Znajdź firmę z branży kominkowej w swojej okolicy
Kominki.org   >   Piece kaflowe  >   Inspiracje kaflowe  >   Czy to jeszcze piec?

Inspiracje kaflowe

Czy to jeszcze piec?artykuł

03-09-2021
drukuj

Brunner

Zehendner

Kaufmann Keramik

Brunner

Sommerhuber

Rath

Ortner

Brunner

Sommerhuber

Zehendner

Ortner

Brunner, Kaufmann Keramik

Sommerhuber

Świat się zmienia. Razem z nim zmieniają się też urządzenia, które nas otaczają, w tym także piece.  Oczywiście zwolennicy tradycyjnych wzorów pieców nadal mogą stawiać na klasykę i nic w tym złego. Jednak Ci, którzy chcą czegoś innego, nowoczesnego, a  jednocześnie co nadal jest piecem - z zachowaniem wszystkich walorów grzewczych jakie daje to urządzenie, mają coraz większy wybór form i nowoczesnych materiałów wykończeniowych. 

 

Współczesne paleniska piecowe

Od kilku lat paleniska piecowe przechodzą metamorfozę i otwierają się coraz bardziej na szerszą, bardziej eksponowaną wizję ognia. Wizja ognia to jest to czego oczekują klienci i w tym kierunku podążają też producenci. Obecnie palenisko piecowe to już nie koniecznie niewielkich rozmiarów palenisko z niewielkim przeszkleniem i małą wizją ognia. Dziś możemy wybierać spośród szerszych formatów, form narożnych lub vis'a;vis. Zastosowanie podwójnych, czy potrójnych przeszkleń czy specjalnych szyb odbijających promieniowanie do wnętrza komory spalania pozwala tworzyć tego rodzaju paleniska. Taki wybór pozwala stworzyć niebanalną, oryginalną i bardzo nowoczesną formę, która na pierwszy rzut oka bliższa jest kominkowi niż piecowi. Dobór paleniska  i rodzaj materiałów zastosowanych do jego zabudowy będzie determinował czy mamy do czynienia z piecem czy z kominkiem.

W przypadku pieców będziemy mieli do czynienia z paleniskami piecowymi lub ceramicznymi paleniskami, które połączone będą z materiałami akumulującymi w swej masie nadwyżki wyprodukowanego ciepła - czyli np. kaflami, które zmagazynują ciepło, by następnie powoli na zasadzie promieniowania podczerwonego oddawać je do pomieszczenia.

 

Nowoczesne kafle

 

W ofercie kaflarnii obok kafli o tradycyjnych formatach i wzorach znajdziemy także kafle, które bardzo się różnią wyglądem od tradycyjnej ceramiki piecowej. Jednym z przykładów mogą być kafle wielkoformatowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie stworzyć ciekawą formę pieca, zupełnie nieprzypominającą tej z pałaców czy dworów. Wybierając gładkie postawimy na minimalizm, ale równie dobrze możemy dodać projektowi charakteru wybierając spośród tych z ciekawą fakturą czy oryginalnym zdobieniem. Takie kafle mogą też imitować inne materiały wykończeniowe jak choćby kamień. Wielkie formaty są kosztowne, ale to nie jedyny wybór jaki mamy. Dizajn współczesnych kafli jest na tyle różnorodny, że i wśród mniejszych formatów znajdziemy kafle o bardzo nowoczesnej stylistyce, co więcej znajdziemy też kafle bardzo małe w formie m.in. w formie wałeczków z których możemy stworzyć oryginalną, trójwymiarową zabudowę kaflową czy oryginalne oparcie ławki. Pamiętajmy przy tym, że zazwyczaj kafle nie są dostępne od ręki a proces ich produkcji trwa do kilku tygodni (podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o dostępność niektórych materiałów zduńskich).

 

Gotowe propozycje

Tak jak do każdej dziedziny tak i w piecach powstały gotowe propozycje, zestawy palenisko plus dopasowana i zaprojektowana przez specjalistów zabudowa. 

Wśród tych rozwiązań znaleźć można piękne, śmiałe projekty, które staną się ozdobą każdego wnętrza.

 

Nie tylko kafle

Współczesne piece nie koniecznie muszą być wykończone kaflami. Do wyboru mamy dużo więcej ciekawych materiałów, jak choćby specjalne tynki, glina czy termobetony. Stworzona na ich bazie forma pieca, nawet jeśli jest to tradycyjny w formie np.: okrąglak jest bardzo nowoczesna i atrakcyjna. A co ważne urządzenie nadal będzie się charakteryzowało walorami grzewczymi pieca.

 

Projektowanie pieców współcześnie to wyzwanie. Tak naprawdę od portfela inwestora, doradztwa firmy, wizji osoby projektującej i cierpliwości zależy jak będzie wyglądał nasz piec.  Warto by nie tylko dostarczał nam przyjemnego ciepła, ale i zdobił nasze wnętrze.

Aldona Mazurkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (1)
Oskar    |    13-08-2018 11:53:04
Super artykuł o kominkach. Moim zdaniem Kominki nowoczesne to treść której wam brakuje w artykule. Realizacje kominków nowoczesnych polecam sprawdzić tutaj. https://girra.pl/kominki-nowoczesne/

Z galerii piece kaflowe

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: