Reklama

Najpiękniejsze kominki, piece kaflowe, kuchnie na drewno i ogrodowe

Już niedługo poznamy laureatów nagrody Płomień Roku 2023. Zanim to jednak nastąpi zachęcamy do poznania bliżej wszystkich nominowanych do nagrody magazynu "Świat Kominków" Płomień Roku 2023 w kategorii Realizacja. Poznajcie najpiękniejsze kominki, piece kaflowe, kuchnie kaflowe i kuchnie ogrodowe zrealizowane w 2022 roku w polskich domach.

Najpiękniejsze kominki - kategoria: KOMINEK

1. Kominki Popowczak Krzysztof Popowczak

Realizacja pokazująca, że klasyka to ponadczasowe rozwiązanie. Portal kominkowy wykonany ze szlachetnego marmuru Crema Marfil z paleniskiem marki Defro Home. Głębi dodaje czarna ramka wokół paleniska wykonana z granitu Nero Assoluto. Całość aranżacji dopełnia atrakcyjna kamienna ściana stanowiąca doskonałe tło dla jasnego, eleganckiego kominka.

Więcej artykułów na temat kominków, piecyków, kafli i kominków ogrodowych znajdziesz na naszym portalu w dziale Magazyn "Świat Kominków"

2.Przedsiębiorstwo Bizmet Sp. z o.o.

Realizacja pokazuje atrakcyjne wykorzystanie i połączenie różnych materiałów wykończeniowych. Narożne palenisko marki Brunner zyskało oryginalną oprawę z drewna opalonego w technice shou sugi ban. Pionowe ustawienie paneli z drewna powtórzone zostało obok w formie metalowych, ażurowo ustawionych paneli, całość została postawiona na czarnym granitowym podeście. Koło takiego kominka trudno przejść obojętnie! 

3.Pracownia ERS Eliza Rogala-Szwede

Nowoczesny kominek wykończony spiekiem kwarcowym o oryginalnym i wyrazistym wzorze. Kominek powstał na bazie paleniska marki Kratki. Głębi realizacji dodaje wysunięcie kominka w stronę przestrzeni dziennej i stworzenie spójnych z zabudową i atrakcyjnie podświetlonych elementów dekoracyjnych na ścianie za kominkiem ze spieku kwarcowego wykorzystanego w zabudowie. 

4. Przedsiębiorstwo Bizmet Sp. z o.o.

Ciekawa forma kominka narożnego, w którym bryła kominka ustawiona jest poziomo, a nie pionowo, dzięki czemu doskonale przenika się z przestrzenią w której umieszczony jest telewizor. Kominek z narożnym paleniskiem marki Brunner wykonany został z szarego spieku kwarcowego. 

5. Kominki Andrzej Dziadkowiec

Ciekawa realizacja kominka inspirowana stylem Witkiewiczowskim z pięknie wyrzeźbioną głową jelenia umieszoną na szczycie zabudowy. Smaczku dodają detale wykonane z kafli w kolorze butelkowej zieleni pochodzących z Kaflarnii Kafel-Art. W realizacji wykorzystano narożny wkład kominkowy marki Kratki. 

6.  Kominki Tetelewski

Monumentalny i dominujący we wnętrzu kominek z paleniskiem marki Spartherm w wersji z podwójną szybą i wyłożeniem z czarnej ceramiki. Kominek wykończony grafitowym spiekiem kwarcowym. To ciekawa propozycja architektonicznej formy kominka w wysokim wnętrzu.

7. P.P.H.U. Abramowicz

Kaflowy kominek powstał na bazie paleniska marki Defro Home i kafli z Kaflarnii „Kafel-Kar”. Ozdobne gzymsy i korona dodają prostej bryle kominka finezji i elegancji. Ceramiczne kratki wykorzystane w realizacji są umieszczone na froncie kominka i stanowią dodatkowy element dekoracyjny tego kaflowego kominka.

Najpiękniejsze kuchnie na drewno - kategoria : KUCHNIA

1. Zdunera Konrad Tondera

Rozbudowana kuchnia kaflowa budowana tradycyjną metodą zduńską. W realizacji wykorzystano kafle model „Ramka” z Ceramiki Kornak, materiały akumulacyjne i izolacyjne marki Fenixus oraz drzwiczki marki Halmat. Realizacja łączy tradycyjną kuchnię i piekarnik na drewno z nowoczesnym piekarnikiem elektrycznym i płytą gazową. Pozwala to na wszechstronne wykorzystanie urządzeń w zależności od potrzeb.

2.ZDUN -BUD Mieczysław Cebrat

Kuchnia kaflowa łącząca tradycyjne palenisko kuchenne z wizją ognia i piekarnik na drewno z nowoczesnym osprzętem kuchennym dopasowanym stylistycznie. Kuchnia wykonana z tradycyjnych kafli – kwadrateli w dwóch kolorach – białym i ciemnografitowym, oba mają matowe szkliwo. W realizacji wykorzystano osprzęt marki Moravia i Hubos oraz materiały akumulacyjne Fenixus.

3.EV P.H.U. Ewa Przewoźna

Nowoczesna w formie choć wykonana z tradycyjnych kafli – kwadrateli kuchnia kaflowa z piekarnikiem i piecem kaflowym zapewniającym atrakcyjną wizję ognia. Całość bryły uzupełnia niewielka, ale praktyczna ławka. Realizacja powstała na bazie kafli z kaflarnii Riwal Ceramika i Szkło.

4.Z.B.R.W. ZDUN Leszek Szykulski 

Umieszczona centralnie we wnętrzu kuchnia z piecem chlebowym oraz ciepłą ławeczką i ciepłą ścianą. Kuchnia wykonana tradycyjną techniką zduńską z wykorzystaniem gliny. W realizacji wykorzystano osprzęt marki Hubos, materiały akumulacyjne Fenixus oraz kafle wykonane przez Studio Kominki Zbigniew Andrzejewski.

5.Zdunar Dawid Kozar

Propozycja do wnętrz z ograniczoną przestrzenią. Trzon kuchenny wykonany metodą tradycyjną. Kuchnia poza płytą kuchenną i paleniskiem z wizją ognia zawiera piekarnik na drewno. Praktyczna wnęka na drewno i półka na przyprawy nadają lekkości wysmuklają całą bryłę. W realizacji wykorzystano materiały firm Fenixus i Varmsen, osprzęt Hubos i kafle z Ceramiki Kornak.

 

Najpiękniejsze piece kaflowe i zduńskie - kategoria: PIEC KAFLOWY

1. EV P.H.U. Ewa Przewoźna

Dzięki niecodziennemu wykorzystaniu kafli ramkowych w małym formacie z kaflarnii Riwal Ceramika i Szkło piec zyskał niezwykle nowoczesną i elegancką formę idealnie wpasowując się w klimat domu i fascynację naturą, ekologią oraz przedmiotami handmade. Dążenie do atmosfery przytulności i komfortu w duchu vintage było priorytetem dla inwestorów. W realizacji wykorzystano palenisko piecowe marki Cebud.

2.PHU Kowart Szulak Stanisław

Monumentalna i organiczna forma pieca przykuwa uwagę. Tradycyjny charakter wykończenia połączono z nowoczesnym dwustronnym paleniskiem piecowym. Piec jest wykonany z cegły tynkowanej gliną i jest to piec akumulacyjny komorowy zbudowany według cenionej technologii Kuzniecowa. Projekt wykonał PHU Kowart we współpracy z Vikea – wystrój wnętrz.

3.EV P.H.U. Ewa Przewoźna

Tradycyjny piec kaflowy z kafli „Ogarki” z subtelnym zdobieniem w kolorze butelkowej zieleni pochodzącymi z kaflarnii Riwal Ceramika i Szkło. Klasyczna forma, doskonałe proporcje skrzyni dolnej i górnej zwieńczonej koroną podkreślają dodatkowo pięknie zdobione ażurowe drzwiczki za którymi znajdują się przeszklone drzwiczki paleniska. Tego typu ponadczasowa forma odnajdzie się w każdym wnętrzu.

4.Zdunar Dawid Kozar

Ta realizacja pokazuje ile znaczy kolor! Prosta, nowoczesna forma akumulacyjnego pieca została „podkręcona” neonowo żółtym kolorem kafli pochodzących z Riwal Ceramika i Szkło. Dodatkowy smaczek daje delikatny wypukły rysunek na kaflach w centralnej części, które otoczone są kaflami gładkimi w tym samym kolorze. Pionowe palenisko marki Kobok i wcięta czarna podstawa pieca doskonale uzupełniają całość. To dowód, że piec kaflowy może być śmiały i nowoczesny.

5.Soul of Fire Bogdan Nikiel

Połączenie dwóch mocnych kolorów ceramiki – czerni i czerwieni jako akcentu wokół paleniska oraz na szczycie pieca to ciekawy zabieg, który warto zapamiętać. Taka cylindryczna bryła pieca ustawionego centralnie we wnętrzu będzie atrakcyjna nawet, gdy w palenisku nie będzie płonął ogień. W realizacji wykorzystano palenisko piecowe OSZ 700 marki Soul of Fire i kafle z Keram-kafle Marek Pijanowski.

6. Kafel Joanna Gardyńska

Cylindryczny i smukły piec kaflowy o nowoczesnym designie, którego charakter i kolor został dopasowany do wąskich kolumn znajdujących się w pomieszczeniu. Piec zbudowany jest z kafli gładkich i ryflowanych z kaflarnii Riwal Ceramika i Szkło. Nowoczesności dodaje dwustronne palenisko z półokrągłymi drzwiczkami wykonanymi na specjalne zamówienie w firmie Arysto. Piec o konstrukcji wachlarzowej.

7.Usługi Zduńskie Adam Małek

Odtworzenie pieca kaflowego z XVI wieku wymaga dużego nakładu pracy, szczególnie jeśli piec nie ma być atrapą, ale w pełni funkcjonującym urządzeniem.  Renesansowy piec powstał w Hawłowicach Górnych w dawnym dworze i został wykonany tradycyjną metodą zduńską. Składa się z dwóch skrzyń: dolna postawiona jest na cokole i murowanym arkadowym fundamencie, skrzynia górna postawiona jest na przewężeniu zakończona gzymsem. Całość pieca zamykają półkoliste kafle z herbem „TARNAWA” i inicjałami pierwszego właściciela dworu. Półkoliste sklepienie pokryte jest kaflami dekorowanymi siecią różnobarwnych rombów. Kafle pieca zdobione wzorami umieszczone są pomiędzy przeplatającymi je taśmami. Piec został zrekonstruowany na podstawie znalezionych podczas prac archeologicznych fragmentów kafli, które posłużyły do wiernego odtworzenia pieca. Została opracowana pełna dokumentacja konserwatorska. Formy do stworzenia kafli oraz kafle wykonała Kaflarnia „Kafel-Kar”.

8. Studio Zduńskie Tomasz Chatkiewicz

Piec kaflowy wykonany tradycyjną techniką zduńską z podgrzewaną ławeczką. Uroku i subtelności rozbudowanej bryle pieca dodają subtelne kafle pochodzące z Kaflarnii „Kafel-Kar”: gładkie i ze zdobieniami w tym złoceniami. Kafle centralny i korona z motywami roślinnymi pięknie dopełniają ten obraz. Całość uzupełniają mosiądzowane ażurowe drzwiczki zewnętrzne. Drzwiczki wewnętrzne przeszklone pochodzą od marki Unico.  

9.Zdunar Dawid Kozar

Piec akumulacyjny i kuchnia kaflowa z okapem i piekarnikiem umieszczone zostały w sąsiadujących pomieszczeniach i połączone ceramiczną ścianą. Paląc w palenisku kuchennym, rozgrzewa się cała bryła. W realizacji wykorzystano kafle  z Wytwórni kafli Stalowa Wola. To ciekawa propozycja rozbudowanej choć dzięki rozdzieleniu na dwa wnętrza nie przytłaczającej bryły.

Najpiękniejsze kuchnie ogrodowe - kategoria: URZĄDZENIE OGRODOWE

1.EV P.H.U. Ewa Przewoźna

Rozbudowana i ciekawie zaaranżowana kuchnia ogrodowa wykonana z cegły, która zawiera piec chlebowy, wędzarkę, grill i duży granitowy blat roboczy, który sprawia, że przygotowywanie posiłków będzie wygodne. Całość atrakcyjnie uzupełnia wykonane z drewna obramowanie.

2. Soul of Fire Bogdan Nikiel

Połączenie rozbiórkowej cegły z bielonymi elementami sprawia, że ogrodowa kuchnia letnia mimo dużych gabarytów nie przytłacza. W skład realizacji wchodzi piec kuchenny, wędzarka z możliwością grillowania oraz kopułowy piec chlebowy.

3.Przedsiębiorstwo wielobranżowe "GW" Tomasz Kiszka

Doskonały przykład, że budowana na zamówienie ogrodowa kuchnia nie musi być z cegły i nie musi mieć rustykalnego charakteru. Nominowana realizacja wykonana została z betonu architektonicznego i jest spójna z architekturą otoczenia. Kuchnia zawiera piec chlebowy, komorę grilla i rożna, wędzarkę oraz blat roboczy. W realizacji wykorzystano oświetlenie LED. 

4.Brukarstwo-Kamieniarstwo Robert Kubiak

Cegła rozbiórkowa ma wiele uroku i jest doceniana zarówno we wnętrzach jak i w realizacjach ogrodowych. Nominowana realizacja w całości wykorzystuje ten materiał z odzysku idąc z duchem zero waste. W realizacji znalazł się bogaty zestaw urządzeń ogrodowych mamy zarówno grill, jak i wędzarkę oraz piec chlebowy na drewno.

5.F.H.U. LORENZ Witold Lorenz 

Rozbudowana kuchnia ogrodowa wykorzystująca oryginalny w formie piec neapolitański do pieczenia pizzy, chleba i innych wypieków. Całość uzupełnia grill, wędzarka, otwarty kominek i blat roboczy.  W realizacji wykorzystano 100-letnią cegłę rozbiórkową i okucia ze stali kwasoodpornej. 

Redakcja magazynu "Świat Kominków"

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama