Reklama

Komin bezpieczeństwa - petycja do Premiera i Departamentu Budownictwa

W związku z wichurami, które pozbawiły w ostatnim czasie ponad milion gospodarstw domowych prądu oraz tragedią związana z wojną na Ukrainie i widmem kryzysu energetycznego, Stowarzyszenie Kominy Polskie napisało i wysłało petycję do Premiera i Departamentu Budownictwa w sprawie komina bezpieczeństwa. Idea komina bezpieczeństwa w naszych warunkach klimatycznych jest dla wszystkich bardzo ważna, gdyż każdy obywatel powinien mieć prawo do korzystania z ogrzewania, a Państwo powinno zapewnić ku temu sprzyjające warunki w zakresie uregulowań prawnych.
Komin bezpieczeństwa - petycja do Premiera i Departamentu Budownictwa
Komin bezpieczeństwa zabezpiecza podstawowe potrzeby użytkowników w sytuacjach kryzysu energetycznego. Fot. Schiedel

W związku z wichurami, które pozbawiły w ostatnim czasie ponad milion gospodarstw domowych prądu oraz tragedią związana z wojną na Ukrainie i widmem kryzysu energetycznego Stowarzyszenie Kominy Polskie napisało i wysłało petycję do Premiera i Departamentu Budownictwa w sprawie komina bezpieczeństwa. Idea komina bezpieczeństwa w naszych warunkach klimatycznych jest dla wszystkich bardzo ważna, gdyż każdy obywatel powinien mieć prawo do korzystania z ogrzewania, a Państwo powinno zapewnić ku temu sprzyjające warunki w zakresie uregulowań prawnych.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

W petycji możemy przeczytać, że:

W związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi z silnymi wiatrami i wichurami, na wskutek których ponad milion gospodarstw domowych pozostało bez prądu (PAP, Mateusz Marek), Stowarzyszenie Kominy Polskie postuluje o pilne podjęcie działań legislacyjnych w zakresie tzw. komina bezpieczeństwa, zabezpieczającego podstawowe potrzeby użytkowników w sytuacjach kryzysu energetycznego, w zakresie ogrzewania budynków. Obligatoryjny komin bezpieczeństwa umożliwiałby wielu użytkownikom korzystanie w krytycznych sytuacjach z możliwości ogrzewania alternatywnymi urządzeniami, które nie wymagają energii elektrycznej lub gazu, a wykorzystują np. drewno czy biomasę. 
  

Stowarzyszenie uzasadnia, że komin bezpieczeństwa, zwany również kominem awaryjnym czy rezerwowym, jest wymagany przez przepisy budowlane wielu krajów, w tym Norwegii, Turcji, Słowenii, Chorwacji, częściowo Francji i w niektórych krajach związkowych Austrii. W sytuacji awaryjnej umożliwia to podłączenie paleniska na paliwo stałe (drewno) tak, by przetrwać krytyczny okres. 

W dzisiejszym świecie komin bezpieczeństwa jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Prawie wszystkie nowoczesne systemy są uzależnione od energii z sieci, a przede wszystkim od energii elektrycznej. Bez niej nie będzie działać ani ciepła woda, ani centralne ogrzewanie. Wszystkie te systemy wymagają zastosowania urządzeń pomocniczych, takich jak przenośniki i pompy. Te z kolei działają tylko przy użyciu energii elektrycznej. 

Przeczytaj też: 

Najwyższy czas na zmianę!

 


Oceń

Reklama
Reklama