Reklama

Świat Kominków nr 35

W numerze 35 "Świata Kominków" przeczytacie między innymi o:
Świat Kominków nr 35

INSPIRACJE

Austriackie grzanie

Austria od wieków jest związana ze zduństwem i póki co nadal te związki są wyraźne. Wpływ na nie na pewno miało górzyste ukształtowanie terenu i dostępność paliwa w postaci drewna. Dobra jakość produktów oferowanych przez tutejszych producentów wynika z wiedzy i tradycji jaka jest tutaj pielęgnowana od lat. Wysokiej jakości są nie tylko produkty, ale także usługi wykonawcze proponowane przez tutejszych zdunów.
Aldona Mazurkiewicz


 

Niemiecki porządek
Nie da się ukryć, że większość spektakularnych kominkowych nowości pochodzi z Niemiec. Poczynając od epokowego wyprodukowania szkła kominkowego przez firmę Schott – potentata na tym rynku do dziś – po wszelkiego rodzaju pomysły na nowe przeszklenia: paleniska z szybą giętą narożne, w kształcie U lub C czy kominkowe palenisko w kształcie jaja. Również stąd pochodzą, może mniej widoczne na pierwszy rzut oka, ale ważne nowoczesne kominkowe rozwiązania techniczne.
Aldona Mazurkiewicz

 

 

Piękne ciepło
Kaflowe piece dzisiaj nie tylko zdobią i ogrzewają pałace i dwory, ale nowoczesne domy u młodych ludzi. Małe palenisko, zdrowe, promieniujące ciepło i powolne oddawanie niewielkiej energii, wręcz idealnie predysponuje piece kaflowe do tej roli. Jeśli dodamy do tego powietrze dostarczane z zewnątrz oraz precyzyjne elektroniczne sterowanie, to mamy niemal doskonałe ogrzewanie domu niskoenergetycznego czy nawet pasywnego. Nawet pra-ogrzewanie, czyli rzymskie hypocaustum jest w miniaturze w nowoczesnym piecu kaflowym możliwe.
Wh

 

 

 

Kominki w stylu fluo
Niestety, łączenie wyrazistych barw z innymi nie jest sprawą łatwą. Jest tak głównie ze względu na to, że fluorescencyjnych odcieni jest stosunkowo niewiele. I o ile wyglądają one wyśmienicie we własnym towarzystwie, o tyle nie współgrają już tak dobrze z innymi kolorami. Neony w połączeniu ze „zwykłymi” barwami gubią się we wnętrzu, stwarzają w nim wrażenie nieuporządkowania, chaosu i bałaganu. Jednak już w połączeniu z bielą, szarościami czy delikatnymi pastelami uzyskujemy spektakularny efekt świeżego i radosnego pomieszczenia. Dzieje się tak dlatego, że jasne kolory wydobywają z tych neonowych całą intensywność i soczystość. W ten sposób przedmioty o agresywnych barwach zaczynają grać pierwsze skrzypce w jasnych wnętrzach. Mając na uwadze ten fakt, warto wypróbować połączenie neonu i bieli w naszym domu i przyciągnąć w ten sposób uwagę do naszego kominka.
Katarzyna Lipowska


Duch starej fabryki

Mieszkania w stylu industrialnym najczęściej są zorganizowane jako tak zwane wnętrza jednoprzestrzenne. Oznacza to, że tradycyjne pomieszczenia, takie jak kuchnia, łazienka czy sypialnia, nie są wydzielone z całości wnętrza mieszkalnego. Zamiast nich są aneksy, wydzielone niepełnej wysokości ściankami lub jedynie meblami. Powierzchnia ponad 100 metrów kwadratowych daje już możliwość organizacji takiego wnętrza, a przy wysokości pomieszczenia większej niż 4 metry można zbudować charakterystyczną dla lotfów antresolę. We wnętrzu w stylu industrialnym kluczowe jest zachowanie oryginalnych elementów konstrukcyjnych charakterystycznych dla budynków fabrycznych, produkcyjnych czy składowych. Widoczne stalowe lub żelbetowe słupy, belki, kratownice, a nawet pozostałości przemysłowych instalacji są bezcenne. Kolejną cechą jest względna surowość wnętrza, uzyskiwana najczęściej przez pozostawienie nietynkowanych ścian.
Natalia Przesmycka

 

 

 

BEZPIECZNY KOMINEK

Gorące serca
Wkłady piecowe to prawdziwi cieplni siłacze. Wsad 10 kg drewna oznacza wytworzenie 30-32 kW i temperatury wewnątrz paleniska rzędu 1000°C.Przez 10 lat eksploatacji palenisko takie może wytworzyć około 250 000 kW! Dlatego wkłady piecowe wykonane są z wysokiej jakości żeliwa, a wnętrze paleniska wyłożone jest wysokiej jakości (wymiennym) szamotem.To nie jest miejsce do bezmyślnego kręcenia gałkami i przesuwania dźwigienek „tak sobie”. Palenia optymalnego należy się nauczyć lub… oddać się całkowicie w ręce elektroniki sterującej, jaka coraz częściej do pieców kaflowych trafia.
Wh

 

Z ŻYCIA BRANŻY

Płomień Roku 2012, Iskra Roku 2012
Polskie firmy w roku 2012 rządziły nie tylko na polskim rynku, ale coraz śmielej wchodzą na rynki innych krajów. Zmienione kategorie za rok 2012 to próba dopasowania naszych nagród do aktualnej sytuacji na rynku.
Postanowiliśmy zwrócić uwagę głównie na produkty, które są w Polsce oferowane i na firmy, które tutaj działają, a tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ewidentnie wyróżniającym się produktem czy producentem nominować mniej znane na naszym rynku produkty i firmy z Europy. Może dzięki naszym nominacjom ktoś zwróci na nie uwagę w Polsce. Jednak nowe spojrzenie oznacza też koniec z wyodrębnianiem większych firm polskich i krajowych producentów. Teraz tak jak na rynku walczą o tego samego klienta, tak i u nas startują one we wspólnej dla wszystkich kategorii
Redakcja



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama