Fotowoltaika z pompą ciepła – opłacalność

Zarówno fotowoltaika, jak i pompa ciepła są już dosyć zastałymi w świadomości Polaków pojęciami. Rokrocznie wzrasta również popularność inwestycji w owe technologie, a mimo to nadal wiedza o korzyściach wynikających z instalowania tych urządzeń w tandemie wydaje się dość mizerna. Jakie więc są korzyści z inwestycji w pompę ciepła z fotowoltaiką?
  • 31.08.2022 10:07
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika z pompą ciepła – opłacalność

Zalety montażu pompy ciepła z fotowoltaiką


Każda inwestycja ma na celu przede wszystkim opłacalność, w wypadku pomp ciepła i fotowoltaiki odnoszenie się do ekonomii jest więc oczywistością. Czy jednak chodzi tylko o pieniądze?
Czy warto dbać o środowisko naturalne?
Temat niby nagłaśniany nieustannie, ale ciągle jakby mało oczywistym dla wielu pozostaje fakt, że korzystanie z paliw kopalnych prowadzi nas prosto ku katastrofie. Na razie jeszcze nie odczuwamy w sposób znaczący skutków globalnego ocieplenia, ale wystarczy powdychać powietrze w miastach, a szczególnie zimą, by zdać sobie sprawę z faktu, jaki wdychamy brud. Dlatego wszystko to, co pomaga troszczyć się o środowisko naturalne, jest warte naszej uwagi i OZE do takich należy. Odnawialne źródła energii to przyjazny dla środowiska sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej, a przy tym coraz mniej kosztowny. Energia pozyskiwana ze słońca, wody lub wiatru jest korzystaniem z niewyczerpalnych i naturalnych źródeł, które nie emitują przy tym do atmosfery szkodliwych substancji. Korzystając więc z fotowoltaiki i pomp ciepła w znaczący sposób ograniczamy spalanie paliw kopalnych, a tym samym ograniczamy też efekt cieplarniany.

Miejsce na panele fotowoltaiczne

Dobór miejsca na fotowoltaikę jest kluczowy, ponieważ jej wydajność zależy od dopływu promieniowania słonecznego. Im jest go więcej i napływa bez zakłóceń, tym więcej wyprodukowanej energii elektrycznej.
W Polsce nie brakuje dobrych miejsc na panele słoneczne, tym bardziej że te najlepiej pracują przy temperaturze ok. 25°C. Oczywistym jest przy tym fakt, że największą wydajność będą miały przy niebie bezchmurnym – rzędu 1000 W/m2, co nie oznacza, że wydajność przy lekkim zachmurzeniu jest nijaka. Wówczas panele nadal działają, gdyż pobierają naturalną energię i przez chmury, chociaż już rzędu ok. 600 W/m2.
Panele trzeba jednak starać się instalować na tak otwartej przestrzeni, aby uniknąć zacienienia ich przez inne budynki, wysokie drzewa, czy słupy energetyczne. Każde zacienienie, nawet najmniejsze obniża wydajność paneli fotowoltaicznych.


Moduły widoczne są przede wszystkim na dachach spadzistych, a co z dachami płaskimi? Otóż na nich również można zainstalować panele, chociaż będą do tego potrzebne specjalne stelaże nazywane konstrukcjami wsporczymi. Chodzi o uzyskanie odpowiedniego nachylenia ogniw wraz z odpowiednią ekspozycją na słońce. W Polsce najlepszym kierunkiem jest południe przy kącie nachylenia 30-45°. Jeżeli nie mamy jednak dachu skierowanego na południe, a upieramy sie przy tym kierunku, możemy panele zainstalować na elewacji, chociaż tutaj kąt nachylenia powinien wynosić do 60°.
Poza tym ogniwa fotowoltaiczne niekoniecznie muszą pracować na dachach domostw. Równie dobrze sprawdzą się na garażu, budynku gospodarczym, nawet na altance, a także w ogrodzie. Powierzając instalację modułów fotowoltaicznych specjalistom, możemy liczyć nie tylko na fachowy montaż fotowoltaiki, ale również na doradztwo w kwestii doboru odpowiedniego miejsca na mikro elektrownię i doboru odpowiedniej do potrzeb mocy.


Trzeba pamiętać wszak, że decyzja o budowie instalacji do pozyskiwania energii słonecznej związana jest niestety z kaprysami pogodowymi. Wydajność fotowoltaiki nie jest jednolita i na przestrzeni całego roku będzie się znacznie różniła.
Ponadto są momenty, kiedy nasza prywatna mikro elektrownia nie będzie w ogóle produkowała energii elektrycznej. Nie uzyskamy prądu m.in. w nocy, przy opadach deszczu, a nawet przy silnym zachmurzeniu, a także podczas zacienień powodowanych przez przeszkody dla promieni słonecznych lub spowodowanych przez zalegający na panelach śnieg albo liście.
Statystycznie czerwiec, lipiec oraz sierpień są miesiącami najkorzystniejszymi z punktu widzenia właściciela fotowoltaiki. Jednakże pomimo mniejszej ilości energii produkowanej zimą, trzeba pamiętać, że mniej nie oznacza, że wcale.


Miejsce na powietrzną pompę ciepła


Jako modele najprostsze w montażu, a przy tym najtańsze powietrzne pompy ciepła zyskują najbardziej na popularności. Są praktycznie dostępne dla każdego pracującego, ponieważ pozyskują energię cieplną z powietrza, bez potrzeby nakładów finansowych na studnie, czy specjalistyczny układ rur. Dostępną kwotę możemy w całości przeznaczyć na wybrany model pompy ciepła oraz fachową instalację. Pompa ciepła jest urządzeniem zdecydowanie przyczyniającym się do oszczędzania pieniędzy w gospodarstwach domowych. Przy tym powietrzna pompa ciepła często jest również wybierana ze względu na obecność w obrębie domostwa sieci gazowej oraz innych czynników uniemożliwiających korzystanie z innego, bardziej efektywnego modelu pompy.
Najczęściej ma to związek z nieodpowiednimi właściwościami terenu, ponieważ obecne formy dofinansowania pozwalają na montaż gruntowych pomp ciepła również przy mniejszej zasobności portfela.


Odnośnie do pozyskiwania energii pompy ciepła przynoszą najwięcej korzyści w porach ciepłych, czyli analogicznie do fotowoltaiki. Jednakowo wiosną, chociaż głównie latem ich sprawność zbliżona jest do wydajności maksymalnej. Niestety, ale ze względu na klimat, w jakim żyjemy powietrzne pompy ciepła nie mają możliwości dostarczenia optymalnej ilości ciepła w okresie zimowym. Nie jest jednak prawdą, że nie działają w ogóle, gdyż pobierają energię z powietrza nawet przy temperaturze – 25° C. Trzeba jednak wiedzieć, że ich efektywność jest znacznie obniżona.


Natomiast podczas wyboru do domu pompy ciepła powietrze-woda możemy się zdecydować na:
monoblok wewnętrzny – dwie jednostki ustawione we wnętrzu domu;
monoblok zewnętrzny – oprócz zasobnika na ciepłą wodę urządzenie umieszczone jest poza domem;
split– dwie jednostki, z których jedna umieszczona jest na zewnątrz, a druga wewnątrz domu.


W zależności od wyboru trzeba o kilku rzeczach pamiętać. Przede wszystkim o generowanym przez pompę hałasie, którą należy montować z dala od sypialni. W niektórych sytuacjach warto pod pompę zamontować dodatkowo gruby podkład z tłucznią, a czasami ważna będzie długość połączenia rurami pomiędzy jednostkami. Każdy model wymaga indywidualnego fachowego podejścia i dlatego montaż pompy ciepła nie powinien odbywać się nigdy samodzielnie.

Santier.pl – kompleksowo realizujemy projekty na pompy ciepła.

Czy połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest opłacalne?

Z całą pewnością na tandemie pompa ciepła + fotowoltaika można sporo oszczędzić. Dodatkowo poprzez oferowane dofinansowania z różnych proekologicznych programów rządowych można pokryć wydatki inwestycyjne nierzadko nawet w 90%, a dodatkowo uzyskać ulgi podatkowe. Późniejsze korzyści staną się natomiast widoczne już w pierwszych wyraźnie mniejszych rachunkach za prąd i wydatkach na opał.

Według średnich obliczeń fotowoltaika o mocy 3 kW może zapewnić oszczędności do 1500 zł rocznie, a z kolei moc 5 kW nawet do 3000 zł. Dlatego inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się nam już po 8 latach. Zważywszy przy tym na długoletnią, bo do 25 lat, żywotność fotowoltaiki, fakt ten zdecydowanie przemawia za tego rodzaju odnawialnym źródłem energii.

Jednocześnie różnorodność pomp ciepła pozwala na sprecyzowanie oszczędności podobnie do fotowoltaiki. Zastosowanie powietrznej pompy ciepła zalecane jest jako urządzenie pomocnicze dla głównego systemu grzewczego. Pompa zmniejszy rachunki za energię przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim. Jednocześnie jest urządzeniem wszechstronnym, który zimą ogrzeje, a latem schłodzi nam mieszkanie. Szacunki mówią o oszczędnościach rzędu 500-1000 zł rocznie.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest natomiast kumulacją oszczędności. Przy zapewnieniu przez fotowoltaikę energii do obsługi pompy ciepła inwestycja jest naprawdę ma sensowna.

W naszej ofercie posiadamy urządzenia Mitsubishi Zubadan, Daikin Altherma, Panasonic Aquarea, Gree Versati, Hitachi Yutaki.  

Skontaktuj się z naszym specjalistą do spraw pomp ciepła 

--- Artykuł sponsorowany ---