Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Tomasz Nazimek

Tomasz Nazimek

Znajomy miał pożar piwnicy poprzez rurę doprowadzającą powietrze bezpośrednio do paleniska kominka. Rura była pionowo poprowadzona przez strop do piwnicy i tam pod sufitem się kończyła, przez tę rurę wpadł żar na materiały składowane w piwnicy i był pożar, na szczęście tylko w tej piwnicy bo znajomy w porę zareagował. Ponieważ przymierzam się do podobnego rozwiązania mam pytanie czy rzeczywiście to połączenie króćca wkładu z rurą dolotową jest tak niebezpiecznym punktem konstrukcji i jak tego się ewentualnie ustrzec. Nigdzie w internecie nie znalazłem informacji na temat takiego niebezpieczeństwa. Proszę o radę. Andrzej S.

Dzień dobry,

 

Szczerze powiem nie spotkałem się do tej pory z takim przypadkiem, wygląda to na dość duży zbieg okoliczności złego wykonania rury doprowadzającej powietrze jak i fatalnej konstrukcji samego wkładu kominkowego.

 

Przede wszystkim - nie znam powodu dla którego rura doprowadzająca powietrze jest kierowana do piwnicy - ma być wyprowadzona na zewnątrz budynku, by pobierać powietrze z zewnąrz, a nie z innego pomieszczenia. To dość kuriozalne i jest podstawowym błędem.

Przewody te prowadzi się tak, by nie były wykonane "na przestrzał" a posiadały odpowiednie kształtki - czy to kolana czy, zwłaszcza, czerpnie powietrza wyposażone w siatki metalowe (wymyślone po to by zabezpieczać przed większym brudem i przeciw insektom - jako, że przewód ma wychodzić na zewnątrz).

 

No i oczywiście żaden przyzwoitej jakości kominek nie doprowadza powietrza zewnętrznego bezpośrednio do popielnika czy miejsc w kominku gdzie znajduje się bezpośrednio paliwo - nawet nie dlatego, że żar, czy popiół może dostać się do przewodu - ale dlatego że zbyt łatwo takie doprowadenie mogłoby być zatkane przez paliwo/popiół/żar.

 

Przypadek Pana znajomego wydaje mi się dość skrajny - no i jest efektem szeregu błędów. Jestem przekonany że każda ekipa kominkowa jest w stanie wykonać przewód doprowadzający powietrze w sposób w pełni bezpieczny.

 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 

Ł.Darłak

dział  ekspercki

kominki.orgZ galerii kominków

Bezpłatny Świat Kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: