Reklama
News will be here

ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Wczoraj i dziś w „pałacu biskupim” w Kamieniu Pomorskim

Kamień Pomorski (niegdyś Cammin in Pommern)… znany i nieznany. Dla miłośników muzyki organowej jedno z najważniejszych miejsc. Dla turystów odwiedzających Zachodnie Pomorze miejsce wręcz obligatoryjne, bowiem tutejsza katedra słynie na całą Polskę… przy okazji większość z nich odwiedza tutejsze muzeum i na przykład wystawę poświęconą torturom. Pasjonaci zduństwa szukają pieców i kominków. Tych niewiele, wręcz tylko jeden.
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Wczoraj i dziś w „pałacu biskupim” w Kamieniu Pomorskim
Wczoraj i dziś w „pałacu biskupim” w Kamieniu Pomorskim


Kamień Pomorski (niegdyś Cammin in Pommern)… znany i nieznany. Dla miłośników muzyki organowej jedno z najważniejszych miejsc. Dla turystów odwiedzających Zachodnie Pomorze miejsce wręcz obligatoryjne, bowiem tutejsza katedra słynie na całą Polskę… przy okazji większość z nich odwiedza tutejsze muzeum i na przykład wystawę poświęconą torturom. Pasjonaci zduństwa szukają pieców i kominków. Tych niewiele, wręcz tylko jeden. To skromny kominek z cegły z ozdobnym gzymsem środkowym, murowanym okapem i otwartym paleniskiem.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

A sam pałac? To tak zwany pałac biskupi, czyli dawny dwór kurii biskupiej przy Placu Katedralnym 7. Jest to budynek zbudowany w XV wieku na miejscu dawnego dworu kurii biskupiej. W XVI wieku (1568 rok) budynek został gruntownie przebudowany w duchu renesansu. W 1630 roku pałac uległ pożarowi, w 1633 roku został odrestaurowany. W 1755 roku przebudowano wschodnią fasadę (likwidując otwory okienne). W 1899 roku w budynku przebudowano wnętrza. Po reformacji obiekt przestał pełnić funkcję kurii biskupów katolickich. Od tego czasu biskupami z urzędu byli książęta pomorscy. W późniejszych czasach obiekt był własnością m.in. kantora Henryka Normana, syndyka Zitzmana oraz lekarza dr Gercke. Obecnie jest to budynek dwukondygnacyjny z renesansowym szczytem od strony północnej, założony na rzucie prostokąta (zbliżonego do kwadratu), o powierzchni 700 m2, kryty wysokim dachem dwuspadowym. W bocznej ścianie budynku znajduje się charakterystyczny renesansowy wykusz.

Obecnie budynek jest przeznaczony na archiwum kościelne, bibliotekę publiczną oraz muzeum.

Źródło: Zduńskie opowieści


Kominek z cegły z ozdobnym gzymsem środkowym, murowanym okapem i otwartym paleniskiem.

Pałac

Pałac

Szkic pieca kaflowego z „pałacu biskupiego” - zasoby Muzeum Narodowego w Szczecinie X 815/1

Piec kaflowy w „pałacu biskupim” - zasoby Muzeum Narodowego w Szczecinie 6699


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama