Kuchenni pomocnicy - garnki do gotowania na drewnie

Wraz z modą na programy kulinarne zaczęła wzrastać popularność na gotowanie i eksperymentowanie w kuchniach i ogrodach. Odkrywamy smaki dzieciństwa i powracamy do gotowania na drewnie, ale nie jak za czasów naszych babć na tradycyjnych kuchniach kaflowych, lecz coraz częściej na nowoczesnych kuchenkach na drewno. Oprócz samych urządzeń ważne są też akcesoria do gotowania. Ważne jest nie tylko, co jemy, ale też w czym gotujemy. Na szczęście wybór mamy szeroki.
Kuchenni pomocnicy - garnki do gotowania na drewnie
Żeliwna patelnia, Le creuset

Wraz z modą na programy kulinarne zaczęła wzrastać popularność na gotowanie i eksperymentowanie w kuchniach i ogrodach. Odkrywamy smaki dzieciństwa i powracamy do gotowania na drewnie, ale nie jak za czasów naszych babć na tradycyjnych kuchniach kaflowych, lecz coraz częściej na nowoczesnych kuchenkach na drewno. Oprócz samych urządzeń ważne są też akcesoria do gotowania. Ważne jest nie tylko, co jemy, ale też w czym gotujemy. Na szczęście wybór mamy szeroki. W ofercie producentów znajdziemy naczynia stalowe, miedziane, emaliowane czy szklane, a także z różnymi powłokami, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Na kuchniach opalanych drewnem gotuje się jednak inaczej niż na gazie, dlatego powstała też grupa produktów premium, dedykowana specjalnie do tych urządzeń. Mowa tu o naczyniach żeliwnych, które idealnie nadają się do specyfiki gotowania na drewnie. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO

Specyfika naczyń do gotowania

Przy wyborze naczyń do gotowania powinniśmy kierować się własnymi potrzebami i preferencjami. Wybór jest duży, więc bez problemu każdy znajdzie produkty dopasowane do swoich potrzeb i zasobności portfela. Przy zakupie nie kierujmy się jednak tylko niską ceną, a tym, czy nasze naczynia będą solidnie wykonane, trwałe i zdrowe dla nas oraz dla otoczenia. Rodzajów naczyń jest wiele, a każde z nich ma inne właściwości i różną cenę. Dlatego warto poznać wady i zalety poszczególnych z nich.

Naczynia do gotowania
Ferleon

Najbardziej popularne naczynia ze stali nierdzewnej są wytrzymałe i odporne na porysowania. Stal nie wchodzi w reakcję z jedzeniem i można ją wkładać do piekarnika. Jednak mają też wadę – wolno się nagrzewają, a potrawy mogą przypalać się na ich dnie. Równie popularne są naczynia emaliowane. Ich cena jest dosyć niska, są praktyczne i efektowne. Emalia zapobiega gromadzeniu się bakterii i jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Powłoka emaliowana nie jest jednak odporna na zarysowania, dlatego tego rodzaju naczynia należy odpowiednio użytkować. Garnki miedziane to modny, ale zarazem drogi gadżet w kuchni. Są dosyć ciężkie, ale szybko nagrzewają się i długo utrzymują ciepło. Z kolei garnki szklane ładnie się prezentują, można je wkładać do piekarnika i nie reagują z potrawami. Łatwo je jednak stłuc i – tak jak naczynia o bardzo cienkim dnie – nie wytrzymują bardzo wysokich temperatur i nie nadają się do kuchni na drewno. Dostępne są też naczynia pokryte specjalną powłoką granitową, marmurową czy tytanową. Są dość drogie, jednak bardzo wytrzymałe, odporne na wysokie temperatury, zarysowania i korozję. 

Nadzwyczajne żeliwo - garnki do gotowania na kuchni na drewno

Najlepsze do gotowania na drewnie, ale także najdroższe i najcięższe są naczynia żeliwne. Są niezwykle trwałe i odporne na zniszczenia. Możemy mieć pewność, że zakup dobrej jakości produktów żeliwnych będzie inwestycją na lata. Naczynia te mają wiele zalet i są nieocenione w kuchni. Nie wchłaniają zapachów i wilgoci oraz nie tworzą się na nich uciążliwe plamy i przebarwienia. Można powiedzieć, że żeliwo w kuchni to agent do zadań specjalnych, który pomoże nam w przygotowaniu najbardziej wymagających dań. W naczyniach żeliwnych można gotować, dusić, piec, a nawet smażyć. Dzięki wytrzymałości na wysokie temperatury i dobre rozprowadzanie ciepła, pozwalają na stosowanie różnych technik gotowania, a potrawy nie przypalą się nawet na dużym ogniu. Dodatkowo wysoka temperatura dań utrzymywana jest znacznie dłużej niż w przypadku naczyń stalowych, dzięki czemu nie będziemy musieli odgrzewać potraw spóźnionym gościom. W garnkach żeliwnych można przygotować prawie wszystko. W tym zupy, mięsa, warzywa, ryby, a nawet ciasta. Te w wersji z przykrywką nadają się też do dań kuchni azjatyckiej. Naczynia żeliwne dedykowane są kuchenkom opalanym drewnem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by używać je w kuchenkach gazowych, indukcyjnych czy elektrycznych. Zabronione jest jedynie stosowanie ich w kuchenkach mikrofalowych. W przypadku naczyń żeliwnych ważne są też takie detale, jak rączki i uchwyty. Te, dobrze zamontowane i wygodne, pozwolą na łatwe przenoszenie i podnoszenie tych, bądź co bądź, ciężkich naczyń i usprawnią pracę w kuchni. Wysokiej jakości naczynia oferuje wielu specjalistycznych producentów. Są również firmy z branży kominkowej, które poza piecykami, wkładami i grillami oferują też naczynia i osprzęt kulinarny do palenisk na drewno, bo… znają się na tym.

Żeliwne naczynia do gotowania
Fiskars

Do wyboru do koloru - garnki do kuchni na drewno

Oferta naczyń do gotowania jest szeroka. Dostępne są produkty w różnych kształtach, gabarytach i kolorach. Możemy wybierać spośród tych jednobarwnych, grafitowych, czarnych czy szarych. Nie brakuje też naczyń emaliowanych. Szczególnie modne są te w pastelowych kolorach lub zdobione ciekawymi motywami roślinnymi. Naczynia pokryte kolorową glazurą o ciekawym dizajnie idealnie wpiszą się w klimat oraz wystrój kuchni, a nawet będą jej elementem ozdobnym. Najczęściej naczynia pokrywane są porcelanową lub ceramiczną glazurą w różnych barwach i odcieniach. Nie brakuje też powłok teflonowych, kamiennych czy tytanowych. 

Gotowanie w ogrodzie

Naczynia stalowe i żeliwne świetnie sprawdzą się też w ogrodzie i będą nieodłącznym kompanem grillowania i przyrządzania potraw na świeżym powietrzu. W ofercie producentów znajdziemy takie akcesoria do grillowania, jak woki czy ruszty do opiekania. Niezwykle popularne są też kociołki przeznaczone do gotowania na ognisku, na których przygotujemy aromatyczne i smaczne zupy czy gulasze. Kociołki mają podstawy na nóżkach, by móc je postawić na ogniu, lub występują w wersji do powieszenia nad ogniem na specjalnej rączce. Gotując w kociołku, warto pamiętać też o długiej, solidnej łyżce, która ułatwi mieszanie potraw.

Wybieraj mądrze naczynia do gotowania na kuchni opalanej drewnem

Nawet najlepsze i najdroższe naczynia do gotowania nie gwarantują sukcesu. Nie zastąpią one umiejętności kulinarnych i gotowania z dobrych oraz zdrowych składników. Na efekt końcowy składa się wiele czynników, a naczynia tylko ułatwiają nam gotowanie. Dlatego naszych kuchennych pomocników wybierajmy adekwatnie do naszych potrzeb i preferencji kulinarnych.

Naczynia do gotowania
Morso

Naczynia żeliwne do gotowania na kuchni na drewno – co warto wiedzieć :

  • Myj naczynia z żeliwa ręcznie, gdyż nie są przystosowane do mycia w zmywarkach.
  • Do rozgrzanych naczyń, w trakcie lub od razu po gotowaniu, nie wolno wlewać zimnej wody. Można dolewać tylko płyny w temperaturze pokojowej lub ciepłe.
  • W garnkach żeliwnych nie powinno się przechowywać potraw. Może pojawić się w nich wtedy metaliczny posmak, a naczynia szybciej rdzewieją.
  • Przed pierwszym użyciem naczynie żeliwne nieemaliowane należy dokładnie oczyścić i zaimpregnować. W wersji emaliowanej wystarczy jedynie umyć.
  • Naczynia żeliwne nieemaliowane myjemy gorące pastą z soli kuchennej rozrobionej z gorącą wodą.
  • Naczynia żeliwne emaliowane myjemy ciepłe w gorącej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń.
  • Konserwujemy naczynia żeliwne raz w miesiącu, podgrzewając je w temperaturze 170-200 stopni Celsjusza i smarując tłuszczem.
  • Nie używaj ostrych szczotek i gąbek do czyszczenia naczyń żeliwnych.
  • Pamiętaj o zakładaniu rękawic kuchennych, które ochronią Cię przed poparzeniem.

 

Magdalena Balicka

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"

 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama