Ile powinna ważyć dobra kołdra puchowa?

Dobra kołdra puchowa zapewnia szybką generację ciepła oraz właściwą cyrkulację powietrza, dlatego doskonale sprawdza się zarówno podczas zimowych, jak i letnich nocy. Jednak czy do tego powinna być lekka? A może im cięższy produkt, tym lepszy? Ile powinna ważyć dobra kołdra puchowa? Spieszymy z odpowiedzią!
  • 12.06.2024 09:09
  • Autor: Grupa tipmedia
Ile powinna ważyć dobra kołdra puchowa?

Czym wyróżnia się puch?

Puch stosowany w wypełnieniach kołder pochodzi od ptactwa wodnego – najczęściej od kaczek lub gęsi. To najdelikatniejszy surowiec, z jakiego można produkować wyroby pościelowe, a jednocześnie mający mnóstwo zalet. Przede wszystkim doskonale absorbuje wilgoć i zapewnia świetną izolację termiczną – wszystko dzięki trójwymiarowej strukturze każdego ziarna puchu. Wyposażone jest ono w haczykowate włókna, które pobierają powietrze z zewnątrz, zatrzymują je, a następnie ogrzewają od ciepła ciała. W ten sposób można zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość ciepła bez ryzyka przegrzania się.

Ile puchu powinna zawierać dobra kołdra puchowa?

Na opakowaniu albo na etykiecie użytkowej każdej kołdry puchowej powinna znaleźć się informacja, jaki procent jej wypełnienia stanowi puch. Można spotkać np. kołdry z 70-, 90-, a nawet 100-procentowym wypełnieniem z puchu gęsiego. Ewentualna pozostała część wypełnienia to pierze, które również jest surowcem wysokiej jakości, lecz cechują je nieco niższe parametry grzewcze od puchu.

Najlepsze kołdry to takie, które mają jak najwięcej wypełnienia z puchu. Oznacza to, że warto sięgać zwłaszcza po kołdry ze stuprocentowym wypełnieniem puchowym. Takie wyroby będą jednak wiązały się z wyższą ceną. Jeśli zatem poszukiwane jest bardziej ekonomiczne rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na warianty z 90-, a nawet z 70-procentowym wypełnieniem puchowym. Pierze również jest materiałem miękkim i sprężystym oraz pozwala zachować odpowiedni komfort termiczny podczas snu.

Jaka powinna być waga dobrej kołdry puchowej?

Wiemy już, że kołdry puchowe często mają wypełnienie składające się z puchu wymieszanego z pierzem. Puch jest materiałem znacznie lżejszym od pierza – oznacza to, że kołdry ze 100-procentowym wypełnieniem z puchu będą wyróżniały się niższą wagą niż wyroby z wypełnieniem 70- albo 90-procentowym.

W przypadku najwyższej jakości kołder wypełnionych wyłącznie puchem ich waga będzie wynosić zaledwie ok. 0,6 kg (dotyczy to kołder całorocznych i zimowych). Natomiast całoroczna albo zimowa kołdra z 90-procentowym wypełnieniem puchowym może ważyć już ok. 0,9 kg. Waga takiej samej kołdry, ale z wypełnieniem 70-procentowym będzie wynosić już nawet ponad 1 kg.

Warto pamiętać, że waga każdej kołdry zależy również od jej przeznaczenia – kołdry letnie zawsze będą lżejsze od swoich całorocznych lub zimowych odpowiedników. Jednak w przypadku kołder z wypełnieniem puchowym różnica ta nie powinna być znacząca i może wynosić ok. 0,5 kg.

Czy przy wyborze kołdry puchowej warto brać pod uwagę jej wagę?

Jak właśnie się przekonaliśmy, waga kołdry puchowej może świadczyć o jej jakości. W każdym przypadku – im lżejsza kołdra, tym większa ilość puchu została użyta do jej produkcji. Nie powinien to być jednak jedyny czynnik brany pod uwagę podczas wyboru nowego produktu. Aby przekonać się, w jakim stopniu wypełnienie danej kołdry jest wytworzone z puchu, wystarczy zapoznać się z informacjami podanymi na etykiecie użytkowej, opakowaniu albo w opisie produktu w sklepie internetowym. Powinna tam znaleźć się informacja o procentowej zawartości puchu w wypełnieniu.

Na co zwracać uwagę, wybierając kołdrę puchową?

Poza sprawdzeniem ilości zastosowanego puchu warto także przekonać się, czy wybrana kołdra z puchu gęsiego uzyskała pożądane certyfikaty. Jednym z najważniejszych, na jakie warto zwracać uwagę, jest certyfikat Oeko-Tex. Potwierdza on, że dana kołdra została przebadana pod kątem występowania niepożądanych substancji. Wyroby, które uzyskały ten certyfikat, mogą mieć kontakt ze skórą, nie powodując przy tym żadnych podrażnień ani reakcji alergicznych.

W przypadku kołder z wypełnieniem naturalnym warto również sprawdzać, czy dany produkt uzyskał certyfikat Downafresh. Jest on potwierdzeniem, że puch i ewentualne pierze zastosowane w danej kołdrze pochodzą z odpowiedzialnych źródeł i zostały odpowiednio przygotowane do umieszczenia ich we wnętrzu kołdry – wyprano je z zastosowaniem specjalistycznych środków piorących, a następnie dokładnie zbadano czystość uzyskanego surowca.

Ważnym certyfikatem jest również NOMITE – kołdry nim opatrzone są całkowicie bezpieczne dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego. Aby kołdra puchowa mogła otrzymać ten certyfikat, puch stanowiący jej wypełnienie musiał zostać poddany praniu i suszeniu w temperaturze 120°C. Taka procedura zapewnia naturalnemu wypełnieniu trwałą czystość, przez co tego rodzaju wyroby są w pełni bezpieczne dla zdrowia alergików.

Poza zwracaniem uwagi na certyfikaty warto również wybierać kołdry puchowe od sprawdzonego producenta, który jest członkiem m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Puchu i Pierza (EDFA) czy Międzynarodowego Biura Puchu i Pierza (IDFB). Świadczy to o dużym zaangażowaniu w produkcję wysokiej jakości wyrobów puchowych.

Artykuł sponsorowany