PIECOBLOG: Kawiarenka Historyczna – Hotel SPA Srebrny Dzwon w Kadynach

W okresie zimowym kilkakrotnie prezentowałyśmy temat o „Przyjaciołach naszych długich zim”, zapraszane do miejsc, gdzie organizowane są tzw. kawiarenki historyczne...
PIECOBLOG: Kawiarenka Historyczna – Hotel SPA Srebrny Dzwon w Kadynach
Kawiarenka Historyczna – Hotel SPA Srebrny Dzwon w Kadynach

W okresie zimowym kilkakrotnie prezentowałyśmy temat o „Przyjaciołach naszych długich zim”, zapraszane do miejsc, gdzie organizowane są tzw. kawiarenki historyczne. Forma takich spotkań ma tę zaletę, że nie prowadzimy „suchego” wykładu, ale prezentujemy także kafle, miniatury pieców (od najstarszych, kopułkowych z wczesnego średniowiecza, poprzez barokowe, klasycystyczne do XIX-wiecznych), udostępniamy wydawnictwa, foldery z wystaw i egzemplarze pisma Świat Kominków. Uczestnicy w trakcie prezentacji mogą zadawać pytania, a my, omawiając historię pieców, ilustrujemy ją nie tylko slajdami, ale także przywiezionymi eksponatami. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Na ostatnie spotkanie zostałyśmy zaproszone do hotelu SPA Srebrny Dzwon w Kadynach, http://www.srebrnydzwon.pl/aktualnosci/Kawiarenka_Hisoryczna_,8 miejsca dla nas szczególnie ważnego z uwagi na istniejący w przeszłości w tej miejscowości Królewski Warsztat Majoliki. Dziś zabudowania dawnej manufaktury są wystawione na sprzedaż, ale ślady jej działalności zachowały się w wielu miejscach w Kadynach, także w budynku hotelu SPA Srebrny Dzwon, który zbudowano z cegły wytwarzanej w Manufakturze (po zewnętrznej stronie muru widoczne są cegły sygnowane znakiem wytwórni). Budynek zaprojektowany przez wybitnego architekta Konrada Steinbrechta w XIX w. jako budynek szkolny, w roku 2002 został odrestaurowany i adaptowany do nowej funkcji, a o jego dawnej działalności przypomina dzwon na szczycie dachu. Również we wnętrzach znajdujemy ślady działalności manufaktury, bowiem nowi właściciele jako elementy dekoracyjne umieścili na ścianach kafle centralne i ozdobne kraty, dawniej osłaniające drzwiczki paleniska, pochodzące z pieców kaflowych.

Królewski Warsztat Majoliki w Kadynach (Majolika-Werkstatt Cadinen) został założony przez cesarza Niemiec, Wilhelma II w 1905 r., za namową berlińskiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla. Powstawały tu formy imitujące ceramikę włoską, naśladowano również artystyczne wyroby greckie i etruskie. Po zakończeniu I wojny światowej zmieniono profil produkcji i zaczęto wytwarzać figurki wypalane w różnych odcieniach brązu, przypominające kamionkę boettgerowską. Wówczas uzyskano charakterystyczny dla wytwórni kadyńskiej układ kolorów: czerwieni kadyńskiej, błękitu kobaltowego i złota. Sklepy firmowe wytwórni znajdowały się w Berlinie, Elblągu, Hamburgu, Krynicy Morskiej i Stuttgarcie. Część produkcji eksportowano także do Anglii i USA. Wytwarzano również ceramikę architektoniczną, której przykłady do dzisiaj zachowały się między innymi w berlińskiej stacji metra przy Theodor Heuss Platz, w hallu zakładu kąpielowego w Wissbaden, czy na stropie kasetonowym w hallu NBP w Gdańsku. Odrębne zagadnienie stanowiła produkcja pieców kaflowych, głównie kopii osiemnastowiecznych pieców gdańskich i elbląskich, ze scenami malowanymi fioletem manganowym, których egzemplarze do dziś zachowały się w muzeach pobliskiego Elbląga i Malborka. Powstawały tam również piece z białych kafli z dużymi segmentami podziałowymi, których formy znajdują się jeszcze w budynkach magazynowych dawnej manufaktury. W naszym Muzeum im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, w latach 1998-1999, eksponowana była wystawa pt. Ceramika kadyńska poświęcona tej znakomitej wytwórni, a eksponaty pochodziły ze zbiorów Ryszarda Formeli, elbląskiego kolekcjonera. http://www.frombork.art.pl/Pol13.htm

Organizatorami kawiarenki historycznej w dniu 23 lutego w hotelu SPA Srebrny Dzwon, był Elbląski Klaster Turystyczny, Fundacja Na Rzecz Warmii i Mazur oraz Hotel SPA Srebrny Dzwon w Kadynach. Właściciele hotelu, oprócz udostępnionego stylowego wnętrza, serwowali także poczęstunek dla nas i dla wszystkich zaproszonych gości.


Plakat zapowiadający kawiarenkę historyczną

Autorki

Eksponaty do prezentacji: miniatury pieców i kafle

Podczas prezentacji w stylowym wnętrzu hotelu

Tak wyglądają nasze prezentacje

Sygnowana cegła kadyńska w ścianie budynku hotelowego

Kopia pieca barokowego wykonanego w Królewskich Warsztatach Majoliki w Kadynach, obecnie w Muzeum Zamkowym w Malborku

Sygnatura wytwórni kadyńskiej umieszczana po wewnętrznej stronie kafla

Forma do kafla centralnego zachowana w dawnej wytwórni


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama