Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Ogrzewanie drewnem a bezpieczeństwo energetyczne

Zielone ciepło

Ogrzewanie drewnem a bezpieczeństwo energetycznegłos z branży

23-09-2021
drukuj

Bezpieczeńswto energetyczne gospodarstw domowych to ważna kwestia. Warto to uwzględniać biorąc pod uwagę transformację energetyczną naszego kraju i geopolityczną sytuację. Przedstawiamy głos przedstawiciela branży kominkowej Krzysztofa Motela i zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie.

 

 

"W stałej, niekorzystnej sytuacji geopolitycznej Polski, a także sytuacji, gdzie dobiega końca wieloletnia umowa z Rosją na dostawy gazu gazociągiem Jamalskim, a Rosja dysponuje gazociągiem NS1 omijającym terytorium Polski. Co więcej dobiega końca budowa drugiej nitki rosyjskiego gazociągu NS2 omijającego terytorium Polski. Z kolei w Polsce następuje transformacja na gaz LNG dostarczany tankowcami poprzez gazo-port w Świnoujściu, który jest rozbudowywany o następne zbiorniki, dodatkowo budowany jest polski rurociąg z szelfu Norweskiego Baltic Pipe. Patrząc na sytuację geopolityczną szerzej trzeba wspomnieć o niepewnej sytuacji na Ukrainie wraz z aneksją Krymu i Donbasu przez Rosję, z kolei na wschodniej granicy Polski i Białorusi sytuacja jest napięta - trwa wojna hybrydowa z Rosją i Białorusią.

 

Ważnym elementem jest transformacja energetyczna z odejściem od węgla w Polsce. Polska płaci kary do UE za emisję gazów cieplarnianych za spalanie paliw kopalnych. Transformacja idzie także w kierunku coraz szerszego stosowania fotowoltaiki, energii z wiatru zależnej od warunków pogodowych, nie umożliwiających taniego, długoterminowego, bezstratnego i globalnego magazynowania energii elektrycznej. Biopaliwo stałe jakim jest drewno kawałkowe, brykiet drzewny, pellet drzewny są najtańszymi akumulatorami energii słonecznej. Są łatwe do transportowania, magazynowania, przechowywania w tym w warunkach domowych i przydomowych. Im dłużej leżakują to ich kaloryczność energetyczna wzrasta na skutek utraty wilgoci i pozostaje trwała przez wiele nawet dziesiątek lat. Biopaliwa stałe mają najkrótszy ślad węglowy ze wszystkich OZE ze względu na lokalną dostępność, co czyni je najlepszym odnawialnym źródłem energii. Stosowanie biomasy drzewnej do ogrzewania jest działaniem ekologicznym i jego stosowanie jako OZE nie jest objęte przez UE karami za emisję gazów cieplarnianych. Biomasa jest neutralna klimatycznie. Jej bilans CO2 jest zerowy.

 

Także stosowanie ogrzewaczy pomieszczeń (kominków, pieców, piecyków) na biopaliwo stałe spełniających wymogi Ekoprojektu jest działaniem ekologicznym i gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne np. w przypadku awarii urządzenia na gaz, olej lub prąd lub braku jakiejkolwiek innej energii np. elektrycznej, gazowej lub olejowej także w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych tzn. dużym i długim mrozie.

Zarówno eksploatacja urządzeń spełniających wymogi Ekoprojektu jak i używanie biomasy jest działaniem ekologicznym dającym gwarancję bezpieczeństwa energetycznego ludności w całym kraju niezależnie od warunków pogodowych tzn. nawet skrajnie ujemnych temperatur i innych sytuacji awaryjnych (awarie sieci ciepłowniczych lub awarie sieci elektrycznych). W świetle nowych warunków WT2021 jakie muszą spełniać nowo budowane obiekty stosowanie urządzeń na biomasę drzewną charakteryzuje się najniższym nakładem energii pierwotnej (wi=0.2) tj. najniższym spośród innych źródeł energii."


Krzysztof Motel
Drewno Pozytywna Energia

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: