Reklama

Ceramiczne trendy

Mody, trendy i tendencje zmieniają się z roku na rok zarówno w dizajnie, jak i w technologiach. Co sezon powstają nowe kolekcje ubrań, modele samochodów, gadżetów elektronicznych czy nowoczesne, innowacyjne rozwiązania w budownictwie oraz branży kominkowej. Zmieniają się także trendy w ceramice. Na przestrzeni lat kafle zmieniały się i dostosowywały do obowiązujących trendów w architekturze i wystroju wnętrz. Popularne stawały się coraz to nowsze faktury, barwy czy rozmiary kafli. Zmieniało się także ich zastosowanie. Przestały być traktowane jedynie jako materiał idealny do budowy pieców czy kuchni, a zaczęły być wykorzystywane także do obudowy palenisk kominkowych czy jako materiał wykorzystywany w aranżacji wnętrz, do wykończenia ścian czy elementów SPA.
Ceramiczne trendy
Cylindryczny piec kaflowy, Kaflarnia Kafel-Kar

Powrót do kaflowych tradycji - kominki, piece i kuchnie kaflowe

Ceramika i kafle towarzyszą ludziom w życiu codziennym od lat w różnych postaciach, czy to zabytkowego, eleganckiego pieca w luksusowej rezydencji bądź dworze, czy prostej, klasycznej kuchni kaflowej, używanej do ogrzewania i przygotowywania potraw przez nasze prababcie i babcie. Na przestrzeni lat kafle zmieniały się, jednak jedno pozostało niezmienne – to, jak wpływają na ludzi. Zarówno dawniej, jak i dziś wśród wielu wzbudzają spore emocje oraz zachwyt i na pewno nie pozostają nikomu obojętne. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE.

Kilka dni temu redakcja naszego magazynu zakończyła przyjmowanie zgłoszeń do nagrody Płomień Roku w kategorii Realizacja i to, co mogę zauważyć w tej edycji konkursu, to fakt, że realizacje kaflowe, a w szczególności kuchnie wzbudzają z pewnością największe i najbardziej pozytywne reakcje. Widać też powrót do tradycji, gdyż większość realizacji to kominki, piece i kuchnie wykonane z klasycznych, tradycyjnych kafli, tzw. kwadrateli, o stonowanych barwach, jak biele, beże i szarości. Pokazuje to, jak stale mody i trendy zmieniają się, gdyż jeszcze kilka lat temu dominowały kafle wielkoformatowe, a odważne barwy kafli coraz śmielej wchodziły na salony. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo różnych mód ceramika zawsze znajduje swoich wielbicieli zarówno wśród tych, którzy cenią sobie klasykę, jak i sielski, przytulny klimat. 

Brązowy piec kaflowy aranżacja
Piec kaflowy z brązowych kafli Brunner

Tomasz Kulig, Wytwórnia Kafli Stalowa Wola: W mojej ocenie w okresie ostatnich dwunastu miesięcy nastąpiły następujące trendy w zakresie zamówień: wzrost zainteresowania formami nawiązującymi do współczesnej stylistyki wnętrz (proste formy z zaznaczonymi drobnymi elementami tradycyjnych wzorów, głównie kafle o płaskiej powierzchni lub z prostymi elementami faktury, niekiedy uzupełnione przez tradycyjne, ozdobne gzymsy lub cokoły), duża popularność barwami szkliw w jasnym odcieniu: białe, beżowe, kremowe. Widać też wyraźne zainteresowanie formami o dużych możliwościach akumulacyjnych. 

nowoczesny piec kaflowy
Piece kaflowe tradycyjne i nowoczesne, Zdjęcia od góry: Terra Ignis, Realizacja Evkominki Ewa Przewoźna, Kaufmann Keramik, Hoff/ Kakkelovnsmakeriet 

Kominek kaflowy

Kafle świetnie sprawdzają się jako dobry materiał na obudowę kominka. Są wytrzymałe i „nie boją się ciepła”, a wręcz z przyjemnością je przyjmują. W przeciwieństwie do pieców kaflowych, gdzie ich główną funkcją jest akumulacja, w przypadku kominków pełnią bardziej funkcję dekoracyjną. Obecnie w ofercie producentów dostępnych jest wiele wzorów kafli zarówno tych nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Wśród propozycji polskich i zagranicznych kaflarni znajdziemy jednocześnie kafle niezwykle eleganckie, klasyczne, jak i te bardzo nowoczesne o nietypowych fakturach. Dostępne na rynku są kafle standardowych rozmiarów lub wielkoformatowe, o przeróżnych barwach, ręcznie malowane, zdobione złotem czy platyną, a nawet imitujące inne materiały. Poza mnogością faktur i zdobień ważna jest także kolorystyka, w której również możemy przebierać. Oprócz wymienionych przeze mnie wcześniej popularnych, klasycznych barw, sporą grupę wielbicieli ma też niewątpliwie zawsze modna butelkowa zieleń. W mniejszej grupie powstają obudowy kominkowe wykonane z kafli o bardziej odważnych kolorach, jak czerwień, pomarańcz czy czerń. Zdarzają się nawet wykończenia palenisk w neonowych barwach. Pokazuje to, że ograniczeń kolorystycznych nie ma, a wszystko zależy od indywidualnych gustów i potrzeb inwestorów. 

Palenisko kominkowe obłożone ceramiką to świetny sposób na wprowadzenie kafli do wnętrza. Nie oznacza to jednak od razu, że cały kominek musi być wykończony ceramiką. Jeśli zależy nam na delikatnym akcencie, z kafli można wykonać jedynie ramkę wokół paleniska, ozdobny blat czy półkę na drewno. Taki zabieg nada prostemu kominkowi uroku i będzie niepowtarzalną ozdobą wnętrza.

Moda na biokominki. Dowiedz się więcej>>

turkusowy cylindryczny kominek kaflowy
Kominek kaflowy i piec kaflowy, Zdjęcia od lewej: 1. Kaflarnia Kafel-Kar, 2. Realizacja Kominki Piotr Batura, kafle Riwal Ceramika i Szkło

 

Joanna Gardyńska, Kafel: Na pewno kafle od jakiegoś czasu są pożądanym materiałem, choć ich cena na pewno warunkuje wybory klientów. W swojej firmie mam ogromny wybór kafli i kolorów, jednak czym innym jest zachwyt nad naszą propozycją, a czym innym decyzja o zakupie. Tu już wchodzi zdrowy pragmatyzm i wybiera się kolor, który będzie pasował do wielu wariantów wyposażenia domu, czyli jakieś écru, biel czy krem. Obecnie coraz częściej kolorami wybieranymi przez klientów są szarości lub czerń, no i różne tegoż warianty. Szukane są też kafle z nietypową strukturą, pewnie dlatego Rafał Karny zaczyna tworzyć zupełnie nową strukturę kafli, także Riwal ma bardzo ciekawą linię nowoczesnych kafli. Wszystkie kafle z nierówną powierzchnią, nietypowe wzbudzają duże zainteresowanie, dlatego też idzie w tę stronę również Kornak, a Kafel Art Lidki Pogonowskiej ma świetne artystyczne struktury o nierównej powierzchni, przeplatające różne odcienie danego koloru, szczególnie czerwień jest u niej fascynująca. Obudowy wkładów pozwalają na stosowanie naprawdę dużych formatów, z których można tworzyć jednorodne w typie bryły – fale, nierówności, wręcz całe układy, to daje duże możliwości wykonawcom, a klientom na stworzenie w domu zupełnie nietypowego, często bardzo modernistycznego kominka.

Piec kaflowy 

Piece kaflowe posiadają niezwykłe walory akumulacji ciepła i oddają je równomiernie do otoczenia w najbardziej przyjazny i zdrowy dla człowieka sposób na zasadzie promieniowania. Piece kaflowe przybierają obecnie różne formy. W zależności od gustów inwestorów, zasobności ich portfela, a także indywidualnych preferencji. Mogą być stylizowane na historyczne, z wykorzystaniem zabytkowych kafli pochodzących ze starych, rozebranych pieców, lub przybierać bardziej proste i nowoczesne formy. Te pierwsze wzorowane na starodawne to niewątpliwie kosztowne i ekskluzywne realizacje, jednak i takie się zdarzają. Częściej inwestorzy decydują się na nowoczesne piece, które wyglądem i stylistyką znacznie różnią się od tych sprzed lat. Zazwyczaj są to proste, niewielkich rozmiarów, minimalistyczne bryły. Popularne są także piece okrągłe oraz bardziej rozbudowane rozwiązania, wzbogacone np. o ławy grzewcze, które nie tylko estetycznie wyglądają, ale także przyjemnie grzeją i są świetnym miejscem do relaksu i odpoczynku. Piece kaflowe być może nie są tak popularne jak kominki i z pewnością zdecydowanie droższe, ale niewątpliwie wyjątkowe. Oprócz takich właściwości, jak akumulacja ciepła oraz powolne oddawanie zmagazynowanej energii przez promieniowanie, dają możliwość posiadania w domu pięknego, unikatowego urządzenia, które na pewno doda wnętrzu niesamowitego charakteru. 

Piec kaflowy z ławką nowoczesny z kaflami wielkoformatowymi
Piec kaflowy z ławką, Brunner

Zbigniew Andrzejewski, Studio Kominki: Posiadam wieloletnie doświadczenie związane z ceramiką i kaflami. Na przestrzeni lat współpracowałem z wieloma kaflarniami, takimi jak Kaflarnia Karat, Ceramika Kornak czy Riwal. Pracowałem też jako artysta plastyk, a od 2013 roku prowadzę małą kaflarnię w Sosnowcu. Wybór kafli to zawsze sprawa indywidualna i w grę wchodzą osobiste preferencje. Obecnie można zauważyć wzrost zainteresowania kaflami tradycyjnymi, gładkimi, w odcieniach szarości, beży i bieli. Większość realizacji, jakie aktualnie powstają, to kominki o prostych zabudowach, wykonywanych z płyt krzemianowo-wapiennych, dlatego kafle stanowią w nich raczej element dekoracyjny, w postaci ozdobnej ramki czy półki. 

 

Kuchnia kaflowa 

Za czasów naszych dziadków i babć kuchnie kaflowe były nieodzownym elementem wyposażenia każdego domu. Potem zastąpiły je kuchnie gazowe, elektryczne czy nowoczesne płyty indukcyjne, jednak ostatnio wiele się zmieniło i kuchnie kaflowe zaczęły wzbudzać coraz większy zachwyt i zdobywać coraz więcej zwolenników. Obecnie można zauważyć wzrost zainteresowania zarówno niewielkich rozmiarów kuchniami tradycyjnymi wykonanymi z kafli, jak i dużych rozmiarów realizacjami, łączącymi w sobie palenisko kuchenne, piekarnik, piec chlebowy, ławę grzewczą, a nawet kominek, pozwalając tym samym zarówno na gotowanie, jak i przyjemny relaks w towarzystwie ognia. Nowoczesne kuchnie kaflowe to urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie najnowszą technikę i tradycyjne rozwiązania. Doskonale wpisują się też w różne wnętrza i są ich niewątpliwą ozdobą. Jeśli chodzi o dizajn, to większość kuchni kaflowych budowanych jest obecnie z tradycyjnych, gładkich kafli, w naturalnych, jasnych barwach. Pamiętajmy jednak, że pomimo tego, iż rozbudowane kuchnie kaflowe nadają pomieszczeniu sielskiego, ciepłego klimatu oraz pozwalają na relaks w blasku kominka i na gotowanie na kuchni opalanej drewnem, nie są one rozwiązaniem dla wszystkich. Choćby ze względu na ograniczoną przestrzeń i brak na nią miejsca w kuchni, ograniczone fundusze, gdyż rozwiązania te do tanich nie należą, czy specyfikę gotowania na drewnie. Bądź co bądź nie każdy na drewnie gotować potrafi, nie każdy ma na to czas lub po prostu taką potrzebę. 

Jakub Kornak, Ceramika Kornak: Obecnie można zauważyć zmianę proporcji między budowanymi urządzeniami, które powstają z kafli. Jeszcze około dziesięć lat temu były to głównie kominki i pieco-kominki, dziś są to zdecydowanie kuchnie. Myślę, że wiąże się to z poczuciem bezpieczeństwa i w pewnym stopniu jest spowodowane sytuacją z covidem i tym, że coraz więcej osób inwestuje w domy na wsi, gdzie takie rozwiązania są popularne i widać, że takich inwestycji jest znacznie więcej niż kiedyś. Ze swoich obserwacji mogę stwierdzić też, że modne jakiś czas temu kafle wielkoformatowe nie są już tak popularne jak jeszcze trzy lata temu. Obecnie najczęściej wybierane są proste, gładkie, a nawet matowe kafle o stonowanych barwach. Jednak mimo że kafle są proste, zauważyć można, że obecnie powstające kuchnie są coraz większe i bardziej rozbudowane. Coraz więcej dostaję też zapytań od prywatnych inwestorów o renowację starych kafli lub ich uzupełnienie. Pokazuje to większą świadomość klientów odnośnie zabytkowej ceramiki, którzy zaczynają ją doceniać i traktować jako dzieło sztuki. 

kuchnia kaflowa aranżacje
Kuchnie kaflowe, Zdjęcia od góry: Realizacja Ceramisart, Realizacja Perfekt, Realizacja Evkominki Ewa Przewoźna, Realizacja Wytwórnia Kafli Stalowa Wola

Ceramika ścienna i SPA - pomysł na aranżację wnętrza

Kafle idealnie nadają się jako materiał do wykończenia ścian oraz do indywidualnych, kreatywnych projektów. Powierzchnie pokryte ceramiką uszlachetniają wnętrza oraz nadają im niepowtarzalnego charakteru. Zaletą wykończenia ścian ceramiką pochodzącą z kaflarni jest możliwość ich personalizacji przez malowanie płytek i – co najważniejsze – wykonania ich według indywidualnego zamówienia wyłącznie na nasze potrzeby. Kafle mogą służyć do wykańczania powierzchni znajdujących się przy palenisku, jak i całych ścian, kolumn czy wnęk. Ceramika ścienna nie tylko świetnie wygląda w aranżacji domów i mieszkań, idealnie odnajduje się też w przestrzeniach publicznych, czyniąc je unikatowymi i niepowtarzalnymi. Inne pomysły na wykorzystanie ceramiki to produkty dedykowane SPA. Mogą to być pojedyncze ceramiczne elementy, takie jak leżaki czy umywalki na stopy, jak również ceramika do magazynowania ciepła, przeznaczona do całych pomieszczeń w prywatnych i publicznych SPA, np. podgrzewane ceramiczne leżaki, ławy do saun suchych i mokrych czy stoły dedykowane saunom tureckim. 

ceramika ścienna kolorowa aranżacje
Kafle ścienne, ceramika ścienna, Zdjęcia od góry: Kaufmann Keramik, Kaflarnia Kafel-Kar, Sommerhuber, Kaufmann Keramik  

 

Sylwia Karny, Kaflarnia Kafel-Kar: Uważam, że trendy w ceramice za wiele się nie zmieniają, a klasyka zawsze jest w modzie. Ceramika daje wiele możliwości dekoracyjnych, pasuje zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych oraz pozwala na łączenie różnych wzorów kafli w spójną i elegancką całość. Nasi klienci najczęściej wybierają kafle w jasnych odcieniach, takich jak ponadczasowa biel czy zawsze eleganckie écru. Dużą popularnością cieszy się nasza ostatnia kolekcja kafli o ciekawej strukturze pod nazwą „Vintage”, która chętnie wykorzystywana jest w realizacjach piecowych, kominkowych, a także jako ceramika ścienna. W tym roku specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy zupełną nowość, coś, czego jeszcze nie było na polskim rynku. Stworzyliśmy kolekcję ceramicznych paneli dekoracyjnych o nazwie „Decor Wall”, która charakteryzuje się nietypowymi strukturami i fantazyjnymi kolorami. Kolekcja ta świetnie sprawdzi się w aranżacji różnych przestrzeni, nie tylko kominka czy salonu, ale również kuchni, wysp kuchennych, łazienek, lobby hotelowych, filarów, barów czy butików. Nasze ceramiczne panele dekoracyjne „Decor Wall” to szlachetny, ponadczasowy dodatek do każdego wnętrza. Zauważamy również, że z roku na rok ceramika jest coraz bardziej popularna, co nas bardzo cieszy i mobilizuje do dalszej, wytężonej pracy. Inwestorzy zaczęli doceniać wartość zarówno szlachetnych materiałów, jak i wybierać dobrej jakości urządzenia grzewcze.

Zawsze modne kafle 

Trendy często zmieniają się i powracają po latach zwykle w unowocześnionej formie. Jednak z różnych stron „zasypywani” jesteśmy coraz to nowszymi modami. Moim zdaniem, nie warto „ślepo gonić” za modą, lecz wybierać rozwiązania klasyczne, dopasowane do naszych gustów i możliwości. One niezmiennie od pojawiających się trendów będą modne, gdyż klasyka zawsze jest w cenie. W czasach gotowych, szybkich i łatwych rozwiązań, docenia się materiały i produkty wysokiej jakości, unikatowe i wykonywane ręcznie. Nie każdy może sobie na nie pozwolić, ale właśnie dlatego są ekskluzywne. Takim materiałem „z duszą” są właśnie kafle. Niewątpliwie klasyczne, niepospolite, ponadczasowe i piękne. 

 

Magdalena Balicka

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"

 

 

Przeglądaj  magazyn "Świat Kominków " na issuu                         

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama