Twój dom potrzebuje generalnego remontu? Co robić w takiej sytuacji?

Każde mieszkanie od czasu do czasu wymaga dużego remontu. Wymiana podłóg, odnowienie ścian czy wymiana instalacji domowych na nowe to duże wyzwanie, dlatego warto się zastanowić, w jaki sposób przeprowadzić generalny remont budynku.
  • 08.02.2023 10:43
Twój dom potrzebuje generalnego remontu? Co robić w takiej sytuacji?

Czy generalny remont jest konieczny?

Większość osób nie zastanawia się nad żywotnością domowych instalacji. Sam termin remont kojarzy im się z drobnymi pracami odnowieniowymi, jak odmalowanie ścian, zmiana mebli czy założenie nowego kaloryfera. Jednak istnieją sytuacje, gdy zakres robót budowlanych w budynku musi być znacznie większy. Kiedy?

  • Niesprawna instalacja elektryczna praktycznie wyklucza komfortowe korzystanie z mieszkania. Najczęściej naprawa istniejących przewodów i linii jest zupełnie nieopłacalna, więc zaleca się położenie nowych kabli, po odcięciu starych od zasilania.
  • Rozbudowa budynku. Może nie brzmi to jak częsty powód prac budowlanych, ale niewielkie dobudówki, jak altany, dodatkowe wiatrołapy czy kotłownie, są dość często dobudowywane do starszych domów jednorodzinnych, w których nie przewidziano takich pomieszczeń (na przykład niewielki piec stał do tej pory w kuchni, ale nie można umieścić tam nowoczesnego kotła na ekogroszek).
  • Rozwój. Pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, jak panele fotowoltaiczne, a ich instalacja wymaga często ingerencji w całym budynku (montaż na dachu, doprowadzenie zasilania, inwerter w kotłowni).
  • Zakup nowego budynku lub mieszkania i dostosowanie go do własnych potrzeb.
  • Przebudowa mieszkania w związku z sytuacją rodzinną - jak urodzenie się dziecka i budowa dla niego osobnego pokoju.

Każdy powód jest równie ważny, a ilość prac związana z tak dużym remontem często jest ogromna. Jak sobie z tym poradzić?

Przeprowadzić remont samemu czy zatrudnić fachowców?

Naturalnym pytaniem jest, czy dam radę wykonać taki remont sam? W pewnych przypadkach lepiej powierzyć zadanie odpowiedniej ekipie budowlanej lub specjaliście - na przykład przy montażu nowej instalacji elektrycznej. Musi ona być wykonana zgodnie ze standardami i w sposób absolutnie bezpieczny. W innych przypadkach wiele osób woli samemu wykonać prace w domu, by zaoszczędzić często dość duże pieniądze. Postawienie niewielkiej ściany działowej z płyt kartonowo-gipsowych, czy ocieplenie i wykończenie dobudowanej kotłowni nie będzie stanowiło dla wielu osób tak dużego wyzwania.

Specjalista, oprócz nie zawsze dużego doświadczenia, ma jedną przewagę nad właścicielem budynku. Posiada narzędzia, które znacząco ułatwiają mu wykonanie prostych czynności. Czy jest to powód, by się poddać i oddać remont w ręce drogiej ekipy? Oczywiście, że nie! Wypożyczalnia sprzętu budowlanego okaże się znacznie tańszym rozwiązaniem, a jednocześnie zapewni dużo większe możliwości. W końcu u siebie zrobisz, jak u siebie. A fachowiec, u obcego - wiadomo. Nie zawsze idealnie.

Generalny remont budynku we własnym zakresie? Dlaczego nie!

Duży remont mieszkania, pomieszczenia czy całego budynku brzmi niczym ogromne wyzwanie ponad siły przeciętnego człowieka. Tymczasem, wypożyczając specjalistyczny sprzęt budowlany, jesteś w stanie zrobić wiele rzeczy lepiej, niż tani fachowiec z okolicy. Oczywiście, Twoja praca nie osiągnie poziomu specjalistycznej, drogiej ekipy budowlanej, ale w wielu sytuacjach Twoje umiejętności w zupełności wystarczą do odniesienia sukcesu.

--- Artykuł sponsorowany ---