Reklama

Jak ekologicznie spalać drewno w kominkach?

Drewno to polskie odnawialne źródło energii. Spalanie drewna w kominkach jest neutralne jeśli chodzi o emisję CO2, a co za tym idzie nie zwiększa efektu cieplarnianego i przybliża nas o osiągnięcia neutralności klimatycznej. By spalanie było przyjazne środowisku i by ograniczyć emisję - ważna jest umiejętność palenia drewnem w kominkach. Przede wszystkim dbaj o swoje urządzenie, używaj właściwego drewna, sezonowanego, o wilgotności poniżej 20% i rozpalaj w kominku od góry.
Jak ekologicznie spalać drewno w kominkach?
Pamiętaj!:

Prawidłowe spalanie drewna w kominku to gwarancja czystego powietrza i spora oszczędność! W ulotce na temat jak ekologicznie i oszczędnie spalać drewno w kominku przygotowanej w ramach kampanii Drewno - Pozytywna Energia dowiesz się jak prawidłowo rozpalać czyli od góry:

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: ABC kominka

Masz jeszcze wątpliwości jak rozpalać od góry - obejrzyj video:

Co powinieneś jeszcze wiedzieć by oszczędnie i ekologicznie palić drewnem w kominkach?

Przeczytaj lub pobierz ulotkę w formacie PDF, dostępną pod artykułem.

  • Sprawdź w jakiej kondycji jest Twój piec lub wkład kominkowy

Obecnie produkowane wkłady kominkowe muszą spełniać surowe wymogi dla urządzeń grzewczych. Na terenie całej UE od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać jeszcze bardziej rygorystyczne normy dla tego typu urządzeń. Polscy producenci kominków, będąc w ścisłej czołówce w produkcji nowoczesnych urządzeń do ogrzewania drewnem, dostosowali ofertę do tych norm dużo wcześniej.

  • Używaj właściwego paliwa

Stawiaj na wysokiej jakości drewno sezonowane z drzew liściastych. Przyjmuje się, że wilgotność powinna wynosić poniżej 20%. Nie powinno się używać drewna z drzew iglastych, ponieważ zawiera dużo żywicy, która parując tworzy na powierzchniach kominka oraz komina tłusty, trudny do usunięcia osad. Pod żadnym pozorem nie należy używać drewna lakierowanego, klejonego, impregnowanego oraz innych odpadów. Podczas jego spalania wytwarzają się trujące substancje niebezpieczne dla naszego zdrowia.

  • Rozpalaj w kominku poprawnie

To kluczowe dla właściwego spalania się drewna i ograniczenia emisji pyłów. Spalanie współprądowe - czyli „od góry” - powoduje, że substancje lotne nie wydobywają się wraz z dymem do atmosfery przez komin, a spalają się w piecu i przekładają na produkcję ciepła nie dostając się w szkodliwej formie do atmosfery. Taka technika spalania powoduje mniej uciążliwego dymu.

Źródło: Kampania Drewno - Pozytywna Energia - dowiedz się więcej na stronie kampanii: ogrzewamydrewnem.pl/


Oceń

Reklama
Reklama