Kominki.org   >   Kominki  >   Gazowe, elektryczne i biokominki  >   Biokominek a bezpieczeństwo

Gazowe, elektryczne i biokominki

Biokominek a bezpieczeństwoartykuł

drukuj

Polskie biokominki

płyn grzewczy do biokominków

In Fire

wolno stojący biokominek w kształcie walca

Planika

nowoczesny, wolno stojący biokominek o geometrycznych kształtach z białą lub przyciemnianą szybą

Infire

paliwo fanola do biokominków

Planika

Kratki

1. NIE DOLEWAJ PALIWA GDY W BIOKOMINKU PALI SIĘ OGIEŃ!

Jest to surowo zabronione, ponieważ Bioetanol z uwagi na szybki moment zapłonu, po zetknięciu się z gorącym paleniskiem może wybuchnąć doprowadzając do pożaru i groźnego uszczerbku na zdrowiu. Biopaliwo można zatem uzupełniać TYLKO wtedy, gdy palenisko jest zimne i całkowicie ostygnięte.

 

2. SPRAWDŹ CZY TWOJA WENTYLACJA GRAWITACYJNA JEST SPRAWNA!

Wentylacja grawitacyjna to wentylacja, która zgodnie z normami budowlanymi znajduje się we wszystkich obiektach budowlanych. Jest ona wystarczająca w przypadku biokominka jeżeli jest sprawna, gdyż produkty spalania bioetanolu to para wodna i dwutlenek węgla (w ilościach występujących w wydychanym powietrzu przez jednego człowieka).

 

3. ZACHOWAJ BEZPIECZNĄ ODLEGŁOŚĆ!

Od sufitu: Podczas spalania się paliwa w biokominku nie wytwarza się dym, dlatego nie ma ryzyka osmolenia sufitu. Jednak ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać o tym, aby biokominek (chodzi tu szczególnie o biokominki podwieszane) znajdował się w odległości minimum 0,5 metra od sufitu.

Od sprzętu RTV: Aby nie uszkodzić naszego sprzętu RTV biokominek należy umieścić w odległości minimum 0,5 metra od urządzenia. W innym wypadku istnieje możliwość uszkodzenia sprzętu przez gorące powietrze.

 

4.UMIEŚĆ W MIEJSCU NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI I ZWIERZĄT!

Należy zadbać także o bezpieczeństwo naszych najbliższych. Biokominek to urządzenie, które nagrzewa się do wysokich temperatur dlatego ważne jest, aby dzieci i czworonogi nie miały bezpośredniego dostępu do gorącego urządzenia.

 

5. ZAPALAJ I GAŚ BIOKOMINEK ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ OBSŁUGI!

Sposób gaszenia biokominka zależy od modelu, który posiadamy. Gaszenie może odbywać się na przykład za pomocą specjalnego przyrządu dołączonego do biokominka, za pomocą zasuwy, czy też pilota. Jednak zawsze należy to robić zgodnie z instrukcją obsługi załączoną do produktu. W przypadku zapalania warto upewnić się czy w palenisku nie pozostało paliwo, ponieważ w niektórych przypadkach zgromadzone opary alkoholu mogą zapalić się podczas ponownego odpalenia biokominka.

 

6. NIE PRZECHYLAJ BIOKOMINKA!

Biokominek powinien zostać umieszczony na stabilnym podłożu. Nie należy go także przechylać, bo może nastąpić wyciek paliwa, a tym samym pożar. Co prawda niektóre modele biokominków są wyposażone w system zabezpieczający przed wyciekiem, cofaniem się paliwa czy też dotarciem ognia do zbiornika, ale jest to cecha niektórych z nich, należy więc być ostrożnym w obsłudze tego typu urządzeń.

Katarzyna Lipowska 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (2)
Severyn    |    22-09-2017 09:17:36
Biokominek w gruncie rzeczy jest to bardzo fajna rzecz, tylko wymaga wyjątkowo dużej ostrożności. A tak swoją drogą nie zalecam nalewania z baniek 5 litrowych jest to bardzo niebezpieczne. Osobiście zrobiłem ten błąd i teraz nawet jak kupuję paliwo lux fire w większych opakowaniach to i tak je przelewam w mniejsze pojemniki i dopiero nalewam.
Severyn    |    22-09-2017 09:16:56
Biokominek w gruncie rzeczy jest to bardzo fajna rzecz, tylko wymaga wyjątkowo dużej ostrożności. A tak swoją drogą nie zalecam nalewania z baniek 5 litrowych jest to bardzo niebezpieczne. Osobiście zrobiłem ten błąd i teraz nawet jak kupuję paliwo lux fire w większych opakowaniach to i tak je przelewam w mniejsze pojemniki i dopiero nalewam.

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.