Reklama

XVII Walny Zjazd OSKP, Wrocław (9.VI.2017)

W dniu 9 czerwca odbył się we Wrocławiu XVII zjazd walny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie. Oprócz ustawowego obowiązku związanego z przyjęciem uchwał i udzielenia absolutorium władzom, które przebiegło sprawnie i bez problemu parę wydarzeń zasługuje na podkreślenie.
XVII Walny Zjazd OSKP, Wrocław (9.VI.2017)

W dniu 9 czerwca odbył się we Wrocławiu XVII zjazd walny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie. Oprócz ustawowego obowiązku związanego z przyjęciem uchwał i udzielenia absolutorium władzom, które przebiegło sprawnie i bez problemu parę wydarzeń zasługuje na podkreślenie.

Na początku trochę rzeczy na minus. Przede wszystkim znów nie było wymaganego kworum, aby wprowadzić zmiany w strukturach OSKP i w statucie. Szkoda, gdyż statut wymaga dostosowania do nowych czasów i ma pomagać w działaniach. 

Ale sam statut nie działa - działają ludzie. I tu widać światełko w tunelu. Chyba dlatego, że pojawili się liderzy, których ukształtowała walka o swoje lokalne interesy mające wpływ na całą branżę. Jacek Ręka jest liderem działań o kształt ustawy antysmogowej w Małopolsce. Kraków na razie ma bardzo niekorzystną ustawę i warto pilnować by jej zapisy nie przyjęły się dla całego województwa małopolskiego. Takie zagrożenie ciągle istnieje. W województwie śląskim działa grupa skupiona wokół Mariusza Godzica, a na Dolnym Śląsku próbują zadbać o swoje i branży interesy Jarek i Lidia Kokoszka oraz Piotr Leśko, zaś na Opolszczyźnie Przemysław Madziewicz. Trzeba podkreślić również zaangażowanie Pawła Węgrzyna - obecnego prezesa OSKP. 

Wreszcie też w ramach współpracy OSKP powołała oddziały regionalne, zaczynając realizować zamierzenia ojców założycieli stowarzyszenia, którzy chcieli aby koła członków powstały jak najniżej w regionach, aby działał nie tylko zarząd, ale przede wszystkim członkowie.

Tak więc powołano okręg dolnośląski, a zakładany będzie też w oparciu o Roberta Pulika okręg lubelski (będziemy mu kibicowć i pomagać bo to nasz domowy region ).

Ciekawą dyskusję o roli członków w regionach i ich wewnętrznej organizacji wywołał głos Jacka Ręki, który zaproponował by lokalne struktury OSKP oprzeć lub wzmocnić o istniejące struktury rzemieślnicze, by wykorzystać istniejący tam potencjał, a przede wszytkim środki finansowe. Gorąca dyskusja nie przyniosła gotowego rozwiązania, a sprawa zasługuje na poważne rozważenie.

Zjazd z pewnością określił kierunki działań stowarzyszenia uwzględniając możliwości członków jak i ich potencjały.

Przed zjazdem odbyła się także konferencja na której można było poznać stan realizacji ustaw antysmogowych w tych miejscach, gdzie są przygotowywane. Zebrani poznali sposób działania lobby urzędniczego i ich argumenty, co może wywołać skuteczniejsze działania w innych regionach. 

Dalsze działania potrzebne dla branży będą poruszane podczas Forum w Nałęczowie, które odbędzie się przy okazji Gali wręczenia Płomienia Roku, na które zapraszamy wszystkich producentów, importerów, organizacje oraz osoby zainteresowane 23 czerwca bieżącego roku.

Konferencję zamknęła ciekawa prezentacja Tomasza Rawiaka, w której przedstawił on wyniki badań przeprowadzonych we Francji wskazujących na współzależność jakości drewna i urządzeń. Interesujące szczegóły będą wkrótce dostępne w Kominkach Pro i na portalu kominki.org, gdyż prelegent deklarował przekazanie wyników badań do dalszego wykorzystania.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama