Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Tomasz Nazimek

Tomasz Nazimek

w tym roku palę drewnem dębowym cztery lata temu kupionym. Drewno trzymam pod wiatą, jest to jeden rodzaj dębu.Moje pytanie: raz dąb wypala mi się w kominku całościowo (pozostaje na dnie paleniska drobny popiół) a raz pali się dziwnie, tzn: tworzy się warstwa kilkucentymetrowa żaru na dnie paleniska co powoduje gorsze spalanie dokładanego drzewa i trudności w dokładaniu drewna aby utrzymać wysoką temperaturę w kominku. Co jest powodem...? Pozdrawiam M.B

Dzień dobry,

 

na tak postawione pytanie nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć. Brakuje wielu informacji o warunkach przechowywania tego 4 letniego dębu, średnicy szczap, sposobu układania ich w kominku, wilgotności i temperatury podawanego powietrza, sposobu układania i podpalania rozpałki. Słowem jest przynajmniej kilkanaście czynników, które mogą wpływać na jakość spalania a tym samym na ilość i frakcję popiołu. Nic nie wiemy o palenisku i o wilgotności polan. Sam fakt 4 letniego ich przechowywania raczej sugeruje ich powietrznosuchość w granicach 18 do 22 procent. Jednak drewno jest jak gąbka i chłonie wilgoć z powietrza. Drewno ładowane z wiaty po wietrznych dniach będzie bardziej suche. Z kolei ładowane w dżdżystych dniach może mieć znacznie więcej wilgoci.

 

Zaznacza Pan, że pali takie samo drewno. Nawet poszczególne szczapy z tego samego pnia mogą mieć różną ilość kory tzw. bieli. To może wpływać na jakość spalania.

Precyzja wymagałaby badania każdorazowo szczap i ich dobierania według jednolitych kryteriów, układania ich w ten sam powtarzalny sposób, takiego samego rozpalania, czystości rusztu i kontroli dopływu powietrza. Dopiero wtedy odpowiedź byłaby jasna.

 

Może więc być tak, że to bardzo normalne i naturalne zjawisko. Po prostu nie ma takiego pojęcia jak, identyczne drewno. Raczej nie doszukiwałabm się tutaj głębszych problemów.

 

 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 
 
L.Kowalewski
Dział ekspercki serwisu

kominki.orgZ galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: