Kominki.org   >   Porady ekspertów  >   Łukasz Darłak

Łukasz Darłak

Mam instalacje DGP, turbina i przewody są poprowadzone na poddaszu nieogrzewanym i niezaizolowanym. Z kratek nawiewnych w czasie gdy nie pali się w kominku i nie pracuje turbina leci strumień zimnego powietrza, wychładzając pomieszczenie. Czy to normalne czy tez świadczy o jakichś nieszczelnościach w układzie doprowadzającym (zimne powietrze z poddasza dostaje się do układu i spływa do mieszkania)? Zastanawiam się nad zainstalowaniem szczelnych przepustnic, być może sterowanych elektrycznie (otwierałyby się w momencie uruchomieni turbiny) ale czy to ma sens i czy jest dopuszczalne?

Dzień dobry,

 

Owszem, może gdzieś w instalacji DGP znajdować się nieszczelność, przez którą chłodne powietrze dostaje się do instalacji. Ja jednak uważam, że to nie ta przyczyna. Podczas gdy w kominku się nie pali, powietrze (z pomieszczenia w którym kominek się znajduje, a jeśli jest doporwadzenie pod kominek z zewnątrz, to też zewnętrzne) dostaje się do instalacji, grawitacyjnie unosi się ku górze i przez wentylator i przewody dostaje się do kratek. A że przewody są w nieocieplonych pomieszczeniach, powietrze może znacząco się wychłodzić.

Jeśli sprawnie działa wentylacja wywiewna w kuchni i łazienkach, a nie ma (lub jest mało) nawiewników - problem ten może się pogłębiać (jeśli w domu jest wentylacja naturalna i np. jest wietrznie lub chłodno - bo wtedy ona najskuteczniej działa)

 

Czy zainstalowanie szczelnych przepustnic pomoże - tak, na pewno.  Czy jest inny skuteczny sposób na eliminację tego problemu - pewnie lepsze zaizolowanie przewodów, no ale to zarówno trudniejsze jak i bardziej kosztowne.  Instalowanie przepustnic w instalacji DGP jest dopuszczalne, także tych sterowanych elektrycznie - zawsze należy tylko mieć na uwadze, że muszą one być w stanie wytrzymać pracę w podwyższonej temperaturze (do 150st C)

 

 

Z kominkowym pozdrowieniem,

 

Ł.Darłak

dział  ekspercki

kominki.orgZ galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum