Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Tomasz Nazimek

Tomasz Nazimek

Mamy wybodowany nowy dom. Jest zaplanowany kominek powietrzny, jednak nie zostalo zrobione pod posadzka doprowadzenir doplywu swiezego powietrza. Jest jiz instalacja podlogowa i sa zrobione wylewki. W jaki sposób mozemy ten problem rozwiazac?

Dzień dobry,

 

Brak doprowadzenia powietrza do spalania to kłopot, zwłaszcza, jeśli kominek zaplanowany jest w centralnym punkcie domu (nie przy ścianie zewnętrznej). 

 

Jeśli jest przy takowej i będzie planowane wykonanie go w formie zabudowanej (czyli nie będzie to piecyk wolnostojący) to doprowadzenie można przewidzieć w dolnej części obudowy (tam zmieszczą się przewody, przepustnica zamykająca, wyjście na zewnątrz oraz doprowadzenie powietrza do paleniska lub w jego okolice).

 

Jeśli nie da się tego umieścić w obudowie i nie ma opcji poprowadzenia w wylewce, to zwykle trzeba zdecydować się na rozwiązanie pośrednie - czyli na przykład instalację w ścianie zewnętrznej - możliwie blisko kominka - nawiewnika (nawietrzaka)  -  który dostarczy powietrze do pomieszczenia (czyli też do kominka).  

Jest to mniej wygodne, gdyż może czasem (choć nie zawsze, bo są wersje minimalizujące ten problem) powodować uczucie "powiewu zimnego powietrza".

Wtedy też obudowa kominka musi być tak wykonana, by powietrze z pomieszczenia miało możliwie łatwy dostęp do wkładu.

 

 

No ale to opcja którą traktowałbym jako ostateczność....  na pewno natomiast, nie wolno zaniedbać tej instalacji i nie wykonać żadnego otworu nawiewnego - gdyż to prawie na pewno wywoła kłopoty z paleniem w kominku lub spowoduje "cofkę" powietrza z wentylacji (np. w kuchni)

 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 
 
T.Nazimek
Dział ekspercki serwisu

kominki.orgZ galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: