Kominki.org   >   "Świat Kominków"  >   Opisy numerów  >   Świat Kominków nr 1/2019

Opisy numerów

Świat Kominków nr 1/2019nowość

drukuj
INSPIRACJE 
 
 
Grill na wiosnę 
Sezon grillowy tuż, tuż. Trzeba sprawdzić, jak nasz sprzęt przetrwał zimę i czy na pewno zadziała, gdy będziemy chcieli z grillowaniem wystartować. Jeżeli grilla jeszcze nie mamy albo potrzebujemy nowego, wtedy przegląd też nas czeka, tyle że grillowej oferty rynkowej. W sklepach modeli coraz więcej: małych, dużych, mobilnych, stacjonarnych, otwartych, zamkniętych, metalowych, prefabrykowanych, zasilanych gazem, drewnem, elektrycznych itd. A może lepiej grill wybudować, samemu albo zlecić to specjalistom? Co wybrać? Najlepiej coś skrojonego na miarę naszych aspiracji, oczekiwań, potrzeb i możliwości.
 
Elżbieta Amborska
 
 
 
 
 
 
Powrót ogniska
Wśród wielu dostępnych modeli ognisk można znaleźć taką formę, która wpisze się w charakter aranżacji ogrodu i będzie spójna z innymi wykorzystanymi elementami. W zależności od preferencji, mogą to być konstrukcje blisko ziemi albo umieszczone na podestach, podstawach czy innych konstrukcjach. Wykonane ze stali malowanej proszkowo czy też – przechodzącej renesans wśród ogrodowych propozycji – z rdzawego, postarzanego metalu, a może wzbogacone o półki na drewno, akcesoria czy o ognistą obręcz przydatną do przygotowywania ciepłych potraw? Wybór jest już całkiem spory. Zatem rozpocznijmy sezon z ogniem w ogrodzie, tym najbardziej pierwotnym, pięknym i romantycznym.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
Podwójna przyjemność 
Dwustronny kominek dzięki licznym rozwiązaniom palenisk, paliw i przyłączy to nie zwyczajny kominek, ale kominek dający  wielkie możliwości aranżacji i dopasowania do potrzeb. Jeden z angielskich żartów nazywa   bliźniaki ”double trouble”,  podwójny problem. Kłopot może mieć amator dwustronnego kominka np. z wyborem modelu wkładu  bo jest ich tak wiele. Jest to jednak, nawet z pomocą Świata Kominków problem do pokonania, a w przypadku bliźniaczego, dwustronnego kominka możemy mówić zdecydowanie o „double pleasure”, podwójnej przyjemności płynącej z jednego ognia.
 
Witold Hawajski
 
 
 
 
 
 
Piecyki w stylu vintage i retro
Piecyki w stylu vintage i retro czerpią inspirację z przeszłości. Są pewnego rodzaju hybrydą, gdyż stawiają na połączenie akcentów modnych w przeszłości z nowoczesnością. Świetnie wpasowują się w różne wnętrza i są modnym dodatkiem aranżacji pomieszczenia. Mają wiele zalet. Są łatwe w montażu, a dzięki niewielkim gabarytom zajmują mało miejsca i można je umieścić niemal wszędzie, a z pewnością nadadzą wnętrzu zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym klasy oraz oryginalności.
 
Magdalena Balicka
 
 
 
 
 
 
Bliżej natury
Żyjemy w ciekawych czasach. Z jednej strony, do masowej produkcji weszły meble z plastiku, z drugiej – obserwujemy jednak powrót do materiałów naturalnych. Chętniej niż jeszcze kilka lat temu korzystamy z materiałów znanych od wielu lat, a nawet wieków, takich jak glina, drewno czy cegła. Przy ich wykorzystaniu wprowadzamy trochę natury do współczesnych wnętrz. Pomieszczenia z ich wykorzystaniem są przyjazne, a kominki i piece... Cóż, przekonajcie się sami.
 
Aldona Mazurkiewicz
 
 
 
 
 
 
 
Urok gazowych kominków 
Kominek gazowy może dzisiaj przyjąć każdą znaną z kominków „na drewno” postać, taka jest różnorodność gazowych palenisk. Kominek rustykalny czy klasyczny oraz wszelkie pośrednie formy i każdy styl wchodzą w grę. Jednak główne atuty gazu ujawniają się, tam gdzie kończą się możliwości drewna, w paleniskach ekstremalnie szerokich. Na specjalne zamówienie będzie nawet 4-metrowe! A wszystkie z fasadami płaskimi, narożnymi, otwartymi na 3 strony w kształcie litery „C”  lub „U” a nawet 4-stronne paleniska „wyspowe”. Dobry projektant jest w stanie  dysponując tak szerokim asortymentem palenisk gazowych wyczarować wspaniały kominek. 
 
Witold Hawajski
 
 
 
 
 
 
Rüegg Photo Award 2018 – konkurs
Atrakcyjna, nietypowa i pasująca do stylu pomieszczenia zabudowa kominkowa jest nie tylko gorącym sercem domu, ale także oryginalną, przyciągającą wzrok ozdobą wnętrza.
W poszukiwaniu inspiracji kominkowych warto zapoznać się z pracami jedenastu laureatów konkursu fotograficznego Rüegg Photo Award 2018, którzy mieli za zadanie zaprezentować paleniska szwajcarskiej marki Rüegg w interesującej zabudowie. W konkursie mogły brać udział firmy należące do programu Rüegg Studio z całej Europy. 
 
Magdalena Balicka
 
 
 
 
 
 
PRZYJAZNY KOMINEK: TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIA
 
 
Kominowe rewolucje 
Czas komina budowanego tradycyjnymi metodami z cegły dobiegł końca. Obecnie popularne są kominy specjalizowane, ceramiczne i stalowe. Już nie chodzi o „jakiś” komin, ale system kominowy precyzyjnie dobrany do współpracy z paleniskiem oraz pasujący do architektury domu lub wnętrza. Komin wyszedł z cienia i obecnie stał się jednym z istotnych elementów. Osłonowa rura stalowych kominów systemowych i elementy przyłączeniowe mogą być teraz pomalowane na dowolny kolor. Gdy do tego dodamy niezwykle estetyczne modulatory ciągu to okazuje się, że komin wcale taki niezmienny od wieków szary i nudny nie jest. 
 
Witold Hawajski
 
 
 
 
 
 
 
Hybryda w salonie
Producenci kominkowej branży przygotowali rozwiązanie paleniska dla niezdecydowanych, paleniska dwupaliwowe, w których można palić drewnem albo peletem. Pelety sprawdzają się doskonale gdy priorytetem jest ogrzewanie a mamy problem z obsługą kominka bo jesteśmy w pracy albo zwyczajnie...nie mamy chęci. W czasach gdy wszystko jest”online”, piecyk na pelety też może być obsługiwany nie tylko z fotela ale z drugiego końca świata. Jednak gdy mamy czas w weekend lub gdy przychodzą przyjaciele niczym pierwotni ludzie rozpalamy polana… Ba, niektóre modele są w stanie (z pomocą elektroniki) samodzielnie przejść z jednego paliwa na drugie!
 
Witold Hawajski
 
 
 
 
 

Podziel się

W numerze

Świat Kominków nr 3/2020zapowiedź

W kolejnym numerze 3/2020 magazynu "Świat Kominków" dostrzeżemy różnorodność kominkowego ognia w artykule "Kominek. Ale jaki?". Znajdziemy materiał na temat tendencji w wizji ognia oraz materiałów do wykończenia kominka. Poczytamy też o ogniu w luksusowych rezydencjach gwiazd. Szczególnie polecamy felieton naszego redaktora naczelnego "Ciepłe myśli o kominku".

Świat Kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: