Program Stop Smog - dotacje również dla kominków i kotłów na biomasę

Program Stop Smog to program rządowy do którego przystępuje coraz więcej gmin. W ramach programu można wymienić systemy grzewcze niespełniające standardów niskoemisyjnych na nowoczesne o niskich parametrach emisji w tym nowoczesne kominki i piece na drewno spełniające dyrektywę Ekoprojekt.
Program Stop Smog - dotacje również dla kominków i kotłów na biomasę
Program Stop Smog - dotacje również dla kominków i kotłów na biomasę. Fot. Spartherm

Celem programu Stop Smog jest ograniczenia emisji zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej budynków poprzez realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w tym w szczególności tych, których członkami są osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale  EKOLOGIA I KOMINKI

Dotacja na kominek na drewno lub kocioł na drewno lub pellet z programu STOP SMOG

Jednym z możliwych do realizacji rodzajów przedsięwzięcia niskoemisyjnego jest wymiana urządzeń lub systemów grzewczych ogrzewających budynki mieszkalne jednorodzinne lub urządzeń lub systemów podgrzewających wodę użytkową w tych budynkach, które nie spełniają standardów niskoemisyjnych, na spełniające wymagania Ekoprojektu niskoemisyjne kominki oraz kotły na drewno i pellet. 

W ramach programu „Stop Smog” w całej Polsce dotychczas podpisanych zostało 19 porozumień z gminami - na modernizację 2495 budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W ostatnim czasie 26 października 2022 r. podpisane zostało porozumienie z Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w imieniu 11 gmin: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Katowice, Mysłowice, Sośnicowice, Tychy, Zabrze, podpisała porozumienie dot. programu „Stop Smog” z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu na terenie tych gmin, w 143 budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zostanie poprawiona efektywność energetyczna, a także zostaną wymienione 199 nieefektywne źródła ciepła, tzw. „kopciuchy”.

Metropolia będzie odpowiedzialna za doradztwo techniczne oraz przeprowadzenie prac budowlanych. Udzieli też gminom pomocy finansowej na poziomie 15 proc. wartości porozumienia. Zadaniem gmin przede wszystkim będzie nabór i weryfikacja wniosków mieszkańców. Całkowita kwota zrealizowanych przedsięwzięć wynosi 11 129 656,35 zł, natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów kwotę 7 785 989,48 zł. Udział środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów stanowi do 70 proc. całkowitych kosztów realizacji porozumienia. 

Termin osiągnięcia efektów rzeczowego i ekologicznego spodziewany jest na październik 2025 r.

 Program Stop Smog - dotacje również dla kominków i kotłów na biomasę
 Program Stop Smog - dotacje również dla kominków i kotłów na biomasę


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama