Kominki.org   >   "Świat Kominków"  >   Opisy numerów  >   Świat Kominków nr 3/2020

Opisy numerów

Świat Kominków nr 3/2020zapowiedź

28-10-2020
drukuj

KOMINKI, PIECE, PIECYKI...

 

 

Rezydencje gwiazd 

Lubimy podglądać gwiazdy. Aktorzy, muzycy z pierwszych stron gazet – interesuje nas nie tylko, co robią zawodowo, ale też co jedzą na śniadanie, jak dbają o sprawność fizyczną, gdzie wypoczywają i, oczywiście, jak mieszkają. Wiele znanych osób stara się zachować prywatność i nie zawsze możemy zajrzeć do ich rezydencji. Na szczęście niektóre z nich są bardziej otwarte. Luksusowe domy gwiazd są nie tylko przestronne, ale i ekskluzywnie wyposażone. Ogień zarówno w formie kominka, jak i paleniska w ogrodzie jest tam koniecznym dopełnieniem aranżacji.
 
Aldona Mazurkiewicz
 

 

 

ABC KOMINKA

 

Jak zbudować piękny kominek – architekt radzi 
Niegdyś kominki wielokrotnie pełniły funkcję ogrzewania. Obecnie coraz rzadziej są koniecznością, a częściej przyjemnością. Piękny kominek zawsze powinien pasować do wnętrza, być funkcjonalny i przyjazny dla środowiska. Styl domu powinien być spójny z wyborem rodzaju urządzenia kominkowego. Wydaje się to być oczywistością, jednak bardzo często trudno jest wyobrazić sobie wnętrza na etapie projektu budowlanego. Warto skorzystać z usług architektów i projektantów wnętrz oraz porad fachowców z branży kominkowej, jeszcze zanim do realizacji dojdzie.
 
Natalia Przesmycka 
 
 
 
 
 
 
Kominek. Ale jaki?
To oczywiste, że w każdym domu, a w miarę możliwości i mieszkaniu, powinien być kominek! Jeśli to tylko możliwe, do ogrzewania odtwarzalnym paliwem – dla dobra środowiska. Jako „awaryjne” źródło ciepła, gdy z jakiegoś powodu zawiodą inne wyrafinowane technicznie rozwiązania. I finalnie, może to jest najważniejszy powód, dla  zwykłej przyjemności. Przecież spędzanie czasu przy ogniu jest bezcenne. Pozostaje pytanie: przy jakim ogniu?
 
Witold Hawajski
 
 
 
 
 
Wizje ognia – tendencje
Od chwili pojawienia się szkła witroceramicznego czas dla kominków przyspieszył. Nawet nie minęło pół wieku, a kominki – niezmienne od stuleci – przeżyły prawdziwą rewolucję i rozkwit. W ciągu lat zmieniały się propozycje i preferowane kształty. Paleniska na drewno są coraz mniejsze i płytsze. Z kolei paleniska piecowe dostępne są w coraz szerszym wachlarzu przeszkleń – już nie tylko mała szybka, ale i przeszklenia vis-à-vis czy narożne też są możliwe. Z kolei w paleniskach gazowych poza typowymi formatami znajdziemy duży wybór panoramicznych czy kilkustronnie przeszklonych pokaźnych rozmiarów palenisk.
 
Alodna Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
Kominek i jego szaty
Palenisko wymaga oprawy i to ona w dużej mierze determinuje finalny efekt i stanowi podkreślenie kominkowego ognia. Wybór konkretnego materiału powinien być spójny z charakterem i stylem wnętrza. Co więcej, powinien się komponować z innymi elementami wnętrza. Asortyment dostępnych materiałów jest niezwykle bogaty. Tradycyjne – jak kafle, albo nowoczesne – jak spieki. Surowe – jak beton, lub klimatyczny – jak cegła. Tych kilka skrajnych propozycji pokazuje, że wybór nie jest łatwy.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
Gotujemy na drewnie
Urządzenia kuchenne na drewno wracają do łask. W zasadzie jest to powrót z... zaświatów, ponieważ przez ostatnich kilkadziesiąt lat nie drewno, ale węgiel królował w polskich kuchniach.  Powrót do domowego gotowania oraz pieczenia już nie tylko słodkich wypieków, ale i własnego chleba czy pizzy sprawił, że rośnie zainteresowanie gotowaniem na drewnie, które wydobywa smak – jak mówią znawcy – nie dający się powtórzyć na kuchenkach gazowych czy elektrycznych.  
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
Ogień w ogrodzie
Globalizacja i podróże sprawiają, że adaptujemy zwyczaje z innych rejonów świata. Dlatego naśladując Włochów i Hiszpanów coraz chętniej w okresie wiosennym i letnim przenosimy swoje życie towarzyskie z salonu do ogrodu lub na taras. Czas lockdownu, zdalnej pracy i wielu dodatkowych dni w domu przyspieszył pewne tendencje. Okazało się też, że popularny grill to nie jedyna możliwa forma ognia w ogrodzie. Ogrodowe kominki, ogniska, biokominki i ogrzewacze gazowe, a dla bardziej wymagających piece chlebowe, wędzarki lub bogato wyposażone kuchnie letnie dopiero wyczerpują pełen wachlarz możliwości.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
TO CO NAS OGRZEWA: TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIA
 
Ogień inteligentny 
Nowoczesne kominki na gaz czy bioetanol mogą same się obsługiwać w zakresie podawania paliwa. Również regulacja procesu spalania w tych urządzeniach nawet fabrycznie odbywa się zdalnie. Niektórzy powiedzą zatem, że opalany drewnem kominek jest archaiczny i „mało inteligentny”, ale po pierwszej awarii elektroniki lub wyłączeniu prądu zmienią zdanie… Prymitywny bowiem z pozoru kominek opalany drewnem to spryciarz („smart”), który nie potrzebuje wiele poza sezonowanym drewnem i dobrym kominem, a oferuje bezpieczeństwo i przyjemność, jakiej nie da żadna elektroniczna inteligencja.
 
Witold Hawajski 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tekst pochodzi z magazynu "Świat Kominków" (3/2020)  Pobierz tutaj
 
Przeglądaj bezpłatnie w Internecie - tutaj
 

Podziel się

About issues

Świat Kominków 3/2021 - zoom on the topic

"Świat Kominków" (The World of Fireplaces) is polish magazine about the culture of domesticated fire. Focus especially on the new trends in design of fireplaces and stoves and on the latest technological achievements in this area. Promote aesthetic, effective and safe solutions as well. Look at the latest edition of magazine.

W numerze

Świat Kominków nr 3/2021

W numerze 3/2021 magazynu "Świat Kominków" poznamy tendencje w kominkach modułowych i piecykach na drewno. Znajdziemy materiał na temat kominków z pomysłem. Poczytamy też o kominkach gazowych, płomiennych meblach, grillach i ogrzewaczach ogrodowych. W tym numerze dowiemy się też ile kosztuje kominek i dostrzeżemy urok polskich kafli. Polecamy nowy dział: Ogrzewaj dom drewnem i pelletami.

Świat Kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: