Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Pompy ciepła zyskują na popularności jako efektywne i ekologiczne rozwiązanie grzewcze, jednak wokół tej technologii narosło wiele mitów. Co jest prawdą a co fałszem? Zobacz, jakie zalety mają pompy ciepła i dlaczego warto w nie zainwestować.
  • 19.06.2024 09:00
  • Autor: Grupa tipmedia
Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Pompy ciepła są zbyt drogie w eksploatacji – MIT

Ten mit wynika z tego, że cena instalacji nie jest najniższa. Choć jednak początkowy koszt instalacji pompy ciepła może być wyższy niż tradycyjnych systemów grzewczych, koszty eksploatacji są zazwyczaj znacznie niższe. Pompy ciepła od Chill it zużywają mniej energii, ponieważ wykorzystują odnawialne źródła energii z otoczenia (powietrze, ziemia, woda). Dzięki wysokiej efektywności inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Co więcej, jest to bardzo dobry i skuteczny sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jeśli pompa ciepła połączona jest z instalacją fotowoltaiczną, to jest to również ekonomiczne rozwiązanie energetyczne.

Czy wiesz również, że nowoczesne pompy ciepła są projektowane tak, aby działać efektywnie nawet w bardzo niskich temperaturach? Dzięki technologii inwerterowej i użyciu czynnika chłodniczego o niskiej temperaturze parowania, pompy ciepła mogą pracować skutecznie nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -20°C czy nawet niższych.

Pompy ciepła są hałaśliwe i trudne w instalacji – MIT

Nowoczesne pompy ciepła są zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu hałasu. Poziom dźwięku emitowanego przez jednostki zewnętrzne jest porównywalny do standardowego klimatyzatora i zazwyczaj nie przekracza 40-50 dB, co jest akceptowalne nawet w cichych okolicach mieszkalnych.

Co więcej, instalacja pompy ciepła może być prostsza, niż się wydaje, szczególnie w przypadku pomp powietrznych. W wielu przypadkach można je zainstalować bez konieczności przeprowadzania poważnych przeróbek budynku. Dla domów jednorodzinnych dostępne są systemy kompaktowe, które można zainstalować szybko i sprawnie.

Pompy ciepła są mało efektywne przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej – MIT

Prawda jest wręcz odwrotna – pompy ciepła są bardzo efektywne również w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Nowoczesne systemy posiadają funkcje priorytetu ciepłej wody, co pozwala na szybkie i efektywne ogrzewanie wody. Wysoka efektywność takich systemów sprawia, że są one ekonomiczne i ekologiczne.

Do tego pompy ciepła są urządzeniami niezawodnymi. Regularne przeglądy i konserwacja, zalecane co 1-2 lata, zapewniają ich bezawaryjne działanie przez długie lata. Wiele nowoczesnych pomp ciepła wyposażonych jest w systemy monitoringu, które pozwalają na zdalne diagnozowanie i zapobieganie problemom.

Pompy ciepła są nieekologiczne – MIT

Pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania dostępnych na rynku. Wykorzystują odnawialne źródła energii i emitują znacznie mniej CO2 w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych opartych na paliwach kopalnych. Dodatkowo mogą być zasilane energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł, co czyni je jeszcze bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Artykuł sponsorowany