Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich - Komin Awaryjny w każdym domu

W dobie kryzysu energetycznego oraz ciągle wzrastających obciążeń kopalnych źródeł energii (jak np. gaz ziemny) komin bezpieczeństwa pozwoli użyć tańszego paliwa w krótkich ale ciężkich okresach mroźnej zimy, gdy paliwa trzeba najwięcej.
komin-alternatywny

Inicjatywa kominiarzy

Już od niemal roku Międzywojewódzki Cech Kominiarzy wraz ze Stowarzyszeniem Kominy Polskie stara się o wprowadzenie w Polsce prawa, które gwarantowało by mieszkańcom możliwość użytkowania komina Awaryjnego. Udało się również uzyskać poparcie innych organizacji zrzeszających kominiarzy w Polsce. Do inicjatywy przyłączyły się również władze samorządowe Małopolski wraz z Burmistrzem Ryglic Pawłem Augustynem , Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem , oraz posłanką Anną Pieczarką. Komin awaryjny był też tematem przewodnim II Kongresu Kominiarzy w Ryglicach.

Komin Awaryjny czy bezpieczeństwa

Obie te nazwy można używać zamiennie. Najlepiej nawet jakby były używane wspólnie. Chodzi bowiem o to, żeby w mieszkaniu komin po prostu był. Wiadomo, że dziś używa się różnych rodzajów ogrzewania i często urządzenia grzewcze w polskich domach nie potrzebują kominów. Są one jednak zasilane prądem lub gazem, a to zawsze może ulec awarii. I na wypadek takiej awarii powinniśmy mieć możliwość reakcji, ochrony. Tak, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo, żeby spać spokojnie. W dobie kryzysu energetycznego oraz ciągle wzrastających obciążeń kopalnych źródeł energii (jak np. gaz ziemny) komin bezpieczeństwa pozwoli użyć tańszego paliwa w krótkich ale ciężkich okresach mroźnej zimy, gdy paliwa trzeba najwięcej. Nie bez znaczenia jest również ochrona na wypadek rozszerzenia się konfliktu zbrojnego, który jest tuż za naszymi granicami. Oglądając relacje z Ukrainy nietrudno sobie wyobrazić jak wielkim problemem jest ogrzanie i nakarmienie rodziny w sytuacji nagłego i wielogodzinnego braku mediów jak prąd czy gaz.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Kominy i wentylacja do kominka

Sam komin nie grzeje

Najlepsze w kominie awaryjnym jest to, że do niego wpina się urządzenia, które do działania nie wymagają zewnętrznego zasilania. Są to najczęściej kominki, piece oraz kuchnie, które działają na drewno. Dzięki działaniom Kampanii Drewno Pozytywna Energia wybór tych ogrzewaczy w Polsce jest dziś ogromny. Drewno zaś jest powszechnie dostępne i tanie. Drewno jest również odnawialnym źródłem energii. Zapewnione więc mamy bezpieczeństwo energetyczne i należyte poszanowanie środowiska, co potwierdzają ekolodzy z Polskiego Forum Klimatycznego. Kominek zapewnia ciepło w nieograniczonej ilości a piecokuchnia pozwala dodatkowo na przyrządzenie ciepłych posiłków i zagrzanie wody. Komin jest dla tych urządzeń silnikiem tworzącym ciąg i to w zasadzie on powoduje, że nie potrzebujemy wtedy energii elektrycznej.

Dlatego przepisy budowlane w Polsce trzeba zacząć od zagwarantowania posiadania komina awaryjnego w każdym domu!

 

Wiesław Zabawa
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy

Wykwalifikowanych kominiarzy znajdziesz na stronie: www.izbakominiarzy.pl; www.kominiarskicech.pl
 

              


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama