Jaki kominek wybrać do małego salonu?

Mały salon nie oznacza tego, że musisz rezygnować z przytulnego kominka. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą cieszyć się ciepłem i atmosferą ognia nawet w niewielkiej przestrzeni. Przyjrzyjmy się różnym opcjom kominków do małych salonów, ich zaletom i wadom oraz praktycznym wskazówkom dotyczącym wyboru i instalacji.
  • 09.07.2024 09:50
  • Autor: Grupa tipmedia
Jaki kominek wybrać do małego salonu?

Jak wybrać odpowiedni kominek do małego salonu?

Klasyczny kominek w salonie

Wybierając kominek do małego salonu, warto kierować się kilkoma kluczowymi zasadami:

  • Zmierz dokładnie dostępną przestrzeń - uwzględnij nie tylko miejsce na sam kominek, ale też bezpieczną odległość od mebli i ścian.
  • Zastanów się nad główną funkcją kominka - czy ma być przede wszystkim źródłem ciepła, czy elementem dekoracyjnym?
  • Weź pod uwagę możliwości techniczne - czy masz możliwość instalacji komina lub podłączenia do sieci gazowej?
  • Pomyśl o kosztach eksploatacji - różne typy kominków generują różne koszty użytkowania.
  • Zwróć uwagę na bezpieczeństwo - szczególnie ważne w małych przestrzeniach, gdzie kominek będzie blisko mebli i innych elementów wyposażenia.

Pamiętaj, że kominek w małym salonie powinien harmonijnie komponować się z resztą wystroju. Wybierz model, który pasuje do stylu wnętrza i nie przytłacza go swoimi rozmiarami. Dobrze dobrany kominek może optycznie powiększyć przestrzeń i stworzyć przytulną atmosferę, nawet w najmniejszym salonie. Poszukując ciekawych inspiracji warto sprawdzić aranżacje małego salonu z kominkiem w 7 różnych stylach.

Wybór kominka ze względu na rodzaj paliwa

Kominek na drewno w salonie

Kominek elektryczny

Kominki elektryczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do małych salonów. Są łatwe w instalacji, nie wymagają komina ani specjalnego odprowadzania spalin. Wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego, aby cieszyć się efektem płomieni i dodatkowym ogrzewaniem.

Nowoczesne modele kominków elektrycznych oferują realistyczne efekty wizualne, z możliwością regulacji intensywności i koloru płomieni. Niektóre posiadają nawet funkcję dźwięku trzaskającego drewna, co dodatkowo potęguje wrażenie prawdziwego kominka. Zaletą jest też możliwość używania samego efektu wizualnego bez grzania, co sprawdza się w cieplejsze dni.

Kominki elektryczne są dostępne w różnych rozmiarach i stylach, od minimalistycznych modeli naściennych po tradycyjne obudowy imitujące drewno. Do małego salonu warto rozważyć kompaktowy model narożny lub płaski kominek do zawieszenia na ścianie.

Biokominek

Biokominki to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kominków. Działają na biopaliwo, najczęściej bioetanol, który podczas spalania nie wydziela dymu ani szkodliwych substancji. Dzięki temu nie wymagają komina ani specjalnej wentylacji.

Biokominek może być świetnym rozwiązaniem do małego salonu, ponieważ dostępne są modele o różnych rozmiarach - od małych, przenośnych po większe, wbudowane w ścianę. Można je umieścić praktycznie w dowolnym miejscu, co daje dużą swobodę aranżacji.

Warto pamiętać, że biokominki nie są głównym źródłem ogrzewania, a raczej elementem dekoracyjnym tworzącym przytulną atmosferę. Wydzielają niewielką ilość ciepła, ale za to oferują prawdziwy, żywy ogień bez konieczności gromadzenia drewna czy czyszczenia popiołu.

Kominek typu koza, salon w stylu rustykalnym

Kominek gazowy

Kominki gazowe to rozwiązanie łączące zalety tradycyjnych kominków z wygodą nowoczesnych technologii. Oferują realistyczny efekt płomieni przy jednoczesnej łatwości obsługi - wystarczy nacisnąć przycisk, aby cieszyć się ogniem.

W małym salonie sprawdzą się kompaktowe modele kominków gazowych, które można zainstalować nawet w niewielkiej wnęce. Dostępne są wersje z zamkniętą komorą spalania, które nie wymagają tradycyjnego komina, a jedynie niewielkiego przewodu odprowadzającego spaliny na zewnątrz.

Kominek gazowy może być efektywnym źródłem dodatkowego ogrzewania. Wiele modeli posiada termostat i możliwość regulacji mocy, co pozwala dostosować ilość ciepła do potrzeb. Pamiętajmy jednak, że instalacja wymaga podłączenia do sieci gazowej, co może być pewnym ograniczeniem w niektórych lokalach.

Mały kominek na drewno

Choć może się wydawać, że tradycyjny kominek na drewno to rozwiązanie niepraktyczne w małym salonie, istnieją modele zaprojektowane specjalnie do niewielkich przestrzeni. Małe piece wolnostojące lub kompaktowe wkłady kominkowe mogą być świetną opcją dla miłośników prawdziwego ognia.

Nowoczesne, małe kominki na drewno są często wyposażone w system czystego spalania, co zwiększa ich efektywność i zmniejsza emisję zanieczyszczeń. Warto zwrócić uwagę na modele z podwójnym spalaniem, które są bardziej ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu.

Pamiętajmy jednak, że kominek na drewno wymaga odpowiedniego miejsca na składowanie opału oraz regularnego czyszczenia. W małym salonie może to stanowić pewne wyzwanie. Konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej wentylacji i instalacja komina, co może być trudne w niektórych mieszkaniach.

Jak zmieścić kominek w małym salonie?

Narożny kominek w salonie w stylu japandi

Kominek narożny - optymalne wykorzystanie przestrzeni

Kominek narożny to świetne rozwiązanie do małych salonów, pozwalające optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Może być zainstalowany w rogu pomieszczenia, który często pozostaje niewykorzystany, a jednocześnie stworzy przytulny kącik do relaksu.

Kominki narożne są dostępne w różnych wariantach - elektryczne, gazowe, a nawet na drewno. Wybierając model do małego salonu, warto zwrócić uwagę na kompaktowe wymiary i głębokość, która nie będzie zbyt mocno ingerować w przestrzeń pokoju.

Ciekawym rozwiązaniem są kominki narożne z trójstronną szybą, które pozwalają podziwiać ogień z różnych perspektyw. Taki kominek może stać się nie tylko źródłem ciepła, ale także efektownym elementem dekoracyjnym, nadającym wnętrzu charakteru.

Kominek jako element dzielący przestrzeń

W małych mieszkaniach, gdzie salon często łączy się z kuchnią lub jadalnią, kominek może pełnić rolę elementu dzielącego przestrzeń. Dwustronny kominek umieszczony między salonem a jadalnią pozwoli cieszyć się widokiem ognia z obu pomieszczeń, jednocześnie tworząc subtelny podział.

Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku kominków elektrycznych, jak i gazowych czy biokominków. Ważne, aby wybrać model o odpowiednich wymiarach, który nie przytłoczy wnętrza. Warto rozważyć kominek z przezroczystą szybą, który optycznie powiększy przestrzeń.

Kominek jako element dzielący może też pełnić dodatkowe funkcje - np. służyć jako półka na książki czy dekoracje. Niektóre modele posiadają wbudowane schowki, co jest dodatkowym atutem w małym wnętrzu, gdzie każda przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota.

Kominek wiszący - nowoczesne rozwiązanie oszczędzające miejsce

Kominki wiszące to stosunkowo nowe rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w małych salonach. Montowane na ścianie, nie zajmują cennej przestrzeni podłogowej, a jednocześnie stanowią efektowny element dekoracyjny.

Większość kominków wiszących to modele elektryczne lub biokominki. Ich zaletą jest łatwość instalacji - często wystarczy powiesić je na ścianie jak obraz i podłączyć do prądu. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, od minimalistycznych, płaskich paneli po bardziej ozdobne formy.

Wiszący kominek może być umieszczony na dowolnej wysokości, co pozwala dostosować go do indywidualnych potrzeb i aranżacji wnętrza. Niektóre modele posiadają funkcję obracania, dzięki czemu można zmieniać kąt widzenia ognia w zależności od miejsca, w którym aktualnie przebywamy.

 

Artykuł sponsorowany, Zdjęcie: GarsonieraDesign.pl