Reklama

Kuchnie kaflowe nowoczesne i angielki

Kuchnie kaflowe były kiedyś elementem wyposażenia wielu domów. To wokół nich kręciło się życie, a przestrzeń kuchenna była jedną z najważniejszych stref. Niestety dla większości osób kuchnie kaflowe są niemodne. Jednak nie musi tak być, bowiem dzisiejsza technologia i dostępność materiałów sprawiają, że obecnie urządzenia te przybierają zaskakujące formy różniące się od tych z przeszłości.
Kuchnie kaflowe nowoczesne i angielki
Kuchnia kaflowa, Kafel-Art

Kuchnie kaflowe były kiedyś elementem wyposażenia wielu domów. To wokół nich kręciło się życie, a przestrzeń kuchenna była jedną z najważniejszych stref.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO

Niestety dla większości osób kuchnie kaflowe są niemodne. Jednak nie musi tak być, bowiem dzisiejsza technologia i dostępność materiałów sprawiają, że obecnie urządzenia te przybierają zaskakujące formy różniące się od tych z przeszłości. Mogą one być minimalistyczne, odważne i radosne (gdy stworzone zostaną z kolorowych kafli), a także eleganckie i klasyczne. Dzięki szerokiemu asortymentowi nowoczesnych materiałów ceramicznych możemy stworzyć kuchnię o niebanalnym charakterze, która zawierać będzie w sobie nie tylko płytę grzewczą, ale również funkcjonalny piekarnik, przy pomocy którego upieczemy chrupiący chleb. Także rozmiar nie jest tu ograniczeniem, bowiem możemy wybierać w projektach małych, średnich, lub też rozległych z wbudowanym piecem chlebowym. Również jeśli chodzi o ogrzewanie wody technologia znacząco się poprawiła i na rynku dostępne są specjalne paleniska wodne przeznaczone do kuchni kaflowych, które zastąpiły prymitywne rozwiązania z dawnych, wiejskich chat. Jeśli więc brakuje nam prawdziwego domowego ciepła warto zastanowić się nad nowoczesną kuchnią kaflową, gdyż jest ona niezwykle oryginalnym elementem, który pozwoli nam cieszyć się potrawami przygotowanymi na wolnym ogniu. Jedyny mankament tego urządzenia to wygórowana kwota, którą trzeba zapłacić zarówno za kuchnie gotowe jak i te budowane metodą zduńską.  Warto pokusić się jednak o wyroby wysokiej jakości, gdyż wtedy będziemy cieszyć się urządzeniem bezpiecznym o najwyższej jakości.

Kuchnia kaflowa
Kuchnia kaflowa z motywem winorośli, Riwal Ceramika i Szkło

Angielka to nazwa niewielkiej kuchni kaflowej, która służy wyłącznie do gotowania. Jej funkcje są ograniczone – nie posiada piekarnika, pieca chlebowego czy wędzarni. Jest to minimalistyczna, a zarazem najbardziej ekonomiczna wersja urządzeń do przygotowania zdrowych posiłków, które smakują zupełnie inaczej, gdy przyrządzone zostają na drewnie.
Niezbyt rozbudowaną bryłę takiej kuchni tworzy palenisko obudowane materiałem akumulacyjnym otoczone z zewnątrz kaflami. Zdarza się, że bryła zostaje wzbogacona o dodatkowe kaflowe elementy,  mające za zadanie kumulować w sobie ciepło.

Na górze urządzenia znajduje się płyta żeliwna, na której stawia się garnki podczas gotowania.
Tego rodzaju kuchnia może zostać dodatkowo wyposażona w tzw. podkowę, czyli wymiennik na ciepłą wodę, który umożliwi jednoczesne ogrzanie wody w czasie  palenia ognia i gotowania. Ogrzana woda gromadzona jest w bojlerze i może służyć np. do mycia się.

Katarzyna Cypryś, Wioleta Rybak

 


Oceń

Reklama
Reklama