Od przestarzałego kominka po nowoczesny i wygodny kącik kominkowy

Zadanie przekształcenia wiejskiego siedliska w swój nowy, wymarzony dom może być często bardzo trudne, ale tym większa jest satysfakcja, gdy w końcu możecie usiąść i cieszyć się tym co stworzyliście. Kiedy Ida i Herman, młodzi Norwegowie, wprowadzili się do swojego wiejskiego domu z lat 80-tych, dostrzegli duży potencjał, aby przekształcić go w nowy idealny dom.
Od przestarzałego kominka po nowoczesny i wygodny kącik kominkowy
Od przestarzałego kominka po nowoczesny i wygodny kącik kominkowy. Fot. Jotul

Remont salonu z lat 80-tych

„Dom był w dobrym stanie, ale chcieliśmy nadać mu osobisty charakter i uczynić go naszym domem. Wiedzieliśmy, że chcemy pomalować ściany, wymienić podłogę i zamontować oświetlenie sufitowe. Malowanie jest zwykle jednym z pierwszych zadań, które podejmujesz po przeprowadzce, ponieważ nie zajmuje to zbyt dużo czasu ani nie kosztuje zbyt wiele i możesz łatwo wykonać je samodzielnie. Na początku zużyliśmy kilka puszek farby, zanim znaleźliśmy efekt, który oboje chcieliśmy” — mówi Ida.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Przed remontem; Duży kominek, ale mało ciepła; Czas na rozbiórkę starego kominka; Regał zrobiony przez Hermana
Zdjęcia od lewej od góry: Przed remontem; Duży kominek, ale mało ciepła; Czas na rozbiórkę starego kominka; Regał zrobiony przez Hermana

Duży kominek, ale mało ciepła

W salonie dominował duży, murowany kominek z wkładem Jøtul z lat 80-tych. Ten typ kominka był wówczas bardzo popularny. Niestety zajmował dużo miejsca, nie był wydajny w wytwarzaniu ciepła, pochłaniał znaczne ilości drewna opałowego i wyglądał raczej na przestarzały. Co więcej, nie spełniał obowiązujących norm emisji cząstek stałych.

„Projekt podłoga” zamienił się w „Projekt całego salonu”

„Kiedy zdecydowaliśmy się na wymianę podłogi, szybko zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli mamy coś zrobić kiedykolwiek z kominkiem, musimy to zrobić w tym samym czasie. Wymiana kominka wiązałaby się z pracami przy ścianach, podłodze i suficie. Rozebraliśmy więc ceglaną obudowę i sami usunęliśmy kominek, poddaliśmy recyklingowi żeliwne części, a cegły daliśmy sąsiadowi, który potrzebował materiału wypełniającego” – opowiada Herman.
„Następnie zaczęliśmy planować, jakiego rodzaju piec na drewno chcemy i co zrobić z resztą dużej ściany. Stary kominek zajmował większą część ściany, a ponieważ piec opalany drewnem jest bardziej kompaktowy, nagle mieliśmy dużo wolnego miejsca. Zawsze marzyłam o kąciku kominkowym z regałem na książki, w którym będę mogła usiąść i zrelaksować się przed przytulnym kominkiem w późne jesienne i zimowe wieczory.” - mówi Ida.
Para chciała znaleźć piec, który im się podoba i który będzie dobrze komponował się z resztą salonu. Jasna podłoga, biała stolarka okienna i drzwiowa oraz ciemnoszare ściany uwarunkowywały dalsze wybory. Mając doświadczenie w budownictwie i stolarstwie, Herman zbudował regał na książki i wnękę na zapas drewna kominkowego. Poszukiwanie pieca spełniającego oczekiwania Idy i Hermana nie trwały długo.

Zdjęcia od lewej od góry:  Czas rozpalić w nowym piecu; Ida i jej przytulny kącik kominkowy; Wszystko pięknie się komponuje; Czy i Ty chcesz mieć Jøtul F 373 Advance?
Zdjęcia od lewej od góry:  Czas rozpalić w nowym piecu; Ida i jej przytulny kącik kominkowy; Wszystko pięknie się komponuje; Czy i Ty chcesz mieć Jøtul F 373 Advance?

Bestseller Jøtul F 373 Advance był łatwym wyborem

„Zdecydowaliśmy, że piec na drewno Jøtul F 373 Advance będzie dla nas odpowiedni. W poprzednim mieszkaniu mieliśmy wcześniej kominek Jøtul i byliśmy z niego bardzo zadowoleni. Szukaliśmy ponadczasowego, czysto spalającego pieca, który generuje komfortowe ciepło. A biorąc pod uwagę obecne wydatki na energię, dużym plusem jest to, że ten piec zużywa o połowę mniej drewna opałowego niż stary kominek” — mówi Herman.

Czy chcesz Jøtul F 373 Advance?

Jøtul F 373 Advance to żeliwny piec na drewno, który jest udoskonaloną wersją nagrodzonego prestiżowym „Red dot design award: best of the best” oraz wyróżnieniem „iF Design Award 2017”. Dzięki nowemu, magnetycznemu mechanizmowi zamka, drzwi otwierają się bez wysiłku. Zintegrowana funkcja blokady otwarcia przydaje się podczas dokładania drewna do paleniska. Drzwi pozostaną otwarte, dopóki nie naciśniesz ich lekko na klamkę, a wtedy zamkną się.
Skontaktuj się z jednym z naszych dealerów, którzy pomogą Ci z projektem kominka! Dzięki naszemu świadomemu myśleniu o środowisku z recyklingiem starych pieców na drewno i badaniom nad technologią czystego spalania, otrzymujesz przytulny, czysto spalający kominek na drewno.

Piecyk wolnostojący Jøtul F 373 Advance
Piecyk wolnostojący Jøtul F 373 Advance
Materiał partnera 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama