Zachowanie czystości i konserwacja sauny to rzecz niezwykle ważna. Po każdym użyciu należy zadbać o jej dokładne wysuszenie, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni. W rozgrzanej jeszcze saunie wskazane jest usunięcie nadmiaru wody z podłogi i pozostawienie otwartych drzwi i otworu wentylacyjnego, dzięki czemu szybko pozbędziemy się wilgoci.
Niewielkie zabrudzenia elementów drewnianych usuniemy szczotką lub gąbką z delikatnym detergentem lub specjalnym środkiem do czyszczenia sauny dezynfekującym drewno. Zwróćmy uwagę na trudniej dostępne rowki i szparki. Później należy przetrzeć drewno wilgotną ściereczką, wytrzeć do sucha i włączyć piec, który osuszy wnętrze. Większe odbarwienia i pojawiające się z czasem nierówności drewna można usunąć drobnym papierem ściernym.
Większość kabin wykonanych jest z surowego, nie zabezpieczonego drewna, które oddychając, pachnąc i wydzielając olejki eteryczne stwarza swoisty mikroklimat. Możemy jednak polakierować ściany wewnętrzne specjalnym lakierem, co ułatwi zachowanie czystości. Leżanki zabezpiecza się olejkami penetrującymi w głąb drewna.
W saunie mokrej po każdym użyciu należy umyć nabierak do wody i wiaderko. Wskazane jest regularne kontrolowanie drożności kanału wentylacyjnego. Elementy przeszkleń konserwuje się za pomocą zwilżonej szmatki z ewentualnym dodatkiem octu. Stosowanie tradycyjnych płynów do mycia szyb naraża użytkowników na wdychanie szkodliwych substancji podczas seansów.
Jarosław Dziak