Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Tomasz Nazimek

Tomasz Nazimek

Rura do kozy pojedyncza czy podwójna izolowana? Ponad dachem mam rurę podwójną izolowaną. Pytanie co zastosować wewnętrz. Jakie plusy i minusy tych rozwiązań. Plusy: zakładam, że izolowana rura dwuścienna chorni ścianę przed pękaniem. Pojedyncza natomiast zapewnia lepsze ogrzanie pomieszczenia. Jaka jest różnica w spalaniu, temperaturze spalin na zewnątrz? Jaką rurą powinno się łączyć kozę z kominem ponad dachem (izolowanym). Czy jest tu dowolność? Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

 

Piecyki, tak jak i kominki w Polsce podłącza się zwykle poprzez wykonanie przyłącza w kształcie odwróconej litery L do ceramicznego, murowanego lub stalowego izolowanego komina przyściennego. Podłączenie do komina „na piecu” (a o taki chyba Pan pyta) zwyczajowo stosuje się w krajach Skandynawskich, czy we Francji.  U nas się nie przyjęło, głównie z racji tradycji wykonywania murowanych kominów, ale też trudności wykonawczych (przejście przez dach i często strop) czy problemów z odprowadzeniem wody.

 

W przypadku budowy komina „na piecu” głównie ze względów estetycznych pierwszy odcinek nad piecem jest wykonywany rurą jednościenną (mniejsza średnica rury), z praktycznego punktu widzenia to ma mniejsze znaczenie – rura nie wymaga na tym odcinku izolacji bo zwykle jest w pomieszczeniu odpowiednia temperatura dla zachowania ciągu kominowego … w zasadzie bezpieczeństwo – czyli ochrona przed dotknięciem gorącej rury jest jakimś dodatkowym argumentem za dwuścianem. Później, pod stropem, wykonuje się przejście na dwuścian, przejście (za pomocą specjalnych kształtek systemowych dla kominów nierdzewnych) przez strop, na użytkowym/nieużytkowym poddaszu komin nadal jest izolowany i tak też przechodzi przez dach (też przejście wykonuje się z użyciem specjalnych systemowych kształtek).

 

Wyspecjalizowana ekipa kominkowa/kominowa na pewno wykona taką (jak powtarzam, dość niestandardową w Polsce) instalację, bez większych kłopotów. Samemu wykonywać nie radzę..

 

 

 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 

Ł.Darłak

dział  ekspercki

kominki.orgZ galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: