Co trzeba wiedzieć przed zakupem kominka do domu w 2024 roku?

Na montaż kominków jako dodatkowego źródła ogrzewania decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, gdyż są one przede wszystkim ekonomiczne oraz wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę. Zanim wybierzesz kominek, sprawdź, co musisz wiedzieć o korzystaniu z niego w 2024 roku.
  • 22.03.2024 14:36
  • Autor: Grupa tipmedia
Co trzeba wiedzieć przed zakupem kominka do domu w 2024 roku?

Kominki a przepisy dotyczące ochrony środowiska

W 2022 roku weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego znana jako Eurodyrektywa. Wprowadziła szereg regulacji dotyczących m.in. norm, jakie muszą spełniać nowoczesne kominki do domu. Sezonowa efektywność energetyczna musi wynosić minimum:

  • 79% - dla kominków z zamkniętą komorą spalania na pellet,
  • 65% - dla kominków z zamkniętą komorą spalania na inny rodzaj paliwa,
  • 30%  - dla modeli z otwartą komorą spalania.

Z kolei normy emisji pyłów PM wynoszą maksymalnie:

  • 20 mg/m3 - dla kominków z zamkniętą komorą spalania na pellet,
  • 40 mg/m3 - dla kominków z zamkniętą komorą spalania na inny rodzaj paliwa,
  • 50 mg/m3 - dla kominków z otwartą komorą spalania.  

Wspomniana ustawa określa także, że emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych nie może być wyższa niż 120 mgC/m3. W przypadku tlenku węgla norma wynosi 1500 mg/m3, a tlenków azotu - 300 mg/m3. 

Ważne! W 2024 r. obowiązuje zakaz palenia w kominku w sezonie grzewczym w dni, w które zanieczyszczenie powietrza pyłem przekracza 50 μg/m³. Dotyczy to budynków, w których nie jest on jedynym źródłem ciepła.

 

Wymiana kominków na ekologiczne urządzenia — to trzeba wiedzieć 

Zaostrzone przepisy unijne wymusiły na lokalnych władzach wprowadzenie dodatkowych regulacji, takich jak uchwały antysmogowe. Dotyczą one m.in. obowiązku wymiany pieców oraz kominków na urządzenia spełniające wspomniane wyżej wymogi Eurodyrektywy. Każde województwo wprowadziło konkretne zasady i terminy, których należy przestrzegać. 

Przykładowo w Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia w kominkach drewnem oraz węglem. 

Uchwały antysmogowe jasno określają, do kiedy należy wymienić urządzenia na modele przyjazne dla środowiska. Kominki, które spełniają określone standardy, muszą mieć certyfikat Ecodesign. Jest on obowiązkowy dla wszystkich urządzeń, które trafiły do sprzedaży po 1 stycznia 2022 r.
 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kominek do domu?

Jeśli planujesz zakup i montaż kominka, przede wszystkim zastanów się, jaki rodzaj tego urządzenia grzewczego najbardziej Ci odpowiada. Dużą popularnością cieszą się wkłady powietrzne, gazowe oraz wodne. Nie tylko estetycznie się prezentują, ale także wyróżnia je wysoka sprawność. 

Innym rozwiązaniem są biokominki lub kominki elektryczne. Wybór konkretnego rodzaju urządzenia grzewczego zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. W przypadku domów jednorodzinnych świetną propozycją są kominki wyposażone w system dystrybucji gorącego powietrza lub z płaszczem wodnym. Dzięki nim ciepło jest dystrybuowane po całym domu za pomocą grzejników lub ogrzewania podłogowego. 

Zanim wybierzesz kominek, zastanów się także, jaki styl będzie pasował do Twoich wnętrz. Urządzenie powinno bowiem pasować do aranżacji przestrzeni, w której się znajdzie. Dzięki temu wprowadzi przytulną atmosferę. Warto także dobrze przemyśleć miejsce, w którym kominek zostanie zainstalowany. Jest to istotne ze względu na komfort korzystania z niego oraz bezpieczeństwo. 

Kominek musi nie tylko spełniać wspomniane wcześniej normy, ale także być wykonany z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia oraz niekorzystne działanie różnych czynników. Tylko wtedy spełni on właściwie swoją funkcję. Sprawdź ofertą sprawdzonych i wytrzymałych kominków od Kominox.

Artykuł sponsorowany