Kominki.org   >   "Świat Kominków"  >   Opisy numerów  >   Świat Kominków nr 53

Opisy numerów

Świat Kominków nr 53

drukuj

INSPIRACJE

 

 

Gazowa klasa średnia

 

Nie można zaprzeczyć, że możliwości gazowych palenisk zachwycają. Te w rozmiarze uniwersalnym łączą dwa światy – tradycję w kwestii upodobań do klasycznych proporcji z mocą coraz bardziej powszechnej i pożądanej w naszym życiu automatyzacji. Czyste, łatwe w obsłudze, dostarczają nam wizji płomieni i ciepła nie „pożerając” naszego cennego czasu. Przy tym coraz szerszy asortyment na rynku i pozytywna atmosfera wokół gazu sprawiają, że przeciętnych rozmiarów kominek gazowy jest w zasięgu szerokiej grupy inwestorów.

 

Aldona Mazurkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

Piecyk plus...

 

Producenci piecyków od dawna sięgali po pomoc designerów. Dopracowane wzorniczo urządzenia sprzedawały się doskonale, więc od kilku lat czołowi wytwórcy zaczęli korzystać z pomocy projektantów zajmujących się nie tylko wzornictwem przemysłowym, ale i wnętrzami… Takie kompleksowe spojrzenie zaowocowało zmianami formy i dodaniem elementów, które sprawiły, że piecyki stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. To już nie piecyk-grzejnik i nie piecyk kolorem dopasowany do ścian, ale rozbudowany o półki, ławy i wnęki „mebel grzewczy”.

 

Aldona Mazurkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

Biokominek - sposób na ogień

 

Tradycyjny kominek wymaga spełnienia szeregu wymagań technicznych i budowlanych, dotyczących m.in. jego lokalizacji i usytuowania, wentylacji pomieszczenia, w którym się znajduje, prawidłowego odprowadzania spalin. A co z osobami, które mieszkają w bloku, nie dysponują pomieszczeniem o wystarczającej kubaturze, nie mają w mieszkaniu oddzielnego przewodu kominowego, a które marzą o nastrojowych płomieniach, o leniwych, romantycznych wieczorach spędzanych przy kominku? Dla nich doskonałą alternatywą jest biokominek.

 

Dariusz Barylski

 

 

 

 

 

 

 

Przepis na kominek

 

Kolorowe magazyny i strony internetowe pełne są studyjnych zdjęć wnętrz i aranżacji, nad którymi pracował sztab stylistów. Moja propozycja jest inna. Wybierzmy się wspólnie do polskich domów. Domów, w których mieszkają ludzie tacy jak my. W nich poszukajmy inspiracji i weny. Prezentowane przeze mnie kominki i piece zostały zgłoszone do nagrody Płomień Roku za 2016 rok w kategorii Mała Firma – Realizacja Roku. Są to rzeczywiste realizacje, które w tym okresie powstały w naszym kraju. Pokazują różne upodobania, bogaty repertuar materiałów wykończeniowych i różnorodne typy urządzeń, na jakie zdecydowali się inwestorzy.

 

Aldona Mazurkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

Ofenflamme 2017 – nagroda za design

 

Podczas międzynarodowych targów ISH 2017 we Frankfurcie przyznane zostały po raz trzeci nagrody Ofenflamme (z niem. Płomień pieca). Nagroda została zainicjowana przez niemieckie czasopismo Kamine & Kachelöfen, organizację ZVSHK (Centralne Zrzeszenie Instalatorów Sanitarnych, Grzewczych i Klimatyzacyjnych) oraz VEUKO (Europejskie Zrzeszenie Organizacji Zduńskich). Każdy piec i kominek jest unikalny, zaprojektowany i zbudowany mistrzowską ręką – sercem i duszą. Ponad 170 takich indywidualnie wykonanych urządzeń zostało zgłoszonych do edycji konkursu wzorniczego Ofenflamme 2017. Nagrodzonych zostało pięciu wykonawców, ale jury zgodziło się co do jednego: Wszyscy są zwycięzcami!

 

Oprac. na podstawie Kamine&Kachelofen 

 

 

 

Ognista firma

 

Zakład z Melle, koło Osnabrueck zarejestrowany jako Spartherm GmbH w 1986 roku w pierwszym roku działalności wyprodukowal 600 sztuk kominkowych wkładów. Obecnie Spartherm Feuerungstechnik GmbH zatrudnia ponad 700 osób i produkuje ponad 50 tysięcy wysokiej klasy urządzeń rocznie. SPARTHERM, w ciagu 30 lat z małego zakładu ślusarskiego przemienił się w duże międzynarodowe przedsiębiorstwo. Niezmienne jest od samego początku rodzinne prowadzenie firmy, pod bacznym okiem założyciela Gerrharda Manfreda Rokossa oraz śmiałe i pełne klasy wyznaczanie kierunków rozwoju branży. Tworzone z miłoscią wspaniałe produkty i wielkie serce. Tak myślą, pracują i działają mistrzowie... taki jest Spartherm.

 

Witold Hawajski

 

 

 

 

 

 

BEZPIECZNY KOMINEK

 

 

Nowy stary kominek

 

Trudno uwierzyć ale wiele kominków w polskich domach ma już swoje lata. Gdy spojrzałem ostatnio na metryczkę mojego prywatnego kominka to okazało się, że ma on „dopiero”... 16 lat. To już 16 lat! Zmieniłem w tym czasie wiele telefonów a wiele sieci już nie istnieje. Zmieniłem kilka komputerów, telewizorów i samochodów , chociaz nie lubię zmieniać tego co jest dobre. Moi synowie z przedszkolaków stali się studentami. Ja też o 16 lat postarzałem się....Stary kominkowiec w starym kominku pali, czy nie pora najwyższa na kominkowe zmiany? Najtrudniej zmieniac u siebie więc zaczne od kilku podpowiedzi dla innych posiadaczy kominków „z wkładem” i piecyków...

 

Witold Hawajski

 

 

 

 

 

Kotłownia w salonie

 

Niby piecyk na pelety to też kominek, a jednak gdy bliżej spojrzymy, to zrozumiemy, że nie jest przypadkiem, iż „to” wymyślił konstruktor lotniczy. Piecyk na pelety z wymiennikiem wodnym to właściwie miniaturowa kotłownia… Zwykle produkuje ona 12, 20, 30 kW energii. To absolutnie wystarcza do ogrzewania współczesnych domów. Często wytwarzana równolegle jest też ciepła woda użytkowa. Zasobnik na 20–40 kg granulatu pozwala na autonomię minimum jednodniową, ale zwykle wystarcza na kilka dni. Z punktu widzenia użytkownika wnoszenie do salonu i wrzucanie do zasobnika ładnie zapakowanego i poręcznego woreczka granulatu o wadze 15 kg to zupełnie inny komfort, niż przerzucanie polan drewna.

 

Witold Hawajski

Podziel się

About issues

Świat Kominków 3/2021 - zoom on the topic

"Świat Kominków" (The World of Fireplaces) is polish magazine about the culture of domesticated fire. Focus especially on the new trends in design of fireplaces and stoves and on the latest technological achievements in this area. Promote aesthetic, effective and safe solutions as well. Look at the latest edition of magazine.

W numerze

Świat Kominków 3/2021

W numerze 3/2021 magazynu "Świat Kominków" poznamy tendencje w kominkach modułowych i piecykach na drewno. Znajdziemy materiał na temat kominków z pomysłem. Poczytamy też o kominkach gazowych, płomiennych meblach, grillach i ogrzewaczach ogrodowych. W tym numerze dowiemy się też ile kosztuje kominek i dostrzeżemy urok polskich kafli. Polecamy nowy dział: Ogrzewaj dom drewnem i pelletami.

Świat Kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: