Reklama

Świat Kominków nr 37

W numerze 37 "Świata Kominków" przeczytacie między innymi o kominkach w miejscach użyteczności publicznej, kominkach skandynawskich. Znajdziecie artykuł o kominkach zaprojektowanych przez znane biura projektowe oraz wywiad z architektką, która zaprojektowała kominek z naszej okładki. Poświęcamy także nieco miejsca saunom i kominom.
Świat Kominków nr 37

INSPIRACJE

 

Biznes z kominkiem w tle


Kominek w firmie, pomimo prawnych obwarowań jego umieszczenia, to dobry pomysł. W zależności od jego rodzaju, należy rozważyć go już na etapie budowy budynku (kominek tradycyjny, piec, pieco-kominek czy kominek gazowy) lub zdecydować się na rozwiązanie nie emitujące spalin (elektryczny czy biokominek). Każdy z nich na pewno zapadnie w pamięć klientom i niezależnie od profilu działalności ociepli wizerunek firmy.
Natalia Przesmycka

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG 

Ognisty Design cz. II


Na usługi pracowni projektowych mogą sobie pozwolić tylko duże firmy, rzekłabym - najlepsze, które oczywiście posiadają odpowiednie zasoby finansowe. Jednak na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej firm. Nie chodzi tutaj tylko o jeden czy dwa wzornicze „hity”, pokazujące możliwości producenta, ale o stałą współpracę, która przekłada się nawet na kształty klamek czy proporcje drzwiczek. To co sprawia, że jeden piecyk czy wkład podoba się bardziej od innego i jest bardziej funkcjonalny w codziennej obsłudze.
Katarzyna Lipowska

Skandynawski life style

 

Trzeba przyznać, że wiele firm pochodzących z północy Europy może pochwalić się dizajnem na najwyższym poziomie, opartym na podstawowych kanonach piękna: prostocie, czystości formy i zachowaniu proporcji. Często są to dopracowane pod względem technicznym urządzenia podporządkowane funkcji. Skandynawski dizajn doceniany jest na świecie od lat, a szwedzka IKEA jest powszechnie dostępnym sztandarowym przykładem tamtejszej atrakcyjnej myśli wizualno-funkcjonalnej.

Aldona Mazurkiewicz

 

Okiem architekta

 

Rozmowa z Moniką Skobel, właścicielką krakowskiej pracowni projektowej Art MOKO: 

„Nigdy nie projektuję do szuflady dla samego projektowania. Coś rysując, zawsze myślę od razu o materiale, z jakiego to powinno być wykonane, oraz o możliwości realizacji projektu. Zastanawiam się, jak specjalista może mój projekt zrealizować. Bardzo ważna jest też dla mnie funkcjonalność moich projektów. Oczywiście bardziej wyszukane formy wymagają więcej pracy z mojej strony. Czasami zdarza się, że nie jest łatwo znaleźć wykonawcę danej koncepcji. Tak było z projektem betonowego kominka. Specjalizująca się w tym materiale firma, po przyjęciu zlecenia ostatecznie wycofała się. Finalnie dekoracja kominka została wykonana przez krakowskich artystów - Jadwigę i Mirosława Koncewicz. Zrobili najpierw próbną formę i odlew, podszkolili się w technologii betonu i w ten sposób udało się osiągnąć bardzo oryginalną dekorację, z której my, jak i inwestorzy, jesteśmy bardzo dumni.”
Rozmawiała Aldona Mazurkiewicz

 

fińska sauna

Prawdziwa fińska kąpiel


O korzyściach z kąpielami w saunie nie trzeba przekonywać kogoś, kto choć raz skorzystał z jej dobrodziejstwa. Wbrew powszechnym opiniom, sauny nie są przeznaczone jedynie dla obiektów publicznych. Praktycznie w każdym domu, a nawet mieszkaniu, możemy urządzić saunę. A jeżeli nie mamy miejsca w domu, to idealną lokalizacją będzie ogródek lub działka letniskowa. I wcale nie musi być to kosztowna inwestycja. Jednak aby sauna spełniała swoje zadania, powinna być zaprojektowana i wykonana według kilku istotnych zasad oraz zbudowana z materiałów najwyższej jakości.
Konrad Koper

 

Aquapark

 

Najważniejszą i trudną do skopiowania zaletą ogrzanej w kominku wody jest możliwość zmagazynowania ciepła „na później”. Z powietrzem nie można tego zrobić! Nawet ostro promowana akumulacja „w masie” nie jest w żaden sposób konkurencyjna, bo pojemność cieplna wody nie ma praktycznie żadnej konkurencji. Jednak nie wystarczy zwykły obieg wody, by zatrzymać ciepło na tak długo. Gdy pierwsze kominki wodne instalowano w Polsce, trafiały one do dużych, na dodatek słabo izolowanych, budynków i tam miały co grzać niemal na okrągło, a nadwyżki ciepła i tak nie było… Wielu klientów wręcz reklamowało, że ich wodny kominek słabo grzeje. Teraz najpierw dociepla się budynek, a dopiero potem dostarcza ciepło i… pojawiają się jego nadwyżki.

Witold Hawajski

 

5 pytań do… producentów kominów

Jaki komin jest najbardziej odpowiedni do nowoczesnego kominka?
 - Przewód kominowy musi być dostosowany do kominka, wręcz „uszyty na miarę” w celu optymalizacji jego pracy. Warunkuje to w następstwie prawidłową pracę całej instalacji. Najistotniejszy jest jednak fakt, że kominy powinny być zróżnicowane w zależności od tego, do jakiego kominka są podłączone (zależy to w zasadzie od rodzaju i mocy kominka). Do urządzeń z płaczem wodnym, gdzie temperatura dymu jest zwykle znacząco obniżona, proponujemy stosować komin wykonany ze stali kwasoodpornej 1.4404. Z kolei do wkładów powietrznych zalecany jest komin ze stali nierdzewnej 1.4301.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama