Reklama

Kominek według feng shui

Marzeniem wielu osób jest kominek w domu, miejsce, wokół którego będzie skupiała się rodzina, gdyż kominek to nie tylko nowoczesny element wnętrza, który cieszy oko, ale także odpowiednio zaaranżowany może przynieść wiele pomyślności dla jego mieszkańców. Dodatkowo zapach zebranego drzewa, widok palącego się drewna, odgłosy strzelania płomieni oraz iskier działa na człowieka odprężając i uspokajająco.
Kominek według feng shui
Kominek według feng shui. Fot MCZ/Wentor

Marzeniem wielu osób jest kominek w domu, miejsce, wokół którego będzie skupiała się rodzina, gdyż kominek to nie tylko nowoczesny element wnętrza, który cieszy oko, ale także odpowiednio zaaranżowany może przynieść wiele pomyślności dla jego mieszkańców. Dodatkowo zapach zebranego drzewa, widok palącego się drewna, odgłosy strzelania płomieni oraz iskier działa na człowieka odprężając i uspokajająco.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Co daje odpowiednie umieszczenie kominka w naszym domu?

Dzięki kominkowi mamy bliższy kontakt z naturą, jesteśmy spokojniejsi oraz bardziej otwarci i przyjaźnie nastawieni do naszych bliskich. Możemy sobie wyobrazić, jak w długie zimowe wieczory spędzamy czas przy melodyjnych odgłosach ognia, błogo wylegując się w fotelu, przykryci kocem, z kubkiem ulubionej herbaty. Czas wtedy zdawałby się zwalniać, a widok ognia jakby miał w sobie coś magicznego. 
Z punktu widzenia feng shui, dzięki odpowiedniemu rozlokowaniu kominka możemy poprawić nasze szczęście, przyciągnąć sławę oraz powodzenie, wspierać małżeństwo, a także wpłynąć na nasze zdrowie. Najlepszymi rejonami domu na lokalizację kominka są: południowy zachód (SW), północny wschód (NE) oraz centrum. Wszystkie te rejony należą do żywiołu Ziemi, dzięki czemu żywy ogień będzie wspierał rejon, a tym samym określony obszar naszego życia. Dla przykładu, jeśli nasz kominek znajduje się w rejonie SW, to będziemy wspierać nasz związek, małżeństwo, a także najstarszą kobietę w domu, a jeśli jest to rodzina – to matkę. Natomiast gdy kominek znajduje się w sektorze NE, możemy się spodziewać znacznej poprawy w obszarze zdobywanej wiedzy oraz mądrości. Również korzystnym rejonem dla kominka będzie sektor południowy (S), należący do żywiołu Ognia. Tak usytuowany kominek pozytywnie wpłynie na naszą sławę, uznanie czy reputację. I ostatni z wymienionych kierunków, to układ centralny, który odpowiada za zdrowie i harmonię. Kominek umieszczony w centrum domu można nazwać sercem domu, które grzeje, ociepla atmosferę i jest swego rodzaju spoiwem, które zespala rodzinę.

Prosty kominek - trudne zadanie. Dowiedz się więcej>>

Kominek czterostronnie przeszklony Spartherm, kominek trójstronny Hitze, kominek w ceglanej zabudowie Rais/Bertelsen, palenisko ogrodowe Esschert Design Poland

Kominek w ogrodzie?

Wybierając wspierające sektory domu i unikając zagrożeń, powinniśmy także spojrzeć na teren wokół domu. Ogród i otoczenie naszego domu również będzie miało wpływ na nasze życie i tak samo należy do określonych żywiołów. Można powiedzieć, że przestrzeń wokół domu jest po prostu przedłużeniem poszczególnych sektorów. Jeżeli zatem czegoś nie możemy zastosować w danym rejonie domu, np. ze względu na brak miejsca, a wspierałoby to nasze feng shui, możemy zastosować to na zewnątrz, ponieważ wszystko, co znajduje się w pobliżu domu, również będzie miało na niego wpływ. W trosce o nasze dobre prosperowanie, decydując się na wybudowanie kominka czy różnego rodzaju grilli, powinniśmy wybrać najlepsze do tego obszary naszego ogrodu: południowy zachód lub północny wschód, wtedy taka lokalizacji będzie naprawdę dla nas pomyślna.  

Kominkowa wolność. Dowiedz się więcej>>

Wybór odpowiedniego kominka a feng shui

Planując swój wymarzony kominek w domu, dość często ulegamy określonym trendom, doradcom czy kierujemy się efektem wizualnym. W przypadku ostatniego to bardzo dobrze, ponieważ piękne i estetycznie dobrane elementy wystroju naszego domu dodatkowo poprawiają nasze feng shui. Niekiedy minimalizm i nowoczesność może kłócić się z zasadami feng shui przez zastosowanie kolorystyki lub też materiału, z jakiego zbudowany jest kominek w rejonie domu, który będzie niszczony przez dominację jakiegoś żywiołu. Dla przykładu, odcienie szarości, biel czy też elementy metalowe nie powinny być stosowane w rejonach domu należących do żywiołu Drzewa, gdyż Metal niszczy Drzewo. Gdy jesteśmy przy kolorystyce oraz materiałach budowlanych, drugą ważną rzeczą w naszym domu jest równowaga pomiędzy jin i jang. Dominacja szarości oraz bieli w całym domu będzie dla nas pesymistyczna, przytłaczająca, a dom będzie „zimny” i mało przytulny. Wychładzającą energię domu powinniśmy zrównoważyć ciepłymi akcentami, a wybierając kominek, ożywimy atmosferę wnętrza. 
Jednym z elementów budowy kominka, który również będzie miał silny wpływ na jakość feng shui, jest cegła. O ile cegła sama w sobie z punktu widzenie feng shui może być bardzo korzystna i stosując ją w naszym domu do dekoracji, wzmacniamy żywioł Ziemi, tak wybór cegły z rozbiórki nie zawsze musi być pomyślnym rozwiązaniem.

palenisko ogrodowe
Palenisko ogrodowe Artiss/Galeria Kominków


Aby przyciągnąć szczęście, wieść szczęśliwe życie, pełne harmonii, mieć dobre relacje z innymi i cieszyć się wspaniałym związkiem, powinniśmy wybrać odpowiednią przestrzeń dla naszego kominka. Jeśli mamy trudności z wyborem odpowiedniej przestrzeni i nie wiemy, gdzie powinniśmy postawić kominek, warto zaczerpnąć porady eksperta feng shui, gdyż niewłaściwie zaplanowany kominek może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Można pokusić się o stwierdzenie, że odpowiednio zaaranżowany kominek w domu będzie miał znacznie lepsze feng shui, a domownicy będą wieść szczęśliwsze życie, niż dom i jego mieszkańcy bez kominka. 

Agnieszka Jarosińska 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama