Znajdź firmę z branży kominkowej w swojej okolicy
Kominki.org   >   Piece kaflowe  >   Inspiracje kaflowe  >   Powrót do początków – kafle

Inspiracje kaflowe

Powrót do początków – kafleartykuł

30-05-2016
drukuj
próbnik kafli, kafle kolor

Kafel-Kar

kafel biały, koronki

Riwal

kafel malowany, pejzaż

Kafel-Art

kafle wielkoformatowe

Ceramika Kornak

kafle malowane granatowe

Wytwórnia Kafli Zygmunta Kuliga

biały, klasyczny piec kaflowy

Zduni Ekspresja Ognia

Do produkcji kafli potrzebna jest glina i piec do wypału. Nic więc dziwnego, że kaflarnie i zakłady ceramiczne w Polsce od wieków powstawały w miejscach z naturalnymi zasobami tego niezbędnego do wyrobu ceramiki surowca. Kafli nie omijały mody. Były czasy, kiedy każdą szlachecką rezydencję ozdabiały pięknie zdobione piece kaflowe, i czasy Polski nowożytnej, kiedy największym wzięciem cieszyły się najprostsze prostokątne kafle dostępne w kilku podstawowych kolorach: bieli, brązie i butelkowej zieleni. Kafle te zwane są kwadratelami. Nie zabrakło też okresu, kiedy zachwycano się centralnym ogrzewaniem i grzejnikami, a kafle i piece były wówczas zupełnie passé. Ich posiadanie było wręcz synonimem biedy. Na szczęście te czasy mamy już za sobą, a kafle wspaniale się zmieniły i dostępne są w coraz ciekawszych odsłonach.

 

Wśród polskich kaflarni wiele jest rodzinnych biznesów z długoletnią tradycją. Razem z młodym pokoleniem odświeżona została oferta wielu z nich i prawdę mówiąc w polskich kaflach można znaleźć niemal wszystko, czego dusza zapragnie. Taką transformację przeszła choćby Kaflarnia Grochowski i białostocki Kafel-Kar specjalizujący się w secesji i nieśmiertelnych kaflowych okrąglakach. Jednak tradycyjne wzory można znaleźć wśród wielu zakładów. Wystarczy wymienić choćby Karat, Ceramikę Mikołów,  Manufakturę Ceramiczną Nakomiady, która często wykonuje kopie historycznych pieców, czy kaflarza z Sanoka – Wiktora Polaka, którego kafle wpisują się w sielski, rustykalny klimat góralskich watr. Tradycyjne wzory są też specjalnością Wytwórni Kafli Zygmunta Kuliga. W jego pracowni znaleźć można też wiele kafli obrazów, ale nie jest to wcale ewenement. Taką ofertę można odnaleźć w poznańskim Riwalu i krakowskim Kafel-Art. Ten ostatni specjalizuje się w nietypowych i oryginalnych fakturach, kafle wyciskane, drapane, z odciśniętymi trawami to tylko kilka sposobów, w jaki „maltretują” w Krakowie ceramiczną masę. Krystyna Kaszuba-Wacławek z kolei upodobała sobie formę przestrzenną i kolor. Forma w jej projektach współgra z barwą, a gładkie kafle często występują w formule 3D. Całości oferty polskich kafli dopełniają wielkie formaty rodem z Ceramiki Kornak, a na drugim biegunie ceramiczne mozaiki z Ceramiki Koniaków.

 

Polskie kafle to doskonały towar eksportowy, i choć w większości są to bardzo małe zakłady, to mam nadzieję, że zostaną kiedyś dostrzeżone i poza granicami Polski.

 

Aldona Mazurkiewicz

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii piece kaflowe

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: