Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego w czerwcu 2024

Czerwiec to początek lata, więc wiele osób albo już wybrało się na urlop albo myśli o wypoczynku w najbliższym czasie. Jest to jednak doskonały czas by przygotować się do sezonu grzewczego i zakupić drewno kominkowe. Drewno o zbyt dużej wilgotności będzie miało szanse "doschnąć". Dlatego po raz kolejny przygotowaliśmy dla was raport dotyczący cen drewna kominkowego w oparciu o informacje z firm zajmujących się dystrybucją drewna, oraz na podstawie ogłoszeń z popularnego portalu ogłoszeniowego.
drewno i brykiet

Wartość opałowa drewna do palenia w kominkach

Najlepszym gatunkiem drewna  do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego dużo szybciej niż dąb lub grab się spala, ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Często wybieranym drewnem do palenia w kominkach jest też buk, który podobnie jak grab spala się długo i spokojnie.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem drewna opałowego do kominka?

Przypominamy, że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (L), szerokość (S) i wysokość (H):

Mp= L x S x H

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna.

Metr sześcienny (zwany też kubikiem) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.

Palenie od góry w kominku – niezwykle istotna kwestia

Nie jest obojętne jak spalamy drewno w piecu czy kominku. Należy odwrócić znany z ogniska porządek układania stosu. W palenisku kładziemy najpierw 2-3 grube polana, następnie na krzyż 2-3 nieco cieńsze, oraz kolejno na krzyż 2-3 jeszcze cieńsze polana, na koniec u góry stosu podpałkę i drobniejsze drzazgi. Korzyści? Dym z dosuszanego z wilgoci resztkowej drewna przechodzi przez płomień i ulega dopaleniu.

palenie od góry, drewno kominkowe
Instrukcja palenia od góry wg. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece  

 

Ceny drewna kominkowego w czerwcu 2024

Według firmy najtańszedrewno.pl w Warszawie i okolicach sezonowane drewno grabu kosztuje 650zł/m3, drewno dębu dostaniemy w cenie 600zł/m3. Zakup sezonowanego drewna brzozy to koszt 550zł/m3. Sezonowane drewno bukowe to koszt 650zł/m3. 

W Lublinie i okolicach, według firmy drewno-lublin.pl metr sześcienny mokrego grabu kosztuje 350zł/mp, z kolei za mokre drewno dębu zapłacimy 320zł/mp. Według popularnego portalu ogłoszeniowego zakup mokrego drewna brzozy to koszt  200zł/mp. Buk nadający się do sezonowania kupimy za 280zł/mp

Jak podaje  drewnowkominku.pl w Gdańsku i okolicach świeże drewno grabu to koszt 590 zł/mp. Drewno buczyny, które musi zostać wysuszone kosztuje 390 zł/mp, przy zakupie 5mp tego rodzaju drewna, cena wynosi 350zł/mp Mokra dębina kosztuje 380zł/mp, w tym przypadku również przy zakupie 5mp koszt drewna dębu kosztuje 340zł/mp. Suche drewno brzozy to koszt 450 zł/mp. 

U dystrybutorów drewna kominkowego we Wrocławiu i okolicach cena niesezonowanego drewna dębu to koszt ok. 400zł/mp, mokry grab to koszt ok. 450zł/mp . Mokre drewno bukowe można znaleźć za ok. 450zł , a drewno brzozy kosztuje ok. 350zł/mp. 

Koszt drewna sezonowanego w Białystoku i okolicach według firmy Biofire prezentują się następująco: sezonowane drewno dębu koszt ok. 700zł/m3. Drewno bukowe kosztuje nieco więcej bo 770zł/m3, a grab kupimy za ok.730zł/m3. Najtańsze drewno to brzoza, która kosztuje 680zł/m3. Podane ceny uwzględniają transport drewna na terenie całej Polski. 

U dystrybutorów drewna kominkowego z Poznania i okolic, niesezonowane drewno dębowe kosztuje ok. 350zł/mp, mokre drewno grabu to koszt ok. 460zł/mp. Mokre drewno brzozy wyceniane jest na ok. 320zł/mp. Mokre drewno buku kosztuje od ok. 400zł/mp.

W łodzi i okolicach według strony drewnokominkowe.eu, cena sezonowanego drewna dębu kosztuje ok. 390zł/m3. Sezonowane drewno buku kupimy za 450zł/m3 a koszt drewna sezonowanej brzozy to 350zł/m3 . Sezonowane drewno grabu jest ciężko dostępne w tym województwie ale takie możemy takie w cenie 470zł/m3 .

Jak podają strony dystrybutorów drewna kominkowego w Częstochowie i okolicach, cena niesezonowanego dębu to koszt od ok.450zł/mp. Mokre drewno grabu i buku kosztuje od ok 500zł/mp. Mokre drewno brzozy, można kupić od ok. 400zł/mp. 

Na stronie DrewTrans przeczytamy, że w Szczecinie i okolicach cena niesezonowanego drewna bukowego i dębu to 400zł/mp. Drewno brzozy aktualnie nie jest dostępne, a drewno grabu, które nadaje się do sezonowania to koszt 450zł/mp

U krakowskich i katowickich dystrybutorów cena niesezonowanej brzozy to koszt ok. 350zł/mp. Mokry dąb to koszt ok. 390zł/m3. Drewno grabu, które nadaje się do sezonowania to koszt ok. 400zł/m3. Drewno bukowe mokre kosztuje ok. 400zł/m3. 

Dystrybutorzy sprzedający drewno kominkowe w Bydgoszczy i okolicach wyceniają niesezonowane drewno dębu ok. 390zł/mp. Drewno bukowe mokre znajdziemy za ok. 350zł/mp. Z kolei mokre drewno brzozy to koszt ok. 300zł/mp, a mokre drewno grabu to koszt od ok. 410zł/mp

Ceny drewna kominkowego mogą się różnić w zależności jego dystrybutora. Ceny transportu są zależne od firm, które je dostarczają. Niektórzy dystrybutorzy drewna kominkowego koszty dojazdu do klienta mają wliczone w ceny drewna. Są też firmy, które podają stawkę kilometrową, która zaczyna się od 2 zł/km. Gotowe palety z suchym drewnem znajdziemy również w sklepach budowlanych, zazwyczaj są to mieszane gatunki drewna. 

Cena brykietu kominkowego w czerwcu 2024

Według pellet4future Brykiet dębowy RUF to 1165,10zł/ paleta (950kg) . Brykiet drzewny sosnowy RUF to 1057zł/ paleta (950kg), z kolei brykiet sosnowo – dębowy RUF kosztuje 1208,54zł/paleta (950kg) . Brykiet Ałtaj Pini Kay kosztuje 1560 zł/paleta (950kg). Brykiet drzewny Ałtaj Nestro kosztuje 897,96zł za 440kg produktu. 

Na stronie Eco-pal brykiet drzewny trzyma cenę 1350zł za 950kg.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama