Kominki.org   >   Piecyki wolno stojące  >   Piecykowy design  >   Piecyk plus…

Piecykowy design

Piecyk plus…Świat Kominków poleca

27-05-2021
drukuj
Zewsząd otaczają nas zestawy dwa w jednym. Dotyczy to kosmetyków, ubrań oraz domowych sprzętów. Moda ta dotarła też do urządzeń kominkowych, które już nie tylko są dostarczycielami ciepła, ale pełnią dodatkowe funkcje. Piecyki niemal od zawsze dawały nam możliwość indywidualizacji wyglądu – wyboru koloru emalii w piecykach żeliwnych bądź rodzaju i koloru okładziny w urządzeniach stalowych – mógł to być kamień, kafle czy malowana na jeden z kilku dostępnych kolorów stal. Producenci piecyków od dawna sięgali po pomoc designerów. Dopracowane wzorniczo urządzenia sprzedawały się doskonale, więc od kilku lat czołowi wytwórcy zaczęli korzystać z pomocy projektantów zajmujących się nie tylko wzornictwem przemysłowym, ale i wnętrzami… Takie kompleksowe spojrzenie zaowocowało zmianami formy i dodaniem elementów, które sprawiły, że piecyki stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. To już nie piecyk-grzejnik i nie piecyk kolorem dopasowany do ścian, ale rozbudowany o półki, ławy i wnęki „mebel grzewczy”.
 
Zdjęcia od góry: Stuv, Wanders, Palazzetti, Rais
 
Rozbudowa piecyka
 
Piecyk w podstawowej formie to zwarta bryła zawierająca palenisko połączone czasem z atrakcyjnymi nóżkami czy zintegrowaną półką na drewno bądź schowkiem na niezbędne akcesoria. Przyjmując tę formę za bazę, powstały modele piecyków do tak zwanej rozbudowy o rozmaite moduły. Takie podejście pozwala stworzyć dużo bardziej zindywidualizowany, niż w przypadku wyboru koloru okładziny, produkt, który jest już nie tylko urządzeniem grzewczym, ale staje się też pełnoprawnym zestawem meblowym. W zależności od producenta, bryłę piecyka można wzbogacić o półki w różnej konfiguracji, regały, siedziska czy blaty. W niektórych przypadkach mamy możliwość wyboru koloru dodatkowych elementów, choć zdecydowanie przeważa w dostępnych propozycjach uniwersalna czerń. 
 
Zdjęcie: Skantherm
 
 
Dodatki
 
Piecyk kominkowy to w porównaniu z kominkiem miniatura, jeśli chodzi o gabaryty. Dodatki w postaci półek, siedzisk czy blatów nie tylko są funkcjonalne, ale pozwalają w ciekawy sposób zaaranżować otoczenie piecyka, a tym samym lepiej go wyeksponować. Umieszczając prosty piecyk na odpowiednio dobranym podeście, eksponujemy przede wszystkim ogień. Z kolei zintegrowane z piecykiem siedzisko pozwoli relaksować się w bliskim otoczeniu urządzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić je o miękkie i kolorowe poduchy, tak by była to strefa relaksu skrojona na miarę. Otwarte półki i blaty są sposobem na wyeksponowanie bibelotów i rodzinnych pamiątek, a zamknięte półki i schowki stworzą nie tylko dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale i pomogą w utrzymaniu porządku. Bardziej rozbudowane zestawy, posiadające kilka elementów, pozwolą stworzyć aranżację wydzielającą strefę relaksu we wnętrzu. Jest to podejście preferowane przez współczesną architekturę, preferującą tak zwany open space, w którym strefy funkcjonalne wyznaczane są przez różnego rodzaju sprzęty i zabiegi aranżacyjne. Każdy z dostępnych dodatków daje nam inne możliwości. Co więcej, są to już gotowe propozycje i zestawy modułów dopasowane do konkretnego modelu piecyka i stworzone przez sztab specjalistów od wzornictwa przemysłowego i szeroko pojętego dizajnu. Decydując się na taki zestaw, nie kupujemy kota w worku. Dostajemy przemyślany produkt z możliwością indywidualizacji pod kątem własnych potrzeb.
 
 
Dodatki niewidoczne
 
Schowki, półki, ławki to dodatki, które łatwo jest zidentyfikować, jednak modułowe piecyki mogą być uzupełnione także o elementy ściśle techniczne, jak moduły akumulacyjne czy krążki ukryte we wnętrzu, poprawiające efektywność wykorzystania energii. Pozornie ich nie widać, ale faktycznie zwiększają gabaryty urządzenia, podwyższając bądź poszerzając bryłę piecyka. Akumulacyjne zadanie będą też miały kafle znajdujące się na obudowie piecyka – pozwolą one zatrzymać ciepło na dłużej, by potem powoli i równomiernie je oddawać.
 
Zdjęcia od góry: Austroflamm, Stovax, Speetbox, Spartherm 
 
Forma piecyka
 
Na koniec przyjrzyjmy się bliżej formom piecyków dostępnych w zestawach. W większości są to urządzenia o płaskim przeszkleniu oparte na formacie kostki lub prostopadłościaniu. Bez większych problemów znajdziemy także urządzenia w modnym formacie narożnego przeszklenia, które pozwala obserwować ogień z dwóch różnych perspektyw. W tym segmencie nowych propozycji przybywa coraz więcej. Oryginalne są podwieszane piecyki uzupełnione o moduły meblowe. Jest to stosunkowo rzadko spotykana, bardzo atrakcyjna forma, która nadaje lekkości całej aranżacji. Co ciekawe, stosunkowo niewiele jest na rynku modułowych propozycji z piecykami na pelet, mimo że inspiracje meblowe w tym segmencie kominkowej oferty są bardzo wyraźne. Większość oferty piecyków plus… zajmują urządzenia opalane drewnem. Z pewnością jednak ten segment rynku poszerzy się w przyszłości o większą ilość propozycji peletowych.
 
Zdjęcie: Unico
 
 
Czy to jeszcze piecyk, czy już kominek?
 
Rynek kominkowy się zmienia. Kominki upodabniają się do piecyków, a te z kolei regularnie starają się udawać kominki. Właściwie modułowe kominki, szczególnie te w rozmiarze XS, niewiele różnią się od rozbudowanych propozycji piecykowych. Często jest to tylko kwestia umowna. Czy to jeszcze piecyk, czy już kominek – to często zagadka nawet dla obeznanych w branży fachowców. Nowoczesne urządzenia dają nowe możliwości i często stare, utarte ścieżki do nich nie przystają. Dlatego poszukując własnej wizji kominka, nie bójmy się żadnej z form kominkowego ognia. Wśród wielu możliwości atrakcyjna i przystająca do potrzeb współczesnego użytkownika wydaje się propozycja piecyka plus… Szkoda tylko, że sam się nie czyści i po sobie i innych domownikach nie sprząta.
 

  

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

 

 

 

 

 
 
Przeglądaj "Świat Kominków " na issuu - kliknij tutaj.

  

                          

  

                          

 
 
 

Skantherm...

Jotul

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii piecyków

 • Piec okrągły

  Piec okrągły

  Piec okrągły klasyczny Rosa zbudowany z kafli o promieniu r 320 r350 r380.
 • MCZ Flat

  MCZ Flat

  piecyk na pelet
 • LUGO AKUM - piaskowiec

  LUGO AKUM - piaskowiec

  LUGO AKUM - wykończony w piaskowcu piec akumulacyjny
 • Terry Plus - nowy piecyk La Nordica - Extraflamenowość

  Terry Plus - nowy piecyk La...

  Nowością w ofercie włoskiego producenta La Nordica-Extraflame jest piecyk Terry Plus z okładziną z...
 • SKANDI-300-coffre

  SKANDI-300-coffre

  Oto przedstawiciel szerokiej gamy kominków wolnostojących serii SCANDI oferowanych przez...
 • Thorma Alvesta piaskowiec

  Thorma Alvesta piaskowiec

  Piecyk wolnostojący
 • BRUNNER

  BRUNNER

  PRZYJACIEL NA CAŁE ŻYCIE: IRON DOG N°1Dobrzy przyjaciele zajmują szczególne miejsce w naszym życiu....
 • KOZA K8

  KOZA K8

  K8 to koza o unikalnym kształcie i modnych zdobieniach. Jej owalna forma i żeliwny korpus z...
 • BRUNNER

  BRUNNER

  DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY LUBIĄ POWRACAĆ DO PRZESZŁOŚCI: IRON DOG N°3Doskonałe połączenie przyjemnych...

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: