Kominki.org   >   Piecyki wolno stojące  >   Piecykowy design  >   Zalety piecyków wolno stojących

Piecykowy design

Zalety piecyków wolno stojącychartykuł

22-08-2017
drukuj

Austroflamm

MCZ / Wentor

Dovre

Spartherm

Jotul Norwegia

Invicta

W dzisiejszych czasach lubimy rzeczy kompaktowe, przenośne i ergonomiczne. Takie, których funkcja została zamknięta w dopracowanej formie. Stąd zapewne wynika popularność piecyków wolno stojących w wielu krajach Europy. Niestety, w Polsce nadal jest to urządzenie dość mało popularne, choć wydawałoby się, że idealne do naszych domów i dla naszych portfeli. Skupmy się zatem na zaletach piecyków wolno stojących, popularnie nazywanych u nas kozami.

 

Zaleta 1 – nie kupujesz kota w worku

Decydując się na piecyk, wiemy w szczegółach, jak wygląda, z jakich materiałów jest wykonany, jakie ma parametry, gabaryty i ile kosztuje. Nie potrzebujemy mierzyć, wyliczać, szukać, dobierać. Wystarczy jedna decyzja i finał kominkowych poszukiwań już gotowy.

 

Zaleta 2 – liczy się kasa

Nie ma co ukrywać, że piecyk wolno stojący to zdecydowanie mniejszy wydatek od porównywalnego klasą kominka. Do 10 tysięcy złotych mamy spory wybór piecyków zarówno żeliwnych, jak i stalowych, często o atrakcyjnym nowoczesnym dizajnie. Droższe będą wyspecjalizowane urządzenia na pelety, z dodatkowymi krążkami akumulacyjnymi, płaszczem wodnym, wyłożone kaflami lub steatytem oraz piecyki o bardziej nowatorskim i wyszukanym dizajnie.

 

Zaleta 3 – małe jest piękne

Większość budowanych w Polsce domów opiera się na projektach gotowych, które są przygotowywane, powiedzmy sobie szczerze, na ilość, a nie na jakość. W wielu z nich miejsce przeznaczone na kominek ładnie wygląda na projekcie, a w praktyce często okazuje się, że jest niewystarczające nawet dla przeciętnych czy małych gabarytowo kominków. Wówczas z pomocą przyjdzie poczciwy piecyk, który doskonale zagospodaruje ograniczoną przestrzeń.

 

Zaleta 4 – więcej ciepła

Piecyki wolno stojące to doskonałe urządzenia do dogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują. Jednak niewiele osób wie, że na rynku dostępny jest szereg tego typu urządzeń do zadań specjalnych: piecyki z płaszczem wodnym, które podłączone do układu centralnego ogrzewania bez problemu ogrzeją wodę w kaloryferach, piecyki z dodatkowymi krążkami akumulacyjnymi, wyłożone steatytem lub kaflami, które sprawiają, że ciepło jest oddawane jeszcze przez długi czas po zakończeniu palenia, i w końcu piecyki podłączone do systemu DGP, co umożliwia dogrzanie dodatkowych pomieszczeń.

 

Zaleta 5 – mix kształtów, kolorów i faktur

Wizualne bogactwo oferty piecykowej potrafi przyprawić o zawrót głowy. Małe bądź duże, wysokie lub niskie, smukłe bądź pękate, na jednej nodze, narożne, walcowate lub prostopadłościenne. Przeszklone z jednej lub z kilku stron. Wykonane ze stali lub żeliwa. Udekorowane kaflami dostępnymi w wielu barwach, fakturach i wzorach, kamieniami, jak steatyt czy piaskowiec, szkłem, stalą szczotkowaną lub postarzaną rdzą czy też emalią, do wyboru w wielu kolorach. Wielość oferty dopełniają dodatkowe elementy proponowane przez projektantów, jak półki i schowki na drewno, dodatkowe opcje płyty grzejącej lub piekarnika, ławki i siedziska czy drewniane nóżki.

 

Zaleta 6 – zabierz mnie ze sobą

W obecnych czasach przeprowadzki coraz częściej wpisane są w nasz życiowy scenariusz. Decydując się na piecyk wolno stojący, możemy razem z ulubionymi meblami i bibelotami spakować go i przetransportować do nowego lokum.

 

Piecyki wolno stojące zalet mają wiele. Na pewno nie gorzej niż kominek zaprezentują się w salonie i spełnią swoją rolę. Dlatego warto wziąć je pod uwagę przy wyborach kominkowych, nie spisywać na straty, a jeśli któryś przypadnie nam do gustu, dać mu szansę i pozwolić, by nie tylko w zimowe wieczory rozpieszczał nas ciepłem.

Aldona Mazurkiewicz

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii piecyków

 • Thorma cremona

  Thorma cremona

  Piecyk wolnostojący
 • Gyrofocus

  Gyrofocus

  Kominek Gyrofocus stworzony w 1968 roku przez Dominique’a Imbert’a to rewolucyjny model zarówno pod...
 • LUGO AKUM - piaskowiec

  LUGO AKUM - piaskowiec

  LUGO AKUM - wykończony w piaskowcu piec akumulacyjny
 • SKANDI-300-coffre

  SKANDI-300-coffre

  Oto przedstawiciel szerokiej gamy kominków wolnostojących serii SCANDI oferowanych przez...
 • BRUNNER

  BRUNNER

  RELAKS ZGODNIE ZE WSZYSTKIMI ZASADAMI SZTUKI: PRZY PIECU IRON DOG N°5Sztuka jest jak ogień, który...
 • BRUNNER

  BRUNNER

  PRZYJACIEL NA CAŁE ŻYCIE: IRON DOG N°1Dobrzy przyjaciele zajmują szczególne miejsce w naszym życiu....
 • STROMBOLI N04 piaskowiec

  STROMBOLI N04 piaskowiec

  STROMBOLI N04 okładzina w piaskowcu , obrotowy korpus
 • RED Gardenia

  RED Gardenia

  Piecyk na pelet
 • Granada 01

  Granada 01

  Piecyk kominkowy Granada 01 z płaszczem wodnym
 • UNIWAG-SPOLMOT

  UNIWAG-SPOLMOT

  UNIWAG-SPOLMOT

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.