tani czy drogi?

Potrzeba szybkiego i niedrogiego ogrzewania w tym roku stała się niezwykle istotna i to nie tylko dla Polaków, ale i dla mieszkańców znacznej części Europy. Okazało się, że to nie rosyjski gaz czy węgiel, ale właśnie polskie drewno, nawet w postaci lekceważonego dotąd „chrustu”, może zapewnić Polakom dostępne cenowo ciepło. A jak grzanie tanim paliwem, to do kompletu najlepiej pasuje… tani piecyk.
Piecyk na drewno tani czy drogi?
Piecyk narożny na drewno Defro Home

TANIE GRZANIE PIECYKIEM NA DREWNO

Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie sprzedawane w Europie, czyli również w Polsce, paleniska na paliwa stałe muszą spełniać wymogi EKOPROJEKTU. To gwarantuje, że nawet te najprostsze i najtańsze modele charakteryzuje niska emisja i wysoka efektywność, więc nie mogą być posądzane o „trucie”. Tanie urządzenia nie muszą też być nietrwałe, a właściwie eksploatowane mogą dostarczać ciepła przez wiele lat. Po 30 latach zajmowania się sprzedażą kominków mam na to wiele dowodów, a najtańsze w cenniku „dwudziestolatki”, wymagające co najwyżej wymiany uszczelek czy rusztu, nie są rzadkością. Podobnie jak w przypadku tanich samochodów, bez turbin i rozbudowanej elektroniki, w prostych piecykach nie ma się co psuć!

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.

Jeśli więc zależy nam jedynie albo głównie na tanim ogrzewaniu, możemy śmiało tani piecyk kupić i zainstalować. Jeśli zapewnimy dobry komin i niezły opał, będziemy mieli ciepło w domu. 

kozy na drewno
Zdjęcia od góry od lewej: koza na drewno Invicta, cylindryczny piecyk Kratki, piecyk na drewno Hitze, żeliwny piecyk na drewno Nordflam

MOŻE JEDNAK „COŚ” DROŻSZEGO? - Co dostajemy wybierając droższy piecyk na drewno?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Wind of Change (wiatr zmian) w kominkowej branży wiał niezwykle intensywnie i zamiast kilku trudnych do rozróżnienia produktów, mamy teraz dziesiątki, jeśli nie setki modeli walczących o nasze względy ponętnymi kształtami, wielkością przeszklenia czy materiałami wykończenia. Wysokie lub szerokie, zaokrąglone lub prostopadłościenne. 

nowoczesne piecyki na drewno
Zdjęcia od góry od lewej: cylindryczny piecyk z paleniskiem dwustronnym Nordica, turkusowy piecyk na drewno Spartherm, steatytowy piecyk na drewno Thorma, biały piecyk z obrotowym paleniskiem Rais / Bertelsen

Wiele z nich ma dodatkowe elementy akumulacyjne i kusi wielogodzinnym utrzymywaniem ciepła. Stal nierdzewna, kolorowa ceramika, szlachetny steatyt, a do tego duże, również narożne czy 3-stronne przeszklenia. Jak się tu oprzeć takim wyzwaniom? No właśnie. Jeśli mamy większe oczekiwania estetyczne i dość pieniędzy, to się nie opierajmy. 

 

 

Witold Hawajski

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

 

 

 

Przejdź do wydania elektronicznego magazynu "Świat Kominków" i czytaj cały tekst.

Oceń

Reklama
Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców