Kominki.org   >   Strefa dla profesjonalistów  >   ABC firmy kominkowej  >   Ustawa Krajobrazowa

ABC firmy kominkowej

Ustawa Krajobrazowanowe obowiązki firm

09-03-2016
drukuj

Ustawa krajobrazowa

Niemal każda firma kominkowa zaznacza w jakiś sposób swoją obecność w przestrzeni publicznej, chociażby wywieszając szyld czy reklamując się przy pomocy umieszczanych na budynkach tablic reklamowych czy billboardów. Dlatego też powinniśmy poznać nowe zasady, jakie wprowadziła tzw. ustawa krajobrazowa. Jest ona próbą uporządkowania przepisów odnośnie tego, jak wygląda otaczająca nas przestrzeń, co jest problemem głównie w większych aglomeracjach.

W przepisach zdefiniowane na nowo zostały pojęcia tablic reklamowych, szyldów i urządzeń reklamowych. Jednocześnie obok uregulowanych dotąd budowli, dodane zostały obiekty niezłączone trwale z ziemią, na których widniały do tej pory reklamy, a które były przedmiotem trudności egzekucyjnych.

Uprawnienia gmin w świetle nowych przepisów:

Ustawa daje prawo gminom uchwalać zasady umieszczania lub zakazu umieszczania reklam na swoim terytorium. Podobnie wygląda kwestia szyldów – w formie uchwały gmina może określić zasady ich sytuowania, wielkość, a nawet ich liczbę na nieruchomości. Oczywiście brak stosowania się do zasad skutkuje dotkliwymi karami, z którymi póki co nie mamy jeszcze do czynienia, bo ustawa obowiązuje od niedawna, a właściciele nieruchomości z reklamami będą mieli 12 miesięcy na dostosowanie się do uchwał rad gmin w tym zakresie. Przy czym jest to o tyle skomplikowane, ponieważ zmianie muszą ulec także warunki zabudowy i plany zagospodarowania przestrzennego, których – notabene – wiele gmin jeszcze nie posiada, a które obecnie będą uwzględniać stan krajobrazu i uchwalone przez sejmiki województwa, wprowadzone w omawianej ustawie, audyty krajobrazowe (możemy się ich spodziewać dopiero za kilka lat). 

....pełen tekst artykułu już wkrótce w nowym numerze KOMINKiPro.

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: