Reklama

Kominek ‒ Komin. Stalowe systemy kominowe Schiedel

Rok 2022 przyniósł wiele obaw o nasz komfort cieplny w okresie zimowym. Problemy z dostępnością niektórych paliw, wysokie ceny gazu, skłoniły wiele osób do montażu w swoich domach dodatkowych źródeł ciepła ‒ kominków wolno stojących, pieco-kominków opalanych drewnem. Mimo wszystko wielu użytkowników domów jednorodzinnych zrezygnowało z tego rozwiązania w obawie przed problemami technicznymi, jakie mogą się pojawić przy montażu kominka.
Kominek ‒ Komin. Stalowe systemy kominowe Schiedel
Realizacja Schiedel - kominek MIMAS

Większość z tych obaw jest związanych z budową bezpiecznego układu odprowadzania spalin, który jest podstawą prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Czy brak wolnego kanału kominowego, jego niekorzystne usytuowanie w stosunku do planowanego miejsca montażu kominka, musi być powodem do rezygnacji z montażu kominka? Oczywiście nie.

>>> Czytaj więcej: Stalowe systemy kominowe

Budowę bezpiecznego układu odprowadzania dają stalowe systemy kominowe. Bogaty asortyment elementów umożliwia montaż nawet bardzo skomplikowanego komina. Przy planowaniu takiej inwestycji działania należy rozpocząć od wyboru kominka. Warto zwrócić tutaj uwagę na system wentylacji. W przypadku wentylacji mechanicznej najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kominka z zamkniętą komorą i doprowadzeniem powietrza do spalania. Dedykowany kanał powietrzny zabezpieczy kominek przed odwróceniem ciągu w kanale kominowym. Warto tutaj zwrócić uwagę na kominki Sargas i Mimas znajdujące się w ofercie firmy Schiedel. Urządzenia te są wyposażone w koncentryczne wyjścia powietrzno-spalinowe. Umożliwia to budowę kompaktowego kanału kominowego, który jest również odpowiedzialny za doprowadzenie powietrza do spalania. Przy pionowym prowadzeniu komina idealnym rozwiązaniem jest opracowany przez firmę Schiedel system kominowy Permeter Smooth Air (PMSA). 

przekrój rury PMSA
Przekrój rury PMSA

Wielowarstwowa budowa z izolacją części spalinowej, jak i powietrznej, gwarantuje prawidłową pracę w każdych warunkach, a w szczególności przy niskich temperaturach. W warunkach, kiedy komin można zamontować bezpośrednio nad kominkiem, jest to najlepsze rozwiązanie, zarówno pod kątem funkcjonowania urządzenia, jak i prac remontowo-budowlanych. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest malowana zewnętrzna powierzchnia komina, która doskonale komponuje się z kolorem kominków Sargas i Mimas.

W niektórych przypadkach prowadzenie komina pionowo w górę może być niemożliwe. Warto wtedy umieścić kominek bezpośrednio przy ścianie zewnętrznej. Rozwój techniki kominowej spowodował, że dostępne obecnie kominy stalowe posiadają wysoką estetykę, a w przypadku obecnego w ofercie firmy Schiedel systemu Schiedel Metaloterm MF i AT powierzchnia zewnętrzna może być malowana farbami proszkowymi w dowolnym kolorze z palety RAL. Również ten system posiada budowę wielowarstwową – część spalinowa jest wykonana z wysokojakościowej stali kwasoodpornej 1.4404/316L, warstwy izolacyjnej o grubości 25 mm oraz osłonowego płaszcza zewnętrznego wykonanego ze stali 1.4301/304 o wykończeniu matowym lub malowanym. Wykorzystanie materiałów o najwyższej jakości gwarantuje wysoką trwałość rozwiązania. Dostępne systemy mocowań i podwieszeń do ściany dają możliwość odsunięcia komina od ściany do 400 mm. Umożliwia to bezpieczny montaż nawet na elewacjach budynków drewnianych. 

W przypadku domów drewnianych ważnym elementem jest zachowanie bezpiecznej odległości od materiałów palnych. Przejścia przez ściany w tych budynkach są newralgicznym elementem, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kształtek termoizolacyjnych Ignis Protect. Kształtka zapobiega nagrzewaniu się przegród powyżej temperatury 85°C w normalnych warunkach pracy i 100°C w przypadku pożaru sadzy. Ignis Protect umożliwia przeprowadzenie przez ścianę układów spalinowych o średnicy zewnętrznej do 230 mm. Rozwiązanie to jako jedno z niewielu posiada niezbędne dopuszczenie do stosowania w budownictwie ITB-KOT – 2020/1394.

Budowa systemu PMSA
Budowa systemu PMSA

Ważnym elementem dla bezpiecznego użytkowania komina jest temperatura jego płaszcza zewnętrznego. Jej niski poziom można uzyskać poprzez zwiększenie grubości standardowej izolacji z wełny mineralnej/skalnej  lub poprzez wykorzystanie rozwiązań stalowych systemów kominowych, których izolacja wykonana jest z materiałów o wyższych parametrach termicznych. Takim rozwiązaniem jest system Metaloterm AT, który posiada glino-krzemianową izolację ceramiczną  o grubości 37,5 mm. Izolacja ta zapewnia trwałość systemu AT nawet po przejściu pożaru sadzy i niskie temperatury płaszcza zewnętrznego. 

Rozwiązanie to zostało stworzone właśnie z myślą o budowie układów odprowadzania spalin z urządzeń opalanych drewnem

 

Wojciech Zawadzki

Product Manager Steel

 

Schiedel Sp. z o.o.

M: +48 667 908 408

E: [email protected]

 www.schiedel.pl

 

 


Oceń

Reklama
Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców