Kominki.org   >   "Świat Kominków"  >   Opisy numerów  >   Świat Kominków nr 34

Opisy numerów

Świat Kominków nr 34

02-01-2013
drukuj

 

INSPIRACJE
Orient na zimę

Wschód, ten bliższy i dalszy, od stuleci zachwyca i fascynuje Europejczyków. Baśniowy przepych, bogactwo zdobnictwa lub wyważona skromna estetyka Japonii, wynikające z różnic kulturowych i religijnych, są dla reszty świata wybitnie intrygujące i pociągające. Architekturę wschodu cechuje ogromna spójność: te same rozwiązania konstrukcyjne czy elementy zdobnicze pojawiają się w różnej skali, na różnych elementach. Charakterystyczne łuki ostre, półkoliste, "ośli grzbiet", zgeometryzowane kamienne ornamenty roślinne i mozaiki, pojawiają się w pałacach, meczetach, na zewnątrz i wewnątrz, oraz w formie kominków.
Natalia Przesmycka

 


 

 

 

Rewolucja francuska
Po trwającym jakiś czas załamaniu, które mogło zmylić niezorientowanych, kominkowe firmy z Francji znowu mają się nieźle. Wprowadzony kilka lat temu we Francji system wspomagania ekologicznych rozwiązań ogrzewania objął również kominki sprzedawane i montowane w wyspecjalizowanych firmach. Wielkie europejskie doświadczenie i wieloletnia znajomość polskiego rynku oraz współczesna technika i wzornictwo – to wszystko sprawia, że oferta firm z Francji może być również obecnie atrakcyjna dla polskiego amatora kominka.
Wh

 

 

 

 


Włoska robota
Niezależnie od tego czy chcemy palić drewnem, peletami, gazem czy nawet bio-paliwem z pewnością w aktualnych ofertach firm włoskich coś ciekawego znajdziemy. Włosi muszą się z tym liczyć, że wyznaczając tendencje, będąc twórcami ciekawych rozwiązań zawsze będą na naśladownictwo narażeni. Oczywiście mogą przestać tworzyć rzeczy praktyczne i ładne, tylko wtedy pewnie straciliby swoją tożsamość. Bo praktyczne piękno, estetyka codzienna, tworzenie ,,dla ludzi” to włoska specjalność - włoska robota widoczna również w kominkach.
Wh

 


 

 

Gazowe wizje
Można powiedzieć, że wśród kominków te na gaz są synonimem naszych czasów. Zapewniają komfort i wygodę przy banalnie prostej obsłudze. Wyposażone zazwyczaj w pilota zdalnego sterowania umożliwiają włączenie i wyłączenie przy użyciu jednego przycisku. Pilot pozwala także na regulację intensywności płomienia, co pozwala dostosować jego wielkość, a co za tym idzie i moc urządzenia do indywidualnych potrzeb.
Aldona Mazurkiewicz

 

 


 

Gorąca sztuka
Obraz nad kominkiem nie musi przedstawiać tradycyjnych wiejskich widoków i być staromodny, oprawiony w ciężkie ramy. Na przestrzeni wieków połączenie obrazu i kominka uległo znacznej przemianie. Zmieniły się formy zarówno kominów, jak i malowideł, przez co stały się one bardziej dynamiczne i współczesne. Dzięki zawieszeniu obrazu nad
kominkiem możemy zwrócić uwagę na ścianę, na której się on znajduje. Co ważne, przy doborze odpowiedniego dzieła nie trzeba być wytrawnym znawcą malarstwa, wystarczy wyczucie stylu oraz jasno określone kryteria dotyczące końcowego efektu, jaki chcemy uzyskać.
Katarzyna Lipowska

 

 


 

 

 

PODRÓŻE

Ruskij izraziec 

Samo określenie kafla, które w całej pozostałej części Europy etymologicznie rzecz biorąc pochodzi od niemieckojęzycznego określenia „kachel” i w takiej formie funkcjonuje też do dnia dzisiejszego, w języku naszych wschodnich sąsiadów przyjęło nazwę „izraziec”, pochodzącą od dawnego określenia „obraziec” i „obrazywac”. Słowa te odnoszą się do obróbki, upiększania, dekorowania, ukraszania i stosowano je w szczególności właśnie do ceramicznych elementów zdobniczych, którymi to zdobiono ówczesne cerkwie prawosławne.
Ziemowit Nowakowski

 

 

 

 


Zabytkowe piece i kominki w dobrzyckim pałacu
Wśród rezydencji położonych na terenie Wielkopolski do najciekawszych pod względem architektonicznym i koncepcyjnym należy założenie pałacowo-parkowe w Dobrzycy. Zachowany w bardzo dobrym stanie pałac wraz z dekorującymi go polichromiami, prawie dziesięciohektarowym parkiem i unikalnymi zabudowaniami parkowymi sprawiają, że dobrzycką rezydencję określa się niejednokrotnie mianem „Wielkopolskich Łazienek”. Zawieruchy wojenne, zniszczenie większości archiwaliów oraz inne niesprzyjające wydarzenia sprawiły, że dzieje dobrzyckich pieców i kominków obfitują w liczne niejasności i znaki zapytania.
Andrzej Filipiak

 

 

 

 


               

BEZPIECZNY KOMINEK

Drewutnia, drewnia, drwalnia
W kilku krajach tradycja budowania drewutni została twórczo rozwinięta. Spotykane tam współcześnie drewutnie nawiązują do starych, wypracowanych w tych krajach wzorów. czasem można znaleźć ich równoległe odpowiedniki w innych krajach, ale jeśli pewne wzory wchodzą do codziennego użytkowania, stają się powszechne i dominują w danym kraju, to kojarzyć to trzeba właśnie z wzorami użytkowymi charakterystycznymi dla niego. Szukając inspiracji, przyjrzymy się tradycjom fińskim i amerykańskim, które wyznaczają dwa przeciwstawne podejścia do budowy drewutni.
Lech Kowalewski


 

Podziel się

About issues

Świat Kominków 3/2021 - zoom on the topic

"Świat Kominków" (The World of Fireplaces) is polish magazine about the culture of domesticated fire. Focus especially on the new trends in design of fireplaces and stoves and on the latest technological achievements in this area. Promote aesthetic, effective and safe solutions as well. Look at the latest edition of magazine.

W numerze

Świat Kominków nr 3/2021

W numerze 3/2021 magazynu "Świat Kominków" poznamy tendencje w kominkach modułowych i piecykach na drewno. Znajdziemy materiał na temat kominków z pomysłem. Poczytamy też o kominkach gazowych, płomiennych meblach, grillach i ogrzewaczach ogrodowych. W tym numerze dowiemy się też ile kosztuje kominek i dostrzeżemy urok polskich kafli. Polecamy nowy dział: Ogrzewaj dom drewnem i pelletami.

Świat Kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: