Reklama

Zostań na tarasie i w ogrodzie - ognisko, grill, biokominek?

Obecnie prawdziwymi szczęściarzami możemy nazwać tych, którzy posiadają domy z ogrodami, najlepiej położone z dala od miasta. Mają oni możliwość odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, zrobienia grilla czy porządków w ogrodzie, na które wcześniej – z nadmiaru obowiązków – po prostu nie było czasu. Nadchodzący sezon wakacyjny będzie najprawdopodobniej sezonem tarasowo-ogrodowym, dlatego warto zadbać o ład i atrakcyjny wygląd ogródka.
Zostań na tarasie i w ogrodzie - ognisko, grill, biokominek?
Biokominek stolik w ogrodzie, Planika

Z dnia na dzień pogoda rozpieszcza nas coraz bardziej, za oknem widać promienie słońca i czuć przyjemne, rześkie oraz coraz cieplejsze powietrze. Pogoda, szczególnie po zimie i jesieni, zachęca do różnego typu aktywności fizycznych i spotkań towarzyskich, jednak sytuacja związana z pandemią koronawirusa zatrzymuje nas w domach i uniemożliwia w pełni celebrowanie tak długo oczekiwanej przez wszystkich wiosny. Jestem zdania, że w każdej sytuacji trzeba szukać jakichś pozytywów i tak jest w tym przypadku. Pomimo wielu ograniczeń możemy wykorzystać ten trudny czas w sposób przyjemny, szczególnie na świeżym powietrzu w towarzystwie najbliższych i magicznego ognia.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

biokominek w ogrodzie
Ogniska i biokominki do ogrodu i na taras, zdjęcia od góry: Infire, Focus / Koperfam, GlammFire / Dorako, EcoSmart Fire

 

Ogień w ogrodzie

Obecnie prawdziwymi szczęściarzami możemy nazwać tych, którzy posiadają domy z ogrodami, najlepiej położone z dala od miasta. Mają oni możliwość odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, zrobienia grilla czy porządków w ogrodzie, na które wcześniej – z nadmiaru obowiązków – po prostu nie było czasu. Nadchodzący sezon wakacyjny będzie najprawdopodobniej sezonem tarasowo-ogrodowym, dlatego warto zadbać o ład i atrakcyjny wygląd ogródka.  Aby czas spędzony na świeżym powietrzu był jeszcze przyjemniejszy, pełen relaksu i miłych doznań, warto też pomyśleć o odpowiedniej oprawie w postaci ognia w ogrodzie, który może mieć wiele „twarzy”. Nie tylko umożliwi przygotowanie potraw na świeżym powietrzu, ale także ogrzeje w chłodniejsze dni i wieczory oraz zrelaksuje i uspokoi swymi falującymi płomieniami w tym trudnym czasie. Paleniska ogrodowe oprócz walorów praktycznych i rekreacyjnych posiadają jeszcze te czysto estetyczne. Wśród oferty producentów można znaleźć produkty atrakcyjne pod względem wykonania i wzornictwa, a nawet nietypowe i dizajnerskie perełki, które będą niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu. A wybierać mamy z czego, gdyż ogień w ogrodzie może mieć postać grilla, ogniska, biokominka czy ogrzewacza gazowego. Warto jednak pamiętać, aby w aktualnej sytuacji zwrócić uwagę szczególnie na ich dostępność i najpierw skontaktować się z producentem bądź dystrybutorem, by uniknąć rozczarowania. Z pewnością z uwagi na wszelkiego rodzaju ograniczenia łatwiej będzie teraz o produkty krajowe, których możemy szukać w ofertach takich firm, jak Kratki.pl, Unico, Iwona Pellets, Hitze, Kokoszka-Lotz czy Styrobud Górno.

Dizajnerskie grille

Grillowanie to popularny sposób na spędzanie czasu na dworze w ładną pogodę, a zarazem przygotowywanie potraw na świeżym powietrzu. W bogatej ofercie producentów znajdziemy grille proste i tradycyjne, a także nietypowe i ekstrawaganckie, o różnych kształtach i stylistyce. Mogą być wykonane ze stali, żeliwa czy kortenu, mogą być opalane drewnem, węglem, gazem czy elektryczne. Pamiętajmy, że grill do ogrodu – oprócz ładnego wyglądu – powinien też być wygodny w użytkowaniu. Wracając jednak do wyglądu, na wyróżnienie niewątpliwie zasługuje kilka urządzeń. Warto wymienić chociażby modele o futurystycznym dizajnie marek Leda czy Focus oraz model L3 marki Kaufmann Grillkitchen, łączący grill, ognisko i stół. Niemałe wrażenie robią też wykonane ze stali pokrytej rdzą powierzchniową grille marki Wodtke. Nietypowy dizajn posiadają także modne w ostatnim czasie grille ceramiczne, tzw. kamodo, które znajdziemy m.in. w ofercie firm Big Green Egg czy Monolith.

grill do ogrodu nowoczesny dizajn
Dizajnerskie grille i ogniska do ogrodu, zdjęcia od góry: Styrobud Górno, Leda, Iwona Grills, Hitze

Kominki tarasowe

Obecnie warto zainwestować głównie w gotowe, łatwe w montażu rozwiązania, gdyż wiele firm wykonawczych działa w ograniczonym zakresie. Do takich urządzeń z pewnością zaliczają się kominki zewnętrzne, które mogą być opalane drewnem, gazem czy bioetanolem. Biokominki i kominki gazowe to najlepsza opcja dla wygodnych i ceniących nowoczesny dizajn. Są łatwe w obsłudze, efektowne, z piękną wizją ognia, a nawet z możliwością kontroli płomienia czy sterowaniem zdalnym za pomocą pilota. W ofercie producentów znajdziemy szeroki wybór biokominków i kominków gazowych, które świetnie sprawdzą się w przydomowych ogrodach i na tarasach, a ich elegancki wygląd – połączony z łatwą obsługą – pozwoli cieszyć się blaskiem i ciepłem ognia w przydomowym zaciszu. Oryginalnym elementem architektury ogrodu z pewnością będą gazowe paleniska wykonane ze stali kortenowskiej the MOOD i the BUZZ marki Faber. Zapewne nikt nie przejdzie obojętnie także obok gazowych palenisk Fuora G i Fuora K marki Spartherm, które zachwycają niebanalnym dizajnem i niesamowitą dwustronną wizją ognia. Chyba największy wybór znajdziemy w ofercie urządzeń na biopaliwo, które szczególnie kochają projektanci za ich ogromne możliwości i swobodę w aranżacji. W tej grupie nie zabraknie biokominków o przeróżnych kształtach i gabarytach. Znajdziemy tu także niewielkich rozmiarów ozdobne bioetanolowe świece, lampy, misy, ozdobne biokominki zintegrowane z meblami czy całkiem sporych rozmiarów paleniska o różnej formie. Ceniących niebanalny i oryginalny wygląd z pewnością zaciekawi biokominek Tuli marki GlammFire czy Stix firmy EcoSmart Fire. Ciekawe biokominki, idealne na taras i do ogrodu, znajdziemy również w ofercie polskich firm, takich jak Kratki.pl, Infire, Polskie Biokominki czy doskonale znanej na całym świecie marki Planika. 

kominki ogrodowe
Kominki tarasowe. Zdjęcia od góry: Faber / Glen Dimplex Polska, Spartherm, Kratki, rb73

Modne ogniska

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się także ogniska. Wśród wielu dostępnych modeli można znaleźć zarówno proste, jak i niezwykle oryginalne, rozbudowane formy. Paleniska mogą znajdować się na ziemi, jak w klasycznym, dobrze wszystkim znanym z czasów dzieciństwa i szkolnych wycieczek ognisku na łonie natury, czy umieszczone na podestach, podstawach czy innych konstrukcjach. Mogą być wzbogacone o półki na drewno, różne akcesoria czy o obręcz, przydatną do przygotowywania posiłków. Ciekawe paleniska znaleźć można w ofercie firm GlammFire czy Feuerring. Bardzo atrakcyjne wizualnie, a do tego niezwykle praktyczne i kompaktowe są też rozbudowane paleniska marek Ofyr i Quan Garden Art. Ogniska mogą być atrakcyjnym elementem aranżacji ogrodu oraz miejscem, które ogrzeje, nakarmi i ożywi wspomnienia z dzieciństwa i przypomni smak kiełbasy pieczonej na kijku, pieczonych ziemniaków czy jabłek. Otuli nas swym ciepłem i zapewni to, co najważniejsze w obecnym czasie, czyli poczucie bezpieczeństwa, relaks oraz kontakt z otwartym, żywym ogniem.

Nie ryzykuj – zostań w domu

Pomimo pięknej pogody i tęsknoty za rodziną i przyjaciółmi, nie warto ryzykować i lepiej zostać w domu. To może być piękny czas, poświęcony na refleksję, bez ciągłego pędu, w gronie najbliższej rodziny, z ogniem w ogrodzie i – przede wszystkim – w sercu.

Magdalena Balicka

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"

 

 

 

Przeglądaj "Świat Kominków " na issuu:


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama