Reklama

Kominek i telewizor w salonie - jak zaaranżować?

Od wielu lat w domowym salonie o palmę pierwszeństwa rywalizują dwa urządzenia: kominki i telewizory. Umiejętne rozlokowanie tych dwóch sprzętów we wnętrzu względem siebie to problem estetyczny, a w przypadku bliskiego sąsiedztwa również techniczny, bo nie od dziś wiadomo, że kominek wydziela ciepło, a elektronika jak wiszący nad kominkiem telewizor takiego ciepła nie lubi.
Kominek i telewizor w salonie - jak zaaranżować?
Telewizor nad kominkiem dwustronnym Kalfire

Przede wszystkim należy zauważyć, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniała się rola i waga zarówno kominka, jak i telewizora. Obecnie ze względu na kwestie bezpieczeństwa energetycznego – po okresie zmniejszonego zainteresowania – kominki na drewno wróciły do łask, a okres pandemii i postęp technologiczny sprawiły, że telewizor to już nie tylko odbiornik telewizyjny, ale cyfrowe centrum medialne z dostępem do Internetu i platform streamingowych. Właśnie z tych względów rozmiary telewizorów stale rosną, a kominków na drewno – w związku z coraz lepiej izolowanymi domami, zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię oraz rosnącymi wymaganiami ekologicznymi – maleją. Jak zatem pogodzić współczesny dominujący telewizor z wysokosprawnym, ale często coraz mniejszym kominkiem na drewno? A może połączyć go z długą linią ognia biokominka, kominka na gaz lub połączyć telewizor z kominkiem elektrycznym? To tylko kilka kwestii do rozstrzygnięcia. Osobiście, prawdopodobnie jak większość osób z kominkowej branży, uważam, że dominować we wnętrzu powinien żywy ogień, czyli kominek, niezależnie od tego czy będzie to urządzenie na drewno, czy inne paliwo. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem - kilka wskazówek na początek

W dzisiejszych realiach wyodrębnienie pomieszczenia telewizyjnego nie wydaje się zbyt atrakcyjnym rozwiązaniem. Widoczna tendencja do otwartych przestrzeni i salonów połączonych z jadalnią oraz kuchnią, która dostosowana jest do współczesnych wymagań i szybkiego tempa życia, kieruje nas bardziej w stronę mariażu wielu funkcji w jednym wnętrzu. Miejsce na kominek i telewizor powinno być przemyślane już na etapie projektu domu. W przypadku kominka na drewno, który potrzebuje komina, uwarunkowania techniczne często określają jego umiejscowienie. Dużo większą swobodę będziemy mieli w przypadku kominków elektrycznych czy kominków na bioetanol. Usytuowanie telewizora względem kominka nastręcza wiele wątpliwości aranżacyjnych. Nawet gdy wiemy, że rządzi kominek, musimy zdecydować, w jaki sposób będzie sprawował swoją władzę. Oto kilka podpowiedzi.

Bliskie sąsiedztwo czyli telewizor nad kominkiem lub telewizor obok kominka

Jest to najbardziej pożądane i jednocześnie najtrudniejsze z połączeń, w którym bez dobrego projektu łatwo wywołać we wnętrzu wrażenie chaosu. Potrzeba sporo wyczucia, aby umiejętnie dopasować oba urządzenia. W małych salonach nie ma innej możliwości, więc warto zawalczyć o to, aby mariaż telewizora z kominkiem nie zamienił się w połączenie grochu z kapustą, co nie jest łatwe, gdy mamy niewielkie palenisko i sporych rozmiarów telewizor. Do pewnej wielkości wnętrza typowy wkład kominkowy o szerokości około 80 cm jeszcze dobrze będzie współgrał z telewizorem 50-calowym i proporcje takiego zestawu nie będą zaburzone. Jednak w większym wnętrzu i przy większym odbiorniku telewizyjnym, a typowych rozmiarach wkładu kominkowego, proporcje będą już zaburzone i będą wymagały dla ich zgubienia projektowej gimnastyki.

jak zabudować telewizor nad kominkiem
Aranżacje kominek i telewizor zdjęcia od góry od lewej: kominek modułowy Kratki, kominek gazowy z telewizorem zamontowanym we wnęce Akos / Koperfam, biokominek w zabudowie z kamienia z telwizorem z boku Polskiebiokominki, kominek gazowy Kalfire z telewizorem w zabudowie nad paleniskiem

Najniebezpieczniejsze jest umieszczenie telewizora nad kominkiem. To nie tylko problematyczne technicznie – bo trzeba zabezpieczyć przed nagrzewaniem się wiszący nad kominkiem telewizor, ale też najmniej atrakcyjne estetycznie, a udane połączenie tego typu wymaga dużego wyczucia. Pomóc zgubić rozmiar dużego telewizora nad kominkiem może pomalowana na czarno lub wyłożona czarnym materiałem ściana. Pomocne mogą być też telewizory imitujące na ekranie obrazy lub tło na jakim się znajdują. Jeśli chodzi o kominek, to przy nowoczesnym telewizorze trzeba też postawić na nowoczesną formę kominka i jego zabudowę, ponieważ ani rustykalna cegła, ani drewniana belka nad paleniskiem się nie sprawdzi. Dużo lepiej będzie postawić na nowoczesne, gładkie spieki czy też szkło, które skomponuje się z ekranem TV. 

Dużo lepszym rozwiązaniem estetycznym, jeżeli tylko wnętrze na to pozwala, jest umieszczenie telewizora w bliskim sąsiedztwie – na tej samej ścianie, ale obok telewizora, a nie bezpośrednio nad nim. Jest to rozwiązanie nie tylko dużo mniej skomplikowane technicznie, ale też bardziej przyjazne projektowo i użytkowo. Aranżujemy wówczas całą ścianę kominkową, a telewizor może stać się jednym z jej elementów wśród półek, blatów, schowków i siedzisk. Taki układ różnych elementów o różnych proporcjach pozwala odwrócić uwagę od dużych gabarytów telewizora, a dzięki zastosowaniu ciekawych materiałów wykończeniowych wokół kominkowego paleniska, np. kontrastujących z resztą elementów, przykuć uwagę do paleniska kominkowego. Niewielkie palenisko wizualnie „urośnie”, gdy palenisko postawimy na długim blacie, który będzie stanowił ważny element oraz eksponował bryłę kominka. Warto też postawić na eksponujące ogień pionowe modele palenisk, szczególnie w formacie narożnym lub trójstronnym, a wszystko po to, aby bryła kominka stała się bardziej przestrzenna i wysuwała się na pierwszy plan całości aranżacji. Z kolei inną z możliwości jest schowanie wśród wielu półek, wnęk i schowków  –zaaranżowanych na ścianie – telewizora za bezuchwytowym frontem szafki. 

Plusem układu, w którym kominek i telewizor są na jednej ścianie, jest klarowna sytuacja co do ustawienia mebli wypoczynkowych, które są jednocześnie skierowane w stronę telewizora i kominka. 

czy można telewizor umieścić nad kominkiem
Aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem na zdjęciach od góry od lewej: biokominek Planika z telewizorem w zabudowie meblowej, kominek Brunner z telewizorem na ścianie obok, kominek hazowy Kalfire z telewizorem na ścianie kominkowej, ale nie bezpośrednio nad paleniskiem, kominek gazowy Ortal  z telewizorem na ścianie obok

Kominek i telewizor - wyodrębniona przestrzeń dla każdego

Ten układ daje najwięcej swobody aranżacyjnej. Dodatkowo przejścia prowadzące w głąb domu czy duże przeszklenia w sposób naturalny rozdzielą strefy wpływów telewizora i kominka. Rozwiązanie to daje możliwość umieszczenia kompleksu wypoczynkowego w takiej konfiguracji, aby można było wygodnie kontemplować ogień, a także oglądać ulubiony program rozrywkowy czy korzystać z Internetu w telewizorze. Dobrym pomysłem na wyeksponowanie kominka jest zabawa kolorem. Telewizor umieszczony na ścianie o ciemnym kolorze lub we wnęce pomalowanej w ciemnym, głębokim odcieniu nie będzie zbytnio rzucał się w oczy. Można też pokusić się o dodatkowe podświetlenie samego kominka lub jego okolicy i wyeksponowanie go dzięki zastosowaniu jasnej barwy – będzie on wówczas prawdziwym centrum salonu. Przy aranżacji trzeba też zwrócić uwagę na umiejscowienie okien, aby wpadające promienie słońca nie przeszkadzały w oglądaniu ulubionego programu, choć sprawę mogą rozwiązać też dobre zasłony lub rolety.

Kominek i telewizor naprzeciw siebie

Taki układ jest możliwy tylko w salonie o większej powierzchni, ponieważ wymaga specyficznego rozstawienia miejsc do siedzenia. Najlepiej sprawdzą się sofy umieszczone naprzeciw siebie – jedna w stronę kominka, druga w stronę telewizora. Jest to klarowny i symetryczny układ, który pozwoli członkom rodziny oddać się ulubionej czynności. W czasie, gdy dzieci będą oglądały ulubioną kreskówkę, rodzice mogą się relaksować, spoglądając na ogień. Kominek i telewizor mogą też zostać ustawione na przeciwległych ścianach, choć nie bezpośrednio naprzeciw siebie. Przy takim usytuowaniu kominka dobrze sprawdzą się sofy modułowe, które w przestronnym salonie można swobodnie poustawiać tak, aby każda była wygodnym miejscem do odpoczynku zarówno przy kominku, jak i przy telewizorze. Eliminuje to też problem odbijających się refleksów ognia w telewizorze, który może wystąpić w ustawieniu urządzeń centralnie naprzeciw siebie.

Rządzi kominek - ukrywamy telewizor we wnętrzu

jak ukryć telewizor we wnętrzu
Projekt aranżacji klasycznego wnętrza w którym telewizor został umieszczony nad kominkiem i ukryty za przesuwnymi drzwiami, projekt Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest schowanie telewizora w zamykanej przesuwnymi drzwiami szafie. Można tam dodatkowo umieścić kilka półek na sprzęt audio-video. Można też nabyć specjalne szafki, które nie muszą być częścią większej zabudowy, tylko są wolno stojącym meblem, specjalnie skonstruowanym po to, aby ukryć w swoim wnętrzu telewizor. Taki mebel może stanąć nawet na środku pomieszczenia i stanowić interesujący element wystroju. Ciekawą alternatywą w takich wnętrzach może też być rezygnacja z klasycznego telewizora na rzecz projektora i wysuwanego z sufitu ekranu. Taki układ pozwala stworzyć prawdziwie kinowy klimat, który jednocześnie nie będzie naruszać charakteru aranżacji. Jest to szczególnie ważne przy wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, stylizowanym na angielskie rezydencje czy domy wiejskie, gdzie przeważają elementy drewniane, sielskie bądź pełne antyków, a nowoczesny telewizor LCD do nich zwyczajnie nie pasuje. Co więcej, obecny w takich wnętrzach klasyczny kominek portalowy niespecjalnie polubi się z bryłą telewizora, ale dużo lepiej skomponuje się z wielkim lustrem umieszczonym nad paleniskiem. W bliskim sąsiedztwie telewizora estetycznie nie będzie również wyglądał klasyczny lub historyzujący piec kaflowy, dlatego przy takich ogniowych formach warto rozważyć schowanie bryły telewizora.

Aranżacja wnętrza z kominkiem i telewizorem często nastręcza problemów. We wnętrzach hermetycznych, w których dominują proste, minimalistyczne kształty, dosyć łatwo ustawić kolejną nowoczesną bryłę w postaci telewizora. Można też schować telewizor na półce pod schodami, których dynamiczna konstrukcja odwróci uwagę od jego gabarytów, co pozwoli niemal bezsprzecznie królować w salonie kominkowi. Warto pamiętać, że z zasady im większa przestrzeń dzieli kominek i telewizor, tym łatwiej im ze sobą koegzystować. W przypadku bliskiego sąsiedztwa kominka i telewizora bez rady specjalisty od aranżacji wnętrz łatwo popełnić wnętrzarskie faux pas. Może się okazać, że nasz salon stanie się polem bitwy, a nie cichym i przytulnym miejscem rodzinnych spotkań.

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama