Kominki.org   >   "Świat Kominków"  >   Opisy numerów  >   Świat Kominków nr 3/2020

Opisy numerów

Świat Kominków nr 3/2020zapowiedź

28-10-2020
drukuj

KOMINKI, PIECE, PIECYKI...

 

 

Rezydencje gwiazd 

Lubimy podglądać gwiazdy. Aktorzy, muzycy z pierwszych stron gazet – interesuje nas nie tylko, co robią zawodowo, ale też co jedzą na śniadanie, jak dbają o sprawność fizyczną, gdzie wypoczywają i, oczywiście, jak mieszkają. Wiele znanych osób stara się zachować prywatność i nie zawsze możemy zajrzeć do ich rezydencji. Na szczęście niektóre z nich są bardziej otwarte. Luksusowe domy gwiazd są nie tylko przestronne, ale i ekskluzywnie wyposażone. Ogień zarówno w formie kominka, jak i paleniska w ogrodzie jest tam koniecznym dopełnieniem aranżacji.
 
Aldona Mazurkiewicz
 

 

 

ABC KOMINKA

 

Jak zbudować piękny kominek – architekt radzi 
Niegdyś kominki wielokrotnie pełniły funkcję ogrzewania. Obecnie coraz rzadziej są koniecznością, a częściej przyjemnością. Piękny kominek zawsze powinien pasować do wnętrza, być funkcjonalny i przyjazny dla środowiska. Styl domu powinien być spójny z wyborem rodzaju urządzenia kominkowego. Wydaje się to być oczywistością, jednak bardzo często trudno jest wyobrazić sobie wnętrza na etapie projektu budowlanego. Warto skorzystać z usług architektów i projektantów wnętrz oraz porad fachowców z branży kominkowej, jeszcze zanim do realizacji dojdzie.
 
Natalia Przesmycka 
 
 
 
 
 
 
Kominek. Ale jaki?
To oczywiste, że w każdym domu, a w miarę możliwości i mieszkaniu, powinien być kominek! Jeśli to tylko możliwe, do ogrzewania odtwarzalnym paliwem – dla dobra środowiska. Jako „awaryjne” źródło ciepła, gdy z jakiegoś powodu zawiodą inne wyrafinowane technicznie rozwiązania. I finalnie, może to jest najważniejszy powód, dla  zwykłej przyjemności. Przecież spędzanie czasu przy ogniu jest bezcenne. Pozostaje pytanie: przy jakim ogniu?
 
Witold Hawajski
 
 
 
 
 
Wizje ognia – tendencje
Od chwili pojawienia się szkła witroceramicznego czas dla kominków przyspieszył. Nawet nie minęło pół wieku, a kominki – niezmienne od stuleci – przeżyły prawdziwą rewolucję i rozkwit. W ciągu lat zmieniały się propozycje i preferowane kształty. Paleniska na drewno są coraz mniejsze i płytsze. Z kolei paleniska piecowe dostępne są w coraz szerszym wachlarzu przeszkleń – już nie tylko mała szybka, ale i przeszklenia vis-à-vis czy narożne też są możliwe. Z kolei w paleniskach gazowych poza typowymi formatami znajdziemy duży wybór panoramicznych czy kilkustronnie przeszklonych pokaźnych rozmiarów palenisk.
 
Alodna Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
Kominek i jego szaty
Palenisko wymaga oprawy i to ona w dużej mierze determinuje finalny efekt i stanowi podkreślenie kominkowego ognia. Wybór konkretnego materiału powinien być spójny z charakterem i stylem wnętrza. Co więcej, powinien się komponować z innymi elementami wnętrza. Asortyment dostępnych materiałów jest niezwykle bogaty. Tradycyjne – jak kafle, albo nowoczesne – jak spieki. Surowe – jak beton, lub klimatyczny – jak cegła. Tych kilka skrajnych propozycji pokazuje, że wybór nie jest łatwy.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
Gotujemy na drewnie
Urządzenia kuchenne na drewno wracają do łask. W zasadzie jest to powrót z... zaświatów, ponieważ przez ostatnich kilkadziesiąt lat nie drewno, ale węgiel królował w polskich kuchniach.  Powrót do domowego gotowania oraz pieczenia już nie tylko słodkich wypieków, ale i własnego chleba czy pizzy sprawił, że rośnie zainteresowanie gotowaniem na drewnie, które wydobywa smak – jak mówią znawcy – nie dający się powtórzyć na kuchenkach gazowych czy elektrycznych.  
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
Ogień w ogrodzie
Globalizacja i podróże sprawiają, że adaptujemy zwyczaje z innych rejonów świata. Dlatego naśladując Włochów i Hiszpanów coraz chętniej w okresie wiosennym i letnim przenosimy swoje życie towarzyskie z salonu do ogrodu lub na taras. Czas lockdownu, zdalnej pracy i wielu dodatkowych dni w domu przyspieszył pewne tendencje. Okazało się też, że popularny grill to nie jedyna możliwa forma ognia w ogrodzie. Ogrodowe kominki, ogniska, biokominki i ogrzewacze gazowe, a dla bardziej wymagających piece chlebowe, wędzarki lub bogato wyposażone kuchnie letnie dopiero wyczerpują pełen wachlarz możliwości.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
TO CO NAS OGRZEWA: TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIA
 
Ogień inteligentny 
Nowoczesne kominki na gaz czy bioetanol mogą same się obsługiwać w zakresie podawania paliwa. Również regulacja procesu spalania w tych urządzeniach nawet fabrycznie odbywa się zdalnie. Niektórzy powiedzą zatem, że opalany drewnem kominek jest archaiczny i „mało inteligentny”, ale po pierwszej awarii elektroniki lub wyłączeniu prądu zmienią zdanie… Prymitywny bowiem z pozoru kominek opalany drewnem to spryciarz („smart”), który nie potrzebuje wiele poza sezonowanym drewnem i dobrym kominem, a oferuje bezpieczeństwo i przyjemność, jakiej nie da żadna elektroniczna inteligencja.
 
Witold Hawajski 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tekst pochodzi z magazynu "Świat Kominków" (3/2020)  Pobierz tutaj
 
Przeglądaj bezpłatnie w Internecie - tutaj
 

Podziel się

W numerze

Świat Kominków nr 1/2021nowość

W kolejnym numerze 1/2021 magazynu "Świat Kominków" dostrzeżemy różnorodność kominkowego ognia w apartamentach i mieszkaniach, domach podmiejskich oraz w mieście i na wsi. Znajdziemy materiał na temat ceramicznych trendów oraz tendencji w biokominkach, kominkach elektrycznych oraz tych opalanych drewnem. Poznamy laureatów nagrody Ofenflamme. A co najważniejsze dowiemy się jakie firmy, produkty, wydarzenia i realizacje zostały nominowane do nagrody Płomień Roku 2020.

Świat Kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: