Reklama

Świat Kominków nr 4/2021-2022

W kolejnym numerze 4/2021-2022 magazynu "Świat Kominków" dowiemy się m.in., jak zaaranżować narożny kominek. Poczytamy o ponadczasowych klasykach i walorach kuchni kaflowej. W tym numerze dowiemy się też, jak wielkie są możliwości małych piecyków i przygotujemy się na kominek gazowy.
Świat Kominków nr 4/2021-2022

INSPIRACJE 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

Jak zaaranżować narożny kominek?

narożny kominek

Jest kominkowym formatem numer jeden, najchętniej wybieranym przez Polaków. Dlaczego narożne paleniska zyskały taką popularność? Przede wszystkim to format pozwalający na ciekawszą ekspozycję ognia niż w palenisku z płaskim przeszkleniem. Do tego format dobrze dopasowujący się do współczesnej architektury wnętrz typu open space. Co więcej, dostępny – u większości producentów w szerokim spektrum cenowym. Narożne paleniska są hitem, jednak samo zabudowanie paleniska w ścianie to dziś zbyt mało, aby zrobić wrażenie. To oczywiście, poprawne i najprostsze rozwiązanie, ale możliwości i pomysłów, jak zindywidualizować narożne palenisko jest znacznie więcej. 

Aldona Mazurkiewicz 

 

Ponadczasowe klasyki  

cylindryczny piec kaflowy

Warto postawić na ponadczasowe klasyki, a nie tylko subiektywne i przemijające mody. Warto dostrzegać klasykę w całości, ale też poszczególnych elementach i detalach jak faktury, zdobienia czy materiały wykorzystane do budowy kominka czy pieca, bo to właśnie one tworzą całość. Warto postawić na klasykę i elegancję, bo nie jest to moda, a nieprzemijająca wartość estetyczna. Warto pamiętać, że symetryczny, proporcjonalny i klasyczny kominek portalowy czy piec kaflowy to gwarancja estetycznej i wyrafinowanej kominkowej kompozycji tworzącej spójną, jednolitą i harmonijną całość.  

Magdalena Balicka 

 

 

Wizjoner ognia Dominique Imbert (1940-2021)

kominek wiszący Focus

Każdy, kto interesuje się kominkami, a już tym bardziej ktoś związany z branżą, musiał zwrócić uwagę na paleniska FOCUS. Śmiałe w formie, głównie stalowe kominki od ponad 50 lat pokazywały, że ogień w domu może dawać nie tylko fizyczne ciepło, ale też dostarczać wyjątkowych wrażeń estetycznych. Na początku września zmarł Dominique Imberta, twórca marki FOCUS i wielu wspaniałych kominków. Każdy model paleniska Focus i każde, nawet przelotne spotkanie z Imbertem zawsze pozostawało w mojej pamięci. A trzeba wiedzieć, że skromność tego geniusza ognia była równie wielka, jak jego kominki.  

Witold Hawajski

 

 

Modne spieki czy tradycyjny kamień?

Spieki kwarcowe to innowacyjne dzieło mocno promowanych i wspieranych przez dzisiejszy świat nauk: technologii oraz ekologii. Powstaje więc pytanie: czy można porównać spieki kwarcowe z niepowtarzalną płytą kamienną, czy raczej traktować je jako zupełnie inny materiał? Zarówno spieki kwarcowe, jak i kamień naturalny, znajdą swoich zwolenników. Bez wątpienia spieki kwarcowe zagościły na dobre w dekorowaniu wnętrz i wdarły się też w sferę kominków co widać przeglądając kominkowe realizacje. Na spieki warto zwrócić uwagę, gdyż są jednym z szybciej rozwijających się materiałów okładzinowych. Dołączając do kamienia naturalnego chyba na dłużej…

Magdalena Rocławska-Harań

 

Kominkowa wolność 

Wybór zawsze daje nam wolność, a nowoczesność i nowe technologie przez dostępność różnych rozwiązań ten wybór z pewnością nam ułatwiają. W kominkowym świecie także mamy wiele możliwości i warto z nich korzystać. Współczesne kominki na prąd czy bioetanol to urządzenia, które zapewniają wygodę, łatwość obsługi i nieograniczone możliwości aranżacyjne. Z roku na rok zdobywają swoich zwolenników, którzy doceniają ich walory i systematycznie unowocześnianą technologię. Zaś niechętnych i nieprzekonanych do tego typu urządzeń przekona – myślę – fakt, że dają wolność i możliwość posiadania kominka tam, gdzie wcześniej wydawało się to niemożliwe. 

Magdalena Balicka 

 

Walory kuchni kaflowej

Kuchnia kaflowa, towarzysząca ludziom w ich domostwach od kilku wieków, przetrwała kolejne burzliwe okresy rozwoju postępu technicznego, wychodząc z nich zwycięsko. Również skutecznie wpisuje się w dzisiejsze czasy, których cechą charakterystyczną jest wielofunkcyjność. Atrakcyjna wizualnie, swojska, ale zarazem nowoczesna. Kuchnia kaflowa łączy to co najlepsze : współczesny choć inspirowany historią design, naturalny smak potraw i niepowtarzalną atmosferę chwil spędzonych w jej otoczeniu. Walory tradycyjnej kuchni kaflowej i dobrodziejstwa, jakie płyną z tytułu jej posiadania w swoim domu, niezależnie czy ma on formę rezydencji, willi czy chaty są niewątpliwie niezaprzeczalne. 

Zygmunt Kulig
 

Płomień Roku 2022 - nominacje   

Po raz siedemnasty redakcja magazynu Świat Kominków przyzna w przyszłym roku nagrody Płomień Roku dla najlepszych produktów, firm, wydarzeń i realizacji w branży kominkowej za rok 2021. Przedstawiamy nominowanych do nagrody w każdej z siedmiu kategorii. 

Redakcja "Świat Kominków"

TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO

 

Przygotuj się na kominek gazowy

Kominki gazowe to urządzenia łatwe i przyjazne w obsłudze, jednak ich instalacja w domu wymaga przygotowania. Co powinieneś wiedzieć przed budową kominka gazowego w istniejącym domu, a jak się przygotować do takiego rodzaju kominka w domu nowo budowanym? Podpowiadamy. Decydując się na kominek gazowy, trzeba pamiętać, że jego lokalizacja musi być uwzględniona w projekcie instalacji gazowej dla danego lokalu, a podłączenia powinna dokonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. 

Maciej Kąkolewski

 

 

Wielkie możliwości małych piecyków

Piece kominkowe, wolno stojące paleniska na drewno, wykonane z żeliwa lub stali są od lat obecne  w europejskich domach. Od lat? Od wieków! Piecyki z pewnością  nowością nie są  natomiast pewne rozwiązania techniczne czy estetyczne faktycznie pojawiały się znacznie później. Choć może nie wszyscy znają możliwości jakie dają niepozorne piecyki … jest ich bardzo wiele. Obecnie powstają nawet hybrydy czyli połączenia walorów piecyka typu „koza” z możliwościami kotła centralnego ogrzewania. Poznaj zatem wielkie możliwości małych piecyków z płaszczem wodnym zarówno na drewno, jak i pellet. 

Witold Hawajski 

Przeglądaj numer online:


Oceń

Reklama
Reklama