Reklama

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność POP na Mazowszu w zakresie zakazu eksploatacji kominków

WSA w Warszawie stwierdził nieważność Mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza w zakresie zakazu eksploatacji kominków. Tym samym bulwersujący mieszkańców przepis, który w sposób nieuzasadniony wprowadzał ograniczenia eksploatacji kominków - urządzeń nowoczesnych i ekologicznych - został uchylony. Przypominamy, że POP dla Mazowsza wprowadzał zakaz używania kominków przez 250 dni w roku, od 25 kwietnia do 31 grudnia w różnych powiatach województwa mazowieckiego i obowiązywał od 3 lat. Inna sprawa, że był to przepis w praktyce martwy - ale wprowadzał wiele niepewności .
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność POP na Mazowszu w zakresie zakazu eksploatacji kominków

Mazowiecki program ochrony powietrza uchylony

W poniedziałek 10 lipca, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, stwierdził nieważność mazowieckiego programu ochrony powietrza w zakresie zakazu eksploatacji kominków.

Skargę na "Program Ochorny Powietrza", wniósł mieszkaniec jednej z podwarszawskich miejscowości twierdząc, że uchwała ta narusza jego prawa przez nadmierne i nieuzasadnione ograniczenia eksploatacji kominków. W szczególności ograniczenia spowodowane przekroczeniem w powietrzu stężeń benzo(a)pirenu.

Sąd uznał argumenty skarżącego oraz organizacji działających w grupie Drewno Pozytywna Energia i uchylił zastarżoną uchwałę w zakresie, w jakim zakazuje ona eksploatacji kominków.

Do skargi przystąpiły i aktywnie uczestniczyły w postępowaniu:

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece, Cech Zdunów Polskich oraz Polskie Forum Klimatyczne. Bez wątpienia jest to największy, jak do tej pory sukces kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Przypominamy, że zakaz używania kominków obowiązuje od 3 lat, przez 250 dni w roku:

od 25 kwietnia do 31 grudnia w różnych powiatach województwa mazowieckiego.

Liczymy, że po uprawomocnieniu  się wyroku żaden organ  już nie będzie kwestionował   dyskryminował nowoczesnych urządzeń jakim sa kominki a nowy POP dla woj. mazowieckiego uwzględni już ten stan.

 


Podziel się
Oceń

Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców