Reklama

Dyrektywa RED III -Drewno ważnym paliwem OZE w Unii Europejskiej

Drewno to odnawialne źródło energii od jakiegoś czasu jednak na szczeblu unijnym i w krajach członkowskich trwała dyskusja, czy drewno powinno taki status posiadać. Porozumienie Komisji UE, Rady i Parlamentu z 30 marca 2023 r. w sprawie dyrektywy w sprawie energii odnawialnej zwane RED III podtrzymało status drewna opałowego, jako ważnego odnawialnego paliwa. W ten sposób ukrócone zostały wszelkie dyskusje na temat czy drewno zasługuje na miano odnawialnego paliwa.
Dyrektywa RED III -Drewno ważnym paliwem OZE w Unii Europejskiej

Drewno kawałkowe to wyjątkowe paliwo. Pozyskiwane jest lokalnie dzięki czemu zmniejszamy ślad węglowy, bo nie trzeba go transportować tysiące kilometrów. Dodatkowo najwięcej zalet ma drewno wykorzystywane w indywidualnych gospodarstwach domowych w kominkach, piecach, piecykach czy kotłach. Dzięki takiemu wykorzystaniu nie tylko budynki jednorodzinne mogą obniżyć rachunki za inne media i wspomóc system w okresach przejściowych, ale też posiadają tak istotne w obecnych czasach zabezpieczenie energetyczne. 

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale  EKOLOGIA I KOMINKI

Dlaczego drewno to paliwo odnawialne?

Drewno i paliwa drzewne są paliwem odnawialnym, gdyż cechuje je zerowa emisja dwutlenku węgla (CO2), która jest niezwykle korzystna dla klimatu, bo emisja tego gazu odpowiedzialna jest w 80 % za efekt cieplarniany. Dlaczego bilans CO2 z drewna jest zerowy? Drewno jak rośnie pobiera dwutlenek węgla z atmosfery, po ścięciu wartościowe drewno używane jest w budownictwie i meblarstwie a do palenia przeznaczone jest tylko drewno energetyczne, które jest ubocznym produktem gospodarki leśnej i obróbki drewna. Gdybyśmy pozwolili mu zgnić w lesie to w tym czasie emitowałoby CO2 do atmosfery, to samo się dzieje podczas palenia – ale wówczas ta energia drzemiąca w drewnie zostaje wykorzystana. To jednak nie do końca wyjaśnia dlaczego bilans emisji dwutlenku węgla jest zerowy? Ten aspekt rozważamy globalnie, póki więcej drzew rośnie i powierzchni lasów przybywa to bilans CO2 jest stale dodatki, dlatego używanie drewna do spalania nie powoduje zwiększenia jego udziału w atmosferze. Na przykładzie polski potwierdzają to konkretne dane: Od zakończenia II wojny światowej przybyło nam aż 2,5 mln ha lasów. W 1945 r. pokrywały one jedynie 21 proc. naszego kraju, obecnie jest to już 29 proc – podaje Robert Azembski z Forum Polskiej Gospodarki.

Co więcej jak podaje prof. dr habinż. Stanisław Hławiczka: W Polsce rocznie pozyskuje się 37 milionów metrów sześciennych drewna, z czego drewna na cele energetyczne przeznacza się w skali roku około 6 milionów metrów sześciennych. Nie jest to dużo, bo na przykład w Austrii do energetyki trafia około 18, w Czechach 11, w Niemczech 19, a we Włoszech 22 miliony metrów sześciennych tego surowca. 

Wartość drewna jako odnawialnego paliwa podkreślają też naukowcy, między innymi dr hab.inż. Robert Kubica, prof. Politechniki Śląskiej (specjalista od spalania paliw i technologii grzewczych) :Drewno kawałkowane i pellet to źródła (według opracowania wykonanego przez nas na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska), które dają nam największą przewagę i największe korzyści jeśli chodzi o równoległą walkę o poprawę jakości powietrza oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. W połączeniu z zaawansowanymi urządzeniami zgodnymi z Ekoprojektem można potwierdzić twardymi danymi, że możliwa jest skuteczna, równoległa walka ze smogiem i jednocześnie wypełnienie naszych zobowiązań związanych z neutralnością klimatyczną, która to jest jednym z elementów Zielonego Ładu.

Paliwa drzewne pozwolą UE zwiększyć udział energii odnawialnej

Znając zalety paliw drzewnych możemy wrócić do porozumienia osiągniętego między Komisją UE, Radą i Parlamentem 30 marca 2023 r. w sprawie dyrektywy w sprawie energii odnawialnej (RED III), która podtrzymuje status drewna jako paliwa odnawialnego i stawia państwom UE nowe cele, zgodnie z którymi udział energii odnawialnej będzie wynosił nie 30, a 42,5 % w 2030 roku. To nie było by możliwe bez paliw drzewnych. Nawet najbardziej wydolne pompy ciepła i fotowoltaika nie są w stanie tego zapewnić. A jednym z najważniejszych celów UE jest odsunięcie UE od surowców kopalnych przez zastępowanie ich paliwami o neutralnej emisji CO2 – w tej grupie znajdują się paliwa drzewne. Co więcej ich udział w energii odnawialnej w poszczególnych krajach UE jest znaczący. Bez pozyskiwanej w tej sposób energii nie bylibyśmy w stanie obniżyć emisji dwutlenku węgla i zapobiegać efektowi cieplarnianemu. Posiłkując się znowu przykładem z polskiego podwórka warto podkreślić, że to właśnie dzięki uwzględnieniu używanego w polskich domach do celów grzewczych drewna Polska osiągnęła w 2020 roku wymagany 15% udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, finalnie wyniósł on 16,1% i dzięki temu nie zapłaciła 8,5 mld złotych kary. Co ciekawe zużycie drewna opałowego w gospodarstwach domowych w Polsce wcale nie jest na wysokim poziomie w 2020 roku oszacowano, że było to 2,9 GJ /os. Z kolei przykładowo we Włoszech było to 4,6 GJ/os, w Austrii 7,3 GJ/os. A w Estonii aż 12,4 GJ/os. 

Podkreśloną przez RED III potwierdzają też wprowadzone nowe Warunki Techniczne dla budynków mieszkalnych, które zgodnie z unijnymi wytycznymi muszą spełniać nowe i modernizowane budynki pod kątem zapotrzebowania na energię. Zgodnie z nimi biomasa drzewna jest drugim najlepszym po energii słonecznej, wiatrowej i geotermalnej źródłem energii odnawialnej.

Podsumowując - drewno i kominki na drewno mają zielone światło

RED III potwierdziło kierunek działań UE, która uznała paliwa drzewne jako przyjazne i nie obciążające środowiska, jednocześnie zaostrzając sposób jego pozyskiwania na zrównoważony i kontrolowany i ograniczając wykorzystanie paliw drzewnych w elektrowniach, bo największe zalety ma wykorzystywane w sposób rozproszony, lokalnie. Zatem budując domy nie zapomnijcie o kominach i niezależnych źródłach ciepła na drewno: piecach, kominkach, kuchniach, które zasilane są biomasą drzewną – paliwem odnawialnym, które ma pomóc Unii Europejskiej w transformacji energetycznej, ochronie klimatu i jest jednym z ważnych filarów Zielonego Ładu.

Kampania Drewno Pozytywna Energia 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama