Reklama

Pellet – ekologiczna alternatywa do ogrzewania domu

Pellet to odnawialne źródło energii, wyróżniające się bardzo wysoką wartością opałową i doskonałymi walorami. Jest wydajny, wygodny i łatwy w użytkowaniu.
Pellet – ekologiczna alternatywa do ogrzewania domu
Pellet to odnawialne źródło energii. Fot. Dino Osmic

Pellet to odnawialne źródło energii, wyróżniające się bardzo wysoką wartością opałową i doskonałymi walorami. Jest wydajny, wygodny i łatwy w użytkowaniu. Występuje w postaci granulatu w dwóch standardowych rozmiarach - o średnicy 6 i 8 mm - z czego w domowych urządzeniach w większości wykorzystywany jest ten o średnicy 6 mm. Pellet od dawna widnieje na liście paliw ekologicznych. Pomimo że jesteśmy znaczącym producentem zarówno samego paliwa, jak i maszyn, w Polsce pellet jednak nie był doceniany. Został zauważony dopiero w tamtym roku, pod koniec Programu „Czyste Powietrze”. Jednak na swój czas raczej będzie musiał jeszcze poczekać ze względu na sytuację paliwową, która sprawia, że dostępność paliwa jest mniejsza, a ceny rosną.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Używanie pelletu do ogrzewania domu

Pellet powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem odpadów roślinnych. Są to najczęściej trociny drzewne, słoma, otręby zbóż, siano czy rozdrobniona masa z roślin energetycznych. Ze względów ekologicznych najczęściej spotykanym i wybieranym w Polsce rodzajem pelletu do celów grzewczych jest pellet drzewny. Ma on najwyższą wartość energetyczną. Do jego produkcji można używać zarówno trocin drzew liściastych, jak i iglastych. Przy czym pellety z drzew iglastych są najbardziej popularne z powodu lepszych parametrów. Pellet stosuje się do kotłów, nagrzewnic powietrza, kotłów wielopaliwowych, kominków (za pomocą specjalnych koszy do jego spalania), piecyków pelletowych, a nawet do urządzeń na taras i grilli. Szczególnie dobrze sprawdza się tam, gdzie nie można skorzystać z innych form ogrzewania, takich jak sieć miejska czy ogrzewanie gazowe. Dzięki dużemu zaawansowaniu urządzeń, ogrzewanie pelletem okazuje się bardzo komfortowe, a pellet workowany nie wymaga specjalnie dostosowanego miejsca magazynowego. Pellet wykonany z drewna odpadowego jest bardzo dobrze wysuszony, przez co posiada wysoką wartość energetyczną.

pellet odnawialne paliwo
Fot, Stock Adobe

Jak wybrać dobry pellet?

Wysoka jakość paliwa jest bardzo ważna. Najlepiej jest kupować pellet certyfikowany od uczciwych i godnych polecenia producentów. Nawet jeżeli jest on droższy, to zapewni bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na opakowanie. Paliwo powinno być sprzedawane w oryginalnych workach, oznaczonych odpowiednimi symbolami, które zawierają informacje o producencie i klasie produktu. Należy też zwrócić uwagę na to, czy pellet posiada logotyp potwierdzający posiadanie certyfikatu jakości. Wybierać należy pellet wyprodukowany z czystej trociny, bez kory, piasku i związków chemicznych, certyfikowany znakami jakości ENplus i DINplus pellet. Zazwyczaj sam dostawca sprzętu, czy też instalator, poleci nam sprawdzone paliwo od rekomendowanych producentów.

 

Magdalena Oleszko

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"


 


Podziel się
Oceń

Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców