Reklama

Świat Kominków nr 41

W 41 numerze "Świata Kominków" przeczytacie m.in. o piecykach-meblach, kominkach i antresolach, biokominkach, kominkach w różnych pomieszczeniach, kominkach wodnych, pompach wodnych i piecach chlebowych
Świat Kominków nr 41

 

piec-stołek

INSPIRACJE

2 w 1, czyli piec + mebel


Na rynku dostępna jest szeroka oferta piecyków, które swoją stylistyką nawiązują do mebli. Trzeba się tylko nieco zagłębić w temat, by uświadomić sobie, jak szeroki mamy wybór. Ludzie oczekują, że piecyk wolno stojący będzie nie tylko grzać, lecz również dobrze wyglądać! I patrząc na takie urządzenie, śmiało można słowo „koza” (używane aż nadto do opisu piecyków wolno stojących) przenieść do lamusa, bowiem smukłe kształty, przemyślany dizajn i funkcjonalna forma – pozwalająca na umieszczenie urządzenia w każdym niemalże wnętrzu – sprawia, że aż chce się powiedzieć o takim piecyku: mój stylowy mebel, a w dodatku grzeje!
Katarzyna Cypryś

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

kominek wiszący

Kominek vs. dom. Pułapki przestrzeni


Co mają ze sobą wspólnego piece i kominki oraz różnice poziomów we wnętrzu, a w szczególności antresole? Współczesny pokój dzienny czy salon jest najczęstszym miejscem lokalizacji pieca czy kominka. To także pomieszczenie, w którym projektanci i inwestorzy chętnie widzą zróżnicowanie poziomów, schody czy antresolę. Wszystkie te elementy najczęściej projektuje się i wykonuje w tych samych strefach, a zatem zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie się łączą. Zróżnicowanie poziomów i wysokości zwiększa atrakcyjność i urozmaica wnętrze.
Natalia Przesmycka

 

kominek panoramiczny

I tu, i tu… I tam


Rozplanowanie umiejscowienia paleniska w różnych częściach domu należy uwzględnić już na etapie projektu budowlanego, gdyż równocześnie z nim powstaje projekt instalacji sanitarnych, uwzględniający m.in. tak istotne kwestie, jak sposób ogrzewania pomieszczeń, usytuowanie kominów czy przewodów wentylacyjnych. Zawsze w trakcie projektowania naszego domu zastanawiamy się, gdzie będzie odpowiednie pomieszczenie dla kominka, jak on powinien wyglądać – czy powinien być ekskluzywną i zjawiskową ozdobą wnętrza, czy raczej jego funkcjonalnym wyposażeniem.
Monika Skóbel

 

kominek wiszący

Ogień na wolności


Wolno stojące, wiszące, do zabudowy. Te przeznaczone do patio, ogrodu lub wkomponowane w kawowy stolik. Możliwości aranżacji biokominka są niemal nieograniczone. Nie ma komina, nie ma żadnej dodatkowej instalacji, która by mogła stawiać jakiekolwiek ograniczenia. Biokominki wykonywane są z różnych materiałów. Dominuje stal - hartowana, malowana proszkowo na różne kolory. Popularne jest też szkło, beton, niepalne tworzywa sztuczne, ceramika czy też kamień – chociażby posiadający zdolności akumulacyjne steatyt. W zależności od śmiałości dizajnu, zastosowanego materiału i technologii w palenisku, znajdziemy modele już za kilkaset jak i za kilkanaście tysięcy złotych.
Aldona Mazurkiewicz

 

kominek z płaszczem wodnym

Era wodnika?


Sprzedaż wkładów kominkowych z płaszczem wodnym nabrała w Europie tempa, gdy nie tylko powiększyła się ich przeszklona powierzchnia, ale też pojawiły się nowe kształty fasad. To samo stało się również w Polsce. Na polski rynek trafiają produkty kominkowe z całej Europy. Coraz większy asortyment proponują też krajowi wytwórcy, którzy - by sprostać konkurencji - modernizują swoje wyroby. Inwestor może być tylko zadowolony, bo ma wybór prawdopodobnie największy w Europie! A jest w czym wybierać! Coraz trudniej jest odróżnić kominek „powietrzny” i „wodny”. Płaszcze wodne coraz swobodniej sobie poczynają (czytaj: coraz lepiej wyglądają) i coraz śmielej sięgają do nowych nabywców. Płaska szyba ciągle jest obecna i pewnie na zawsze zostanie, ale coraz częściej jest pokryta specjalną powłoką zmniejszającą emisję ciepła lub występuje w postaci podwójnej, również ograniczającej promieniowanie do salonu.
wh

 

piecyk żeliwny

PODRÓŻE

Norwegia: na tropie ognia


Trudno wyobrazić sobie norweski dom bez kominka czy pieca. Paleniska, piece i kominki były nieodłącznym elementem tradycyjnej architektury, a ich ewolucja wiele mówi o sposobie życia Norwegów. W średniowiecznych domostwach, podobnie jak w wielu innych krajach, paleniska miały formę obramowanego kamieniami kwadratowego miejsca, tzw. "åre", zlokalizowanego w narożniku lub w centralnej części budynku. Nad nim znajdował się otwór w dachu zwany "ljore". Ponad paleniskiem mocowano wielofunkcyjną konstrukcję do gotowania, suszenia i pieczenia. Ljore było jednocześnie jedynym źródłem światła dziennego w izbie. Z czasem to otwarte palenisko przybrało formę specyficznego pieca dymowego zwanego: "røykovn". Røykovn lokalizowano zazwyczaj w narożniku pomieszczenia. Zbudowany z kamienia (najczęściej granitu) i gliny piec pełnił również funkcję kuchni i wędzarki.
Natalia Przesmycka

 

kominek z pompą ciepła

BEZPIECZNY KOMINEK


Kominek z pompą


Do celów ogrzewania pomieszczeń stosowane są przede wszystkim sprężarkowe pompy ciepła. Przemawia za tym szereg zalet: pompa ciepła przyczynia się do znacznej oszczędności energii; funkcjonuje nie tylko jako urządzenie grzewcze, ale również może stanowić istotny element systemu energetycznego, poprawiający jego efektywność; jest jedynym znanym urządzeniem, które może funkcjonować w tej samej instalacji raz jako urządzenie grzewcze, a raz jako urządzenie klimatyzacyjne; przyczynia się do znacznego zmniejszenia ilości zanieczyszczeń gazowych i pyłowych wprowadzanych do atmosfery.
dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha

 

piec chlebowy

Piec chlebowy


Obecnie tradycja pieczenia chleba w pewnej mierze powraca. Jest to związane ze wspomnianą nostalgią za dawnymi czasami oraz świadomością potrzeby zdrowego i naturalnego odżywiania. Można wręcz powiedzieć, że następuje renesans pieców chlebowych i – co za tym idzie – powrót na nasze stoły chleba z domowego wypieku. Zazwyczaj zajmują się tym przede wszystkim pasjonaci, ale coraz częściej można spotkać „zwykłych” ludzi, którzy chcą chleba bez ulepszaczy i numerowanych dodatków z literą E. Wystarczy do tego użyć zwykłego piekarnika lub specjalnie przystosowanego urządzenia, jednak najlepiej smakuje chleb pieczony w palenisku, gdzie opałem jest drewno.
Maciej Burdzy

 

Flipping book 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama