Reklama

Gasfire – system kominowy do kominków gazowych

Kominek, który daje ciepło, wymaga minimalnej konserwacji i dodatkowo jest designerski - brzmi jak marzenie? To właśnie opis kominka gazowego, który dzięki swoim zaletom podbija coraz więcej serc miłośników domowego ciepła.
Gasfire – system kominowy do kominków gazowych
Montaż systemu Gasfire w szachcie (połączenie systemu powietrzno-spalinowego z systemem jednościennym)

Kominki gazowe – co, jak i dla kogo?

Jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na kominek, jest wizja ciepła i domowej atmosfery, którą widok płomieni w kominku zawsze gwarantuje. Kominki gazowe spełniają tę rolę, a dodatkowo mają szereg innych zalet - dlatego wybiera je coraz więcej osób, przede wszystkim w miejscowościach, w których ograniczane jest używanie urządzeń na paliwa stałe. Kominek gazowy nie tylko jest w stanie ogrzać całe pomieszczenie, ale też jest rozwiązaniem czystym i niewymagającym. Z tego powodu zyskuje grono fanów, zwłaszcza wśród miłośników wygody – czyli prawie każdego z nas. Więcej artykułów o kominkach gazowych znajdziesz w dziale: KOMINKI GAZOWE.

Zalety kominków gazowych:

  • kominki na gaz działają natychmiast po uruchomieniu,
  • prosta obsługa: włączenie kominka gazowego + regulacja płomienia,
  • w kominku gazowym nie trzeba fizycznie dostarczać materiału do spalania i go dokładać w trakcie palenia,
  • kominek gazowy to czyste rozwiązanie, wymagające minimalnej konserwacji.

Gasfire - system kominowy do kominków gazowych

Jak do każdego rodzaju kominka, w którym zachodzi proces spalania – również do kominka gazowego trzeba podłączyć system kominowy. Taki system oferuje firma MK Systemy Kominowe, której Gasfire został zaprojektowany specjalnie do pracy z kominkami gazowymi.

Jego elementy składają się z dwóch koncentrycznie ułożonych względem siebie kanałów, z których zewnętrzny pobiera powietrze do spalania, a wewnętrzny odprowadza spaliny do atmosfery. Dostępne są dwa rodzaje średnic rur Gasfire:

  • ⌀100- ⌀150 mm
  • ⌀130- ⌀200 mm

Gwarancja na system Gasfire wynosi 25 lat i jest to najdłuższa gwarancja na rynku. Jeśli chodzi o zgodność systemu z obowiązującymi normami, warto posłuchać eksperta. Marek Lis - Manager ds. Inwestycji z MK, mówi: 

System Gasfire jest certyfikowany zgodnie z normą EN-14989-2, która precyzyjnie określa wymagania i metody badań przewodów spalinowych i kanałów doprowadzających powietrze, przeznaczonych do urządzeń z zamkniętą komorą spalania, w tym m.in. kominków gazowych. System Gasfire, tym samym, gwarantuje bezpieczną i bezproblemową pracę kominków. Pod względem bezpieczeństwa mamy więc stuprocentową pewność, że Gasfire - w parze z kominkiem gazowym - jest niezawodny. 

Sposoby montażu systemu Gasfire

  1. Montaż w szachcie (połączenie systemu powietrzno-spalinowego z systemem jednościennym)

Jeśli mamy dostępny murowany szacht (przewód kominowy), w którym możemy zamontować wkładkę kominową, idealnym systemem do poprowadzenia w takim szachcie będzie system MKS. Dlatego MK opracowało możliwość połączenia systemu Gasfire z MKS tak, aby całość sprawnie odprowadzała spaliny z kominka gazowego. Jak to działa? Na szczycie komina montujemy specjalny terminal, który odprowadza produkty spalania i doprowadza do szachtu powietrze. W szachcie prowadzimy rury jednościenne MKS, natomiast przestrzeń pomiędzy ścianą szachtu a wkładem kominowym wykorzystywana jest do poboru powietrza. Od kominka do szachtu montujemy elementy powietrzno-spalinowe systemu Gasfire, które odprowadzają z niego spaliny i doprowadzają z szachtu powietrze potrzebne do spalania (jak na rysunku poniżej).

montaż kominka gazowego
Montaż w szachcie

2. Montaż przez ścianę z poziomym wyrzutem spalin

Tutaj cała konstrukcja składa się z elementów powietrzno-spalinowych systemu Gasfire. W tym sposobie montażu występuje ograniczenie związane z mocą kominka, ponieważ aby zastosować takie rozwiązanie (z poziomym wyrzutem spalin), moc cieplna kominka nie może być większa niż 21 kW (w wolnostojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej) oraz 5 kW (w pozostałych budynkach mieszkalnych). 

montaż kominka gazowego przez ścianę
Montaż przez ścianę z poziomym wyrzutem spalin

3. System Gasfire można też poprowadzić na zewnątrz, przy ścianie budynku. Jak to zrobić znajdziecie na stronie producenta systemu - mkzary.pl.

 

MK Żary

Oceń

Reklama
Reklama