Czym jest termoformowanie?

Tworzywa sztuczne z roku na rok stają się coraz chętniej wybieranym materiałem w wielu gałęziach przemysłu. Najbardziej namacalnym przykładem jest branża logistyczna, gdzie opakowania plastikowe szybko wyparły wcześniej używane pojemniki ze szkła. Butelki z tworzywa sztucznego są lżejsze i mniej podatne na przypadkowe zniszczenie (nie stłuką się), podobne zalety mają używane w magazynach palety z plastiku – wcześniej produkowano je głównie z drewna. To tylko jedne z tysiąca przykładów, które można zaobserwować w życiu codziennym. Zależnie od wymagań technicznych wyroby wytwarza się różnymi metodami, a jedną z nich jest termoformowanie. Technologia ta doskonale sprawdza się do przygotowywania krótkich serii produkcyjnych, przez co daje możliwość wykonywania prototypów. Takie rozwiązanie będzie więc idealną propozycją w trakcie testowania koncepcji, jeszcze przed wprowadzeniem jej na rynek na szeroką skalę.
  • 22.07.2022 11:15
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest termoformowanie?

Czym jest termoformowanie?

Omawiana technika to wyjątkowo uniwersalny sposób obróbki, a wykonane za jej pomocą wyroby z plastiku mogą w razie potrzeby posiadać bardzo cienkie ścianki i dużą powierzchnię, co bywa często nieosiągalne przy innych sposobach produkcji. W dużym skrócie termoformowanie polega na podgrzaniu arkusza termoplastycznego aż do osiągnięcia temperatury mięknięcia, co pozwala w następnym kroku uformować tworzywa sztuczne, aby przyjęły pożądany kształt. Wśród przykładowych zastosowań warto wymienić używane w gastronomii opakowania jednorazowe (pojemniki, tacki, pokrywki i kubki), różne elementy w branży automotive (panele drzwi i deski rozdzielczej, łóżka pojazdów użytkowych), a także produkty wykorzystywane przez przemysł medyczny (np. blistry na tabletki).

Dlaczego warto wybrać termoformowanie?

Ogromną zaletą jest przede wszystkim cena oprzyrządowania, która bywa nawet 10 razy niższa niż w przypadku technologii wtryskiwania - pozwala to znacząco obniżyć koszty produkcji. Kolejnym ułatwieniem jest fakt, że oprócz drogich form stalowych dopuszcza się również stosowanie tych przygotowanych z gipsu, drewna lub żywic polimerowych. Takie rozwiązanie daje możliwość wykonywania prototypów niewielkim kosztem, co docenią klienci wykonujący krótkie serie testowe. Jeśli chodzi o używane materiały, to termoformowanie poleca się przede wszystkim do obróbki tworzyw styrenowych, takich jak PS (polistyren) lub ABS (akrylonitrylo-butadieno- styren).

Możliwe jest również stosowanie surowców biodegradowalnych, lub popularnych poliolefin PET i PVC, ale nie zawsze będzie to opłacalne ze względu na koszt materiału. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że termoformowanie odznacza się powstawaniem dużych ilości odpadów poprodukcyjnych w trakcie obcinania. Z tego względu drogie tworzywa sztuczne nie spełnią się w roli materiału wyjściowego, jeśli istotne jest ograniczenie kosztów produkcji. Swoboda wyrobu surowca, jaką daje termoformowanie, będzie natomiast ogromną korzyścią we wczesnym etapie życia produktu, kiedy najważniejsza jest możliwość wykonywania prototypów i łatwe wprowadzanie zmian

--- Artykuł sponsorowany ---